Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları

Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları

Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları

Ahududu çayı sağlık için çok önemli bir içecektir. Ahududu yaprağı çayının faydalarını artırmak için onları fermente edebilirsiniz. Emaye bir tencereye, yeni toplanmış, ahududu yapraklarını 5 cm kalınlığında dizin. Yaprakların üzerini nemli bir bezle kapatın ve 6-12 saatliğine sıcak bir yere, meyve veya çiçek kokusu alana kadar, bırakın. Yağlı kağıtla kaplanan bir tepsinin içine 12 saat bekletilen yaprakları bir santim kalınlığında dizin ve 100 derecelik fırında 45-60 dakika kurutun. Bu tür fermente edilen ahududu yaprağı çayı damar duvarlarına iyi gelir ve aspirinin yerine geçer.

Ahududu (Rubus idaeus) – gülgiller ailesinden, renkli meyveleri olan bir meyve bitkisidir. Ahududun anavatanı Asya olarak bilinmektedir. Ahududu meyveleri tatlı olması ile birlikte faydalıdırlar da.

Ahududu meyveleri soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelir, cildi gençleştirir. Ahududu en güçlü anti-selülit vasıtadır. Ahududu meyveleri birçok kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu meyve doğal antibiyotik içerir. Ahududu metabolizmayı hızlandıran ve saldırgan mikroplarla mücadeleye yardımcı olan doğal antioksidanlarla zengindir.

Bu bitkiden ahududu reçeli yapılır, yapraklarından ise ahududu çayı hazırlanır. Ahududunun ateş düşürücü, ağrı kesici, iştah açıcı, kabızlığı giderici terletici etkisi vardır. Ahududu meyveleri kanı toksinlerden ve ağır metallerin tuzlarını temizler. Ahududu yaprakları ve genç dalları meyvesi ile aynı özelliklere sahiptir. Bunun için onlardan çay hazırlanabilir.

Tedavi amaçlı ahududu meyveleri, ahududu dalları, ahududu yaprakları kullanılmaktadır. Taze ahududu meyveleri kilo vermeye yardımcı olur ve metabolizmayı harekete geçirir.

Ahududu Meyvelerinin Kimyasal Bileşimi

PP, Beta-karotin, A (RE), B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B5 (pantotenik), B6 (piridoksin), B9 (folik), C, E (TE), H (biyotin), PP (niasin eşdeğeri) vitaminleri; kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, klor, kükürt; demir, çinko, pirinç, manganez, fluor, molibden, bor, kobalt ve b.

Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları

• Kabızlığı giderir
• İshali durdurur
• Gastrit tedavisine yardımcı olur
• Enterit (ince bağırsak iltihabı) hastalığı tedavisinde kullanılır
• Dispepsi (enzimlerin kötü tahsisi nedeni ile oluşan hazımsızlık) tedavisinde kullanılır
• Öksürüğü giderir
• Anjinin hızlı iyileşmesini sağlar
• İltihap önleyici etkiye sahiptir
• Büzücü etkiye sahiptir
• Yüksek ateşi düşürür
• Terletici etki yapar
• Ağız iltihabını giderir
• Doğumu kolaylaştırır
• Anne sütünü artırır

Ahududu Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır

Bu şifa dolu çayı hazırlamak çok kolaydır. Ahududu yaprağı çayı tarifi: bir tutam ahududu yaprağının üzerine 300-350 ml henüz kaynamış su koyun ve 10-15 dakika buhar üzerinde demlenmeye bırakın. Ahududu çayını günde 1 kere uyumadan yaram saat önce içebilirsiniz. Çaya şeker koymanız tavsiye edilmez. Ilımış ahududu çayına çok az bal koyarak içebilirsiniz.

Ahududu Çayının Zararları Ve Yan Etkileri

Bir sıra faydalı özellikleri ve güzel tadına rağmen bu bitki çayının yan etkileri de vardır. Bitkiye özel alerjisi olanlar, keskin böbrek ve idrar yolları taşı, gut (damla) hastalıkları olanlara ve hamilelere bu çayın tüketimi tavsiye edilmez.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: