Skip to main content

Alıç çayının faydaları

Alıç çayının sağlığa faydaları

Alıç çayının en iyi etkisi kalp-damar sistemi üzerinde olduğu bilinmektedir. Alıç çayı, bir çok bitkisel çaylar gibi geniş kardiyak etkiye sahiptir, aynı zamanda damarlarda kan dolaşımını stimüle eder. Sonuç olarak beyin ve kalbin fonksiyonlarını iyileştirir. Alıç çayı yaşa bağlı vasküler değişiklikler ve kardiyak kas dejenerasyonu zamanı profilaktik vasıta olarak kullanılır. Ayrıca bu çay özellikle ağır fiziksel strese maruz kalan kişiler için tavsiye edilir.

Alıç (Crataegus) – gülgiller ailesinden, dikenli koyu kahve rengi dalları olan bir bitkidir. Boyu 4 metreye kadar ulaşa biliyor. Alıcın rahatsız edici kokusu olan küçük beyaz çiçekleri vardır. Meyveleri kırmızı ve tatlı olur. Alıç meyveleri ağustos sonunda yetişir. Günümüzde alıcın bilinen 1500 türü vardır. İlaç amaçlı alıcın yaprakları, meyveleri ve çiçekleri kullanılır. Çiçekleri ilaç amaçlı kullanılacaksa yazın ilk günlerinde kullanılır. Alıç geleneksel ve alternatif tıp tarafından ve kozmetik ürünlerde bir çok faydalı özelliklerinden dolayı geniş olarak kullanılmaktadır.

Bu meyvenin bazı bileşenleri doğada nadir bulunur ve vücut için çok değerlidir. Mesela içerdiği ursolik asit anti-enflamatuar, anti-mikrobiyal, damar genişletici etkiye sahiptir. Alıç, hafif bir idrar söktürücü ve tümör önleyicidir. Ayrıca karaciğeri koruyan etkiye de sahiptir. Ursolik asit, aynı zamanda bir cilt gençleştiricidir.

Alıç kimyasal bileşimi

Alıç meyveleri A, C, K, E ve B grubu vitaminlerini içerir. Bundan başka içeriğinde biyolojik olarak aktif maddeler de bulunmaktadır: saponinler, flavonoidler, nişasta, fruktoz, uçucu yağlar, organik asitler, ursulik asit, kolin, sorbitol, pektin.

Alıç çayının faydaları?

• Kalp-damar hastalıklarına faydalı etki yapar
• Yüksek kardiyoloji etkiye sahiptir
• Damarlarda kan dolaşımını stimule eder
• Yüksek tansiyon hastalıklarında kullanılır
• Menepoz sendromuna iyi gelir

Alıç çayı nasıl yapılır?

20 gr alıç meyvesinin üzerine 200 ml kaynar su koyarak demlenmeye bırakın. Günde iki kere yemekten önce bir bardak içilir. Arzuya göre bal da ilave ede bilirsiniz.

Alıç çayının yan etkileri ve zararları

12 yaştan küçük çocuklara, hamile kadınlara, emziren annelere kullanılması yasaktır. Alıç çayının yan etkileri alerji, baş dönmesi ve halsizlikle ortaya çıkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: