Skip to main content
Adaçayının Faydaları

Adaçayının faydaları

Adaçayının sağlığa faydaları

Adaçayı (Salvia officinalis) – yüksekliği genellikle 20-70 cm olan uzun ömürlü bir bitki. Adaçayının kökleri güçlü, çok dallı, odunsu ve yoğun liflidir. Gövdesi düz ve dallara ayırılmışdır. Gövdenin üst kısmı yumuşak, alt kısmı odunsudur. Sık yapraklı bir bitkidir. ilk yıl gövdesi dört yönlü olur. Kış aylarında, sapın üst kısmı ölür. Adaçayının güçlü aromatik kokusu vardır. Adaçayı çiçeği mavi veya lila-mavi renklerde olur ve nadir başak biçiminde bitkinin uç kısmında toplanır. Kısa sap üzerinde olan çiçekler 6-10 adet şeklinde topludur. Çiçekler tatlı nektar kokusu yayarlar. Adaçayı bitkisi Akdeniz’de ortaya çıkmıştır. Günümüzde bu bitki Fransa, Yunanistan, İtalya, Anadolu, Suriye, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Balkanlar, Amerika Birleşik Devletleri (California, Washington ve Oregon) yaygındır. Ayrıca Moldova, Rusya, Kuzey Kafkasya ve ukrayna’da yabani olarak yetişmektedir.

Adaçayının, ilaç olarak, yaprakları, genç dalları ve çiçekli uçları kullanılır. Kuru ve taze adaçayı yaprağı infüzyon ve demleme olarak kullanılır. Ve, aynı zamanda uçucu yağların çıkarılması için kullanılır. Geleneksel tıpta ve yemeklerde en çok kullanılan kısmı yapraklarıdır.

Adaçayı birçok iyileştirici özelliğini vardır, ve geniş şifalı etkilere sahiptir. Nektarı tatlı ve güzel kokulu olduğu için mükemmel bir bal bitkisidir. Ayrıca, adaçayı yapışkan bir sıvı salgılar ve arılar onu da toplarlar. Adaçayı balı hoş kokulu ve koyu altın rengindedir.

Adaçayı dezenfekte edici, anti-inflamatuar, büzücü, hemostatik, yumuşatıcı, idrar söktürücü özelliklere sahiptir ve aşırı terleme sorunu aradan kaldırır. Adaçayndan hazırlanan infüzyon diş eti kanaması, boğaz ağrısı, stomatit zamanı bir antiseptik olarak kullanılır. Adaçayı solunum yolları iltihabı zamanı da inhalasyon olarak kullanılır. Jinekoloji hastalıklar zamanı da başarılı bir ilaçtır.

Kimyasal bileşimi?

Adaçayı % 0.5 – % 2.5 uçucu yağ içerir. Uçucu yağ bitkinin tüm kısımlarında bulunur. Uçucu yağ pinen, cineol (% 15), tujon, borneol, kamfordan oluşmaktadır. Yaprakları tanen, alkaloidler, flavonoidler, ursolik ve oleik asit içerir. Ayrıca adaçayı P vitamini, nikotinik asit içerir. Meyvelerinde 19-25% aranında yağlar bulunur, bunlar esasen linoleik asit gliseritleridir.

Adaçayının faydaları?

Adaçayının faydası bir bütün olarak tüm insan vücuduna yayılır. Ancak, adaçayının en büyük yararı, insan vücudunun bağışıklık sisteminedir. Ayrıca adaçayının özelliklerinden biri de soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmasıdır. Uzmanlar, adaçayının bir kaç bardağının bile, viral soğuk algınlığı ile ilişkili inflamasyonu azaltmak için yeterli olduğunu iddia ediyor.

Bu çay; aynı bitkisi gibi doğal antioksidanlar içeriği ile zengindir. Antioksidanlar, ağır metaller dahil olmak üzere zararlı bileşikleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Adaçayı yüksek ateşlenmeye karşı çok etkili bir içecektir. Adaçayının düzenli tüketimi kalp-damar sistemi hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olur.

Yapılan son araştırmalar adaçayının kanserli hücrelerin ortaya çıkmasını engellediğini ve bu hastalığın ilerlemesini önleyebildiğini gösteriyor. Üstelik bu çay mükemmel bir sakinleştirici etkiye sahiptir. Adaçayı sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olur ve insan stresi azaltır.

• vücudu güçlendirir
• beyin performansını artırmaya yardımcı olur
• antiseptik bir etkiye sahiptir
• kanamayı durdurur
• bağışıklığı artırır
• inflamatuar süreçleri durdurur
• morlukları ve çürükleri tedavi eder
• peptik ülser hastalığında ağrıyı keser
• uykusuzluk, sinir gerginliği ve strese iyi gelir
•iyi bir antidepresandır

Adaçayı nasıl yapılır?

30 gr kuru adaçayı yaprağının üzerine 500 ml kaynar su koyun ve 10 dakika bekledikten sonra demlenir ve hazırlanır. Gün içinde, her yemekten önce, küçük porsiyonlarla içilir. Arzuya göre içine bal ve limon koya bilirsiniz.

Adaçayının zararları ve yan etkileri?

Adaçayının faydaları olduğu gibi zararlarıda vardır. Çayı hazırlarken malzemeleri dikkatli kullanmanız gerekir. Az miktarda da olsa fazla malzeme baş ağrısı ve zehirlenmeye sebep ola bilir. Hamileler ve emzirenler bu çaydan uzak durmalıdır. Guatr hastalığı olan insanlara da bu çay tavsiye edilmiyor. Yüksek tansiyonlu insanlar ve alerjik olanlar da kullanmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: