Skip to main content

Adet Söktürücü Bitki Çayları

Adet Söktürücü Bitki Çayları

Kadın vücudu çeşitli faktörlere karşı çok hassastır ve bu onun adet döngüsünü de olumsuz yönde etkileyebilir. Adet gecikmesi iklim değişikliği, bazı ilaç ve hastalıkların yan etkisi ile olabilir. Çoğu zaman böyle bir adet gecikmesine jinekolojik hastalıklar neden olabilir. Nedenlerin arasında iç organların hastalıkları, sinirsel ve zihinsel hastalıklar da var. Hamileliyi de unutmamak lazım. Gördüğünüz gibi adet gecikmesi çok ciddi bir sorun ola bilir. Böyle bir sorunu olan kadın en kısa zamanda bir jinekoloji uzmanına görünmelidir.

Zararsız ve evde kolay adet söktürmek isteyenler doğal, bitkisel çayları deneyebilirler. Bazı bitki çayları bir gün içinde sonuç gösterir, bazıları birkaç gün sonra.

Solucan Otu Çayı

Adet söktürücü bitkiler arasında en etkilisidir. Solucan otu çayı tarifi: 2 yemek kaşığı solucan otunun üzerine 200 ml henüz kaynamış su koyun ve 30 dakika demlenmeye bırakın. Solucan otu çayını günde 3 kere 70 ml olarak, yemekten yarım saat önce için. Kısa sürede çayın etkisini göreceksiniz.

Defne Yaprağı Çayı

Hızlı etki yapan bitkisel ilaçlardan biri de defne ağacı yaprağıdır. Defneyaprağı çayının tarifi: 10 gr defneyaprağının üzerine 400 ml su koyun ve demliğin kapağını kapatın. Su kaynamaya başlayınca kısık ateşte 5 dakika daha kaynatın ve altını kapatın. Bu çayı termosta 3 saat demleyin. Sonra çayı süzün ve gün içinde bir kerede tümünü bitirin. Çayı yemekten yarın saat önce içmeniz gerek. Defne yaprağı çayı etkisini ertesi gün gösterecektir. Bu çayı dikkatli kullanmaya özen gösterin. Çayın fazlası güçlü kanamaya yol açabilir.

Soğan Kabuğu Çayı

Bir tutam soğan kabuğunun üzerine 200 ml henüz kaynamış su koyun ve 15 dakika kapağını iyice kapatarak demlenmeye bırakın. Soğan çayının her sabah yemekten yarım saat önce içilmesinde fayda vardır. Soğan kabuğunu siyah veya yeşil çayın içine karıştırarak da demleye bilirsiniz. Kısa bir süre sonra soğan çayının faydalarını görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: