Skip to main content

Alerjiye İyi Gelen Bitki Çayları

Alerjiye İyi Gelen Bitki Çayları

Alerji günümüzün yaygın hastalıklarından biridir. Farklı alerjenlere karşı birçok alerji türü vardır. Alerjinizi yenmek için her yıl bir sürü ilaç içmenize gerek yok. Her alerji türüne uygun bitki çayı vardır. Hatta, bazı şifalı bitkiler alerjiye karşı düzenli kullandığınız ilaçlarla birlikte de içilebilir.

Yeşil Çay

Yeşil çayın içerdiği çok sayıda kateşin maddesi vücuttaki alerjenle buluştuğunda onu etkisiz bırakmayı başarıyor.

Yeşil çay alerjiden dolayı ortaya çıkan göz sulanması, öksürük ve hapşırığı gidermeye yardımcı oluyor. Bunun için günde 3-4 fincan yeşil çay içmeniz yeterli olacaktır.

Bu bitki çayının yeşil renkte ve yetirince faydalı olması için doğru demlenmesine dikkat edilmelidir. Siyah çaydan farklı olarak yeşil çayı birkaç kere demleye bilirsiniz. Yeşil çayı demlemek için cam veya porselen demlik kullanın. Çayı demlemeden önce demliğin içinde sıcak su gezdirin ve dökün. Yeşil çayı damacana suyu ile delmeniz daha faydalı olur. Bir yemek kaşığı yeşil çayın üzerine 60-80 derece 250 ml sıcak su koyun ve 30 saniye demlenmeye bırakın. İlk demlenen çayın suyunu dökün. İkinci ve üçüncü demlemenin süresini 30 saniye ile 1 dakika arasında yapın.

Zencefil Çayı

Cilt alerjisi ile oluşan öksürük, baş ağrısı ve iltihaplanma gibi belirtiler zencefil çayı ile rahatlatılabilir.

2-3 sm olan bir zencefil kökünü dilimleyin ve 2 litrelik bir termosun içine koyun, üzerine kaynar su döküp kapağını kapatın. Birkaç saat bekletip demlenir ve hazırlanır. Sonra gün içinde her yemekten önce veya sonra yarım su bardağı kadar içilir. İsteğe göre içine limon veya bal ilave ede bilirsiniz.

Papatya Çayı

En sade ve doğal antihistamin içeren içecek papatya çayıdır. Alerji belirtilerini hafifletmek için sıkça papatya çayı içerler. Papatya çayı iltihabı durdurur ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Alerjiyi önlemek veya belirtilerini hafifletmek için günde 1-2 fincan papatya çayı içmeniz yeterli olacaktır. Ambrosia trifida bitkisine alerjisi olanlara papatya çayı önerilmez.

2 tepeleme, tatlı kaşığı kuru papatyanın üzerine 200 ml (bir su bardağı) kaynar su koyun ve üstünü kapatın. 20-30 dakika beklettikten sonra çay demlenir ve hazırlanır. Papatya çayı sabah ve akşam soğuk olarak içilir.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu çayı gerekli miktarda alerjiye iyi gelecek histamin maddesini içermektedir. Ayrıca kuşburnu çayının içerdiği C vitamini vücudunun genel direncini artırır.

Kuşburnu çayı bitkinin meyvesi, çiçekleri, yaprakları ve hatta köklerinden de demlenebiliyor. Kuşburnu çayının birçok tarifi vardır. Pratik ve sık kullanılan tariflerden birine bakalım. 100 gr kuşburnu meyvesini iyice yıkayın porselen ve ya seramik bir kaba koyun üzerine 1 litre kaynatılmış soğutulmuş su ilave edin. Sonra buhar üzerinde 10 dakika demleyin. Çayı buhar üzerinden aldıktan sonra temiz bir havlu ile sarın ve 12 saat bekletin. Çay ne kadar uzun süre demlenirse o kadar çok vitaminli olur. 12 saat sonra çayı ikiye katlanmış gazlı bez ile süzün. Ilık içiniz. Arzuya göre içine bal koya bilirsiniz.

Rooibos Çayı

Kırmızı Rooibos çayı saman nezlesi, egzama ve alerjik bronşit tedavisi için birebirdir. Rooibos çayı antioksidan, vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir içecektir.

Rooibos çayı porselen veya cam çaydanlıkta demlenir. Demliğin içine bir dolu tatlı kaşığı rooibos yaprağı (çayı) ve üzerine 250 ml henüz kaynamış su koyulur. Demlenme süresi 30 dakikadır. Hazır olan çayın hoş kokusu ve kırmızı rengi olur. Bu çay size koyu gelirse demleme süresini 10 dakika azalta bilirsiniz. Ayrıca çayın tadının daha da güzel olması için demlerken su yerine süt kullana bilir ve içine meyve parçacıkları kata bilirsiniz. Rooibos çayı soğuk ve sıcak içilebilir. Gün içinde oda sıcaklığında bekletilebilir, sonra buzdolabına kaldırılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: