Skip to main content

Adet Düzenleyici Bitki Çayları

Adet Düzenleyici Bitki Çayları

Ceviz Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

2 çay kaşığı kurutulmuş ve küçük parçalara ayrılmış ceviz yaprağının üzerine 250 ml soğuk su koyun ve 3-5 dakika kaynatın. Sonra süzün ve günde 2-3 fincan için. Gargara ve göz banyosu için ceviz yaprağı çayı ve papatya çayını eşit miktarda karıştırarak kullanabilirsiniz.

Şerbetçi Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

2 tepeleme çay kaşığı şerbetçi otu kozalaklarının üzerine ¼ litre henüz kaynayan su koyun ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Günde 2 fincan yemekten önce içilir. Uyku sorununu gidermek için uyumadan önce bir fincan içilir.

Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Karanfil çayı genelde yeşil ve siyah çaylarla karıştırılarak demlenir. Tek demlendiği zaman daha etkili bir içecek olur. Çayı demlemek için size 4-5 tane karanfil gerekecek. Karanfilleri demliğe koyun ve üzerine henüz kaynamış 250 ml su koyun. 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün ve için. Çayın içine limon, bal veya şeker koyabilirsiniz.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ihlamur bitki çayının yapılması için özel bir demleme yöntemi yoktur. Demlemesi çok kolaydır. Sadece ıhlamur çayını porselen veya seramik kaplarda demlenmesine dikkat edilmelidir. Önce demliğin içinde kaynar su gezdirip dökün. Sonra demliğe 1 tepeleme kurutulmuş ıhlamur çiçeklerini koyun ve üzerine 200 ml su ilave edin. Demliğin kapağını iyice kapatın ve temiz bir havluyla sarıp 20 dakika demlenmeye bırakın. Hazır çayı sade ve ya bal, limon ilave ederek de içebilirsiniz. Günde birkaç kere istediğiniz saatte içe bilirsiniz. Balsız içildiği zaman vücuttaki fazla yağları yakmaya da yardımcı olur.

Sarı Çay Nasıl Hazırlanır?

Sarı çay bağımlılık ve önemli bir yan etkisi olmadığından her gün rahatlıkla tüketilebilecek bir içecektir. Sarı mısır çayı bildiğimiz çaylar gibi hazırlanmaz. Bu çay tohumlardan hazırlandığı için yapraklı çaylardan farklı oluyor. Sarı çayı demlemek değil de pişirmek gerekir. Bunun da birkaç yöntemi vardır:

1. 250 ml suyu bir tencerede kaynatın. Su kaynamaya başladığında içine 1 tatlı kaşığı yıkanmış çemen otu tohumlarını ilave edin ve 5 dakika kısık ateşte pişirin.

2. Çayı maksimum aromalı ve kıvamlı yapmak için tohumları birkaç gün önceden yıkayıp kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra tohumları kıyın ve hafif kahve rengine dönüşene kadar kavurun. Sonra 250 ml suyu bir tencerede kaynatın. Su kaynamaya başladığında içine 1 tatlı kaşığı yıkanmış çemen otu tohumlarını ilave edin ve 5 dakika kısık ateşte pişirin.

3. Çaydan daha çok faydalı madde almak için, bazen, tohumları 3 saat önceden soğuk suda bekletiyorlar.
Sarı çayı soğuk değil de sıcak içmek daha faydalı olur. Günde iki kere içe bilirsiniz. Çaya damak tadınıza uygun olarak – süt, toz zencefil, limon, bal veya şeker koyabilirsiniz. Çayı içtikten sonra içinde kalan tohumları atmayın. Onlar aynı çayın kendisi kadar yararlı maddeler içerir. Yani onları da yemeniz faydalı olacaktır.

Fransız Gülü Çayı Nasıl Yapılır?

Fransız gülü çayının tarifi: Çayın demlemesi çok kolaydır. Bir cam fincana birkaç tane kurutulmuş Fransız gülü tomurcuğu koyun, üzerine kaynar su ilave edin. Sonra 5 dakika kadar demlenmeye bırakın. Günde birkaç kere istediğiniz vakit içebilirsiniz. Tatlandırmak için bal ve şeker kullanabilirsiniz. Tatlandırmadan içmek daha faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: