Skip to main content

Ağız Kokusunu Gideren Bitki Çayları

Ağız Kokusunu Gideren Bitki Çayları

Günümüzde ağız kokusu bir çok insanın kabusu olmuştur. Geçmeyen ağız kokusunun genelde sağlık sorunu ile ilgili olduğu bir gerçektir. Ağız kokusuna neden olan hastalıklar daha çok sindirim sistemi organları (mide-bağırsak), karaciğer, diş ve ağız boşluğudur.

Kötü ağız kokusu, kötü nefes halitosis adlandırılmaktadır. Ağız kokusu çözülmeyecek bir sorun değildir. Bunun için kötü ağız kokusuna neden olan organı doğru tespit etmek önemlidir.

Kötü ağız kokusu her zaman hastalık sonucu olmaya da bilir. Bazen ağız kokusu açlıktan yaranabilir. Bazı insanlarda tersine yemek yedikten sonra ağız kokusu oluşur.

Helitosis sebebini öğrenmek için mutlaka doktora gitmelisiniz. Ağız kokusunun nedeni her zaman açlık ve ya zamanında fırçalanmayan dişler değildir. Bu kötü kokunun altında bir hastalık olabilir.

Alternatif tedavi olarak size bitkisel çaylar hakkında bilgi verebiliriz.

Ağız Kokusunu Hangi Bitki Çayları Giderir

Okaliptus Çayı

Okaliptus bitki çayının tarifi çok basittir. ½ çay kaşığı kurutulmuş okaliptus yaprağının üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış suyu koyun ve 10-15 demlenmeye bırakın. Sonra süzün. Günde 2 fincan içilir. Eğer çayı taze yapraklardan demlemek isterseniz bir tane yaprağı küçültüp üzerine bir bardak henüz kaynamış su koyun ve 4-6 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve içine bal veya şeker koyun. Bu çayı sıcak şekilde küçük yudumlarla için.

Karanfil Çayı

Karanfil çayı genelde yeşil ve siyah çaylarla karıştırılarak demlenir. Tek demlendiği zaman daha etkili bir içecek olur. Çayı demlemek için size 4-5 tane karanfil gerekecek. Karanfilleri demliğe koyun ve üzerine henüz kaynamış 250 ml su koyun. 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün ve için. Çayın içine limon, bal veya şeker koyabilirsiniz.
Kekik Çayı

1 tepeleme tatlı kaşığının üzerine ¼ litre kaynar su koyun ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde ılık şekilde 3 fincan için. 2 hafta için ve 2 ay ara verin. Sonra gerek varsa tekrarlayın. Öksürük zamanı içine bal da koya bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: