Alıç çayının faydaları

Alıç çayının faydaları

Alıç çayının sağlığa faydaları

Alıç çayının en iyi etkisi kalp-damar sistemi üzerinde olduğu bilinmektedir. Alıç çayı, bir çok bitkisel çaylar gibi geniş kardiyak etkiye sahiptir, aynı zamanda damarlarda kan dolaşımını stimüle eder. Sonuç olarak beyin ve kalbin fonksiyonlarını iyileştirir. Alıç çayı yaşa bağlı vasküler değişiklikler ve kardiyak kas dejenerasyonu zamanı profilaktik vasıta olarak kullanılır. Ayrıca bu çay özellikle ağır fiziksel strese maruz kalan kişiler için tavsiye edilir.

Alıç (Crataegus) – gülgiller ailesinden, dikenli koyu kahve rengi dalları olan bir bitkidir. Boyu 4 metreye kadar ulaşa biliyor. Alıcın rahatsız edici kokusu olan küçük beyaz çiçekleri vardır. Meyveleri kırmızı ve tatlı olur. Alıç meyveleri ağustos sonunda yetişir. Günümüzde alıcın bilinen 1500 türü vardır. İlaç amaçlı alıcın yaprakları, meyveleri ve çiçekleri kullanılır. Çiçekleri ilaç amaçlı kullanılacaksa yazın ilk günlerinde kullanılır. Alıç geleneksel ve alternatif tıp tarafından ve kozmetik ürünlerde bir çok faydalı özelliklerinden dolayı geniş olarak kullanılmaktadır.

Bu meyvenin bazı bileşenleri doğada nadir bulunur ve vücut için çok değerlidir. Mesela içerdiği ursolik asit anti-enflamatuar, anti-mikrobiyal, damar genişletici etkiye sahiptir. Alıç, hafif bir idrar söktürücü ve tümör önleyicidir. Ayrıca karaciğeri koruyan etkiye de sahiptir. Ursolik asit, aynı zamanda bir cilt gençleştiricidir.

Alıç kimyasal bileşimi

Alıç meyveleri A, C, K, E ve B grubu vitaminlerini içerir. Bundan başka içeriğinde biyolojik olarak aktif maddeler de bulunmaktadır: saponinler, flavonoidler, nişasta, fruktoz, uçucu yağlar, organik asitler, ursulik asit, kolin, sorbitol, pektin.

Alıç çayının faydaları?

• Kalp-damar hastalıklarına faydalı etki yapar
• Yüksek kardiyoloji etkiye sahiptir
• Damarlarda kan dolaşımını stimule eder
• Yüksek tansiyon hastalıklarında kullanılır
• Menepoz sendromuna iyi gelir

Alıç çayı nasıl yapılır?

20 gr alıç meyvesinin üzerine 200 ml kaynar su koyarak demlenmeye bırakın. Günde iki kere yemekten önce bir bardak içilir. Arzuya göre bal da ilave ede bilirsiniz.

Alıç çayının yan etkileri ve zararları

12 yaştan küçük çocuklara, hamile kadınlara, emziren annelere kullanılması yasaktır. Alıç çayının yan etkileri alerji, baş dönmesi ve halsizlikle ortaya çıkar.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: