Skip to main content

Acı Çehre Çayının Faydaları

Acı Çehre Çayının Faydaları

Acı çehre çayı genelde ishal etkisi yaratarak, kabızlığı gidermek için kullanılır. Çay çehre ağacının kurutulmuş kabuğundan hazırlanır. Bitkinin yaprakları ve tohumları başka amaçla kullanılır. Çehre zehirli bir bitkidir ve bunun içinde dikkatli tüketilmelidir. Acı çehre çayını tek başına veya başka bitkilerle kombinasyon yaparak içebilirsiniz.

Acı çehre (Rhammus catharticus) – akdikengiller ailesinden olan koyu gri kabuklu bir küçük ağaç veya 6 metreye kadar boyu olan çalı bitkisidir. Ağaç mayıs-haziran aylarında çiçek açar. Olmayan meyveler önce yeşil sonra kırmızı, olgunlaştıklarında siyah olurlar. 20 tane acı çehre meyvesi küçük bir çocuğu zehirlemeye yeter. Acı çehre ağacının diğer ismi akdikendir. Acı çehrenin anavatanı Britanya olarak bilinmektedir.

Acı çehreden hazırlanan bitkisel ürünlerin güçlü ishal etkisi vardır. Acı çehre bitkisini doğum sonra oluşan basur, bağırsakta oluşan çatlaklar, kansızlık, kalp ve böbreklerde şişme, damla (gut), graves hastalığı, helmintiyasis, menopozal bozukluklar, hepatit ve kolanjit, yüksek asitli mide ülseri, sıtma diyabet ve obezite hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Akdiken dalları ve kabuğu bir yara iyileştirici olarak kullanılır.

Acı Çehre Kabuğunun Kimyasal Bileşimi

Taninler ; alkaloidler; malik ve süksinik asit; basit ve karmaşık şekerler (reçine, pektin); C vitamini; uçucu yağlar; antrakinonlar vb.
Acı Çehre Çayının Faydaları

• Kabızlığı giderir
• Safra kesesi hastalıkları tedavisinde kullanılır
• Karaciğer hastalıkları tedavisine yardımcı olur
• Basura iyi gelir
• Deri hastalıklarında kullanılır
• Damla (Gut) tedavisinde kullanılır
• Kalp veya böbrek hastalığı nedeniyle oluşan ödemi yok eder
• Menopoz belirtilerini hafifletir
• İdrar yolları ve böbreklerde oluşan tuz ve kristalleri dökmeye yardımcı olur

Acı Çehre Çayı Nasıl Hazırlanır?

Acı çehre çayının tarifi: Çehre çayının hazırlanması çok kolaydır ama doğru yapılması bir o kadar da önemlidir. 1 yemek kaşığı kurutulmuş acı çehre kabuğunun üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun ve 20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. İki eşit kısma bölün ve çayı günde iki kere aç olarak için. Birincisini sabah kahvaltıdan yarım saat önce için, ikincisini uyumadan önce. Acı çehre çayını uzun süre içmek alışkanlık yapabilir ve zararlı olabilir.

Acı Çehre Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Hamilelere, küçük çocuklara, bitkiye özel alerjisi olanlara bu bitki çayını içmek tavsiye edilmez. Uzun süre içilen acı çehre çayı böbrek ve karaciğer hastalıklarına neden olabilir. Acı çehre kabuğunu aktardan almaya dikkat edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: