Alt Islatmaya İyi Gelen Bitki Çayları

Alt Islatmaya İyi Gelen Bitki Çayları

Alt Islatmaya İyi Gelen Bitki Çayları

Alt ıslatma 5 yaşından büyük çocuklarda görüldüğü zaman bu tedavi gerektiren bir durumdur. Bu soruna enürezis denir. İki tür enürezis ( alt ıslatma) vardır, gündüz olan ve gece olan. En sık rastlanan alt ıslatma gece uykuda olandır.

Alt ıslatmanın en önemli sebebi belirgin merkezi sinir sistemi ve idrar kesesi olgunlaşmamasıdır. Tabi psikilojik faktörler de unutulmamalı.

Enürezis çok önemli bir rahatsızlıktır ve tedavisi için doktora başvurmanız gerekir. Alt ıslatmanın alternatif tıpta birçok tedavi
yöntemi vardır. Bunlardan en yaygını bitkisel çay kullanımıdır.

Dereotu Çayı

Termosun içine 1 yemek kaşığı kurutulmuş dereotu tohumu koyun. Üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun ve 1 gece demlenmeye bırakın. Sabah çay süzülür ve içilir. Tercihe göre içine bal da koyabilirsiniz. Dereotu çayı 10 gün, sabahları, yemekten yarım saat önce içilir. Sonra 10 gün ara verilir ve tekrar 10 gün içilir. Bununla tedavi biter.

Amarant Bitki Çayı

10 gr amarant çalısının üzerine (tohumları ile birlekte) 1 su bardağı henüz kaynamış su koyulur ve 20 dakika demlenmeye bırakılır. Sonra amarant çayı süzülür ve gün içinde normal çay yerine istenilen kadar içilebilir. 1 haftaya alt ıslatma sorunundan bir şey kalmaz.

Civanperçemi Çayı

1 tatlı kaşığı kurutulmuş sarı kantaron ve 1 tatlı kaşığı civanperçemi otlarının üzerine 500 ml henüz kaynamış su koyulur ve normal çay gibi demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzülür ve gün içinde birkaç kere, sıcak olarak, alt ıslatma sorunu olan çocuklara yarım bardak içirilir. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. Çay tamamen iyileşene kadar içilir.

Sarı Kantaron Çayı

10 gr kurutulmuş sarı kantaron bir emaye kaba yerleştirilir, üzerine 200 ml henüz kaynamış su koyun ve yarım saat buhar üzerinde demlenir. Demlendikten sonra süzülür ve üzerine 200 ml tamamlanana kadar su koyulur. Bu çay 6 yaşlı çocuklara – 25 ml, 10-12 yaş çocuklara – 50 ml, yetişkinlere – 100 ml içirilir. İsteye göre bal katılabilir.

Defne Yaprağı Çayı

3 orta boy defne yaprağının üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyulur. 5-10 dakika kısık ateşte kaynatılır. Sonra 40 dakika soğumaya bırakılır. Günde ½ bardak günde 3 kere içilir. Bir haftaya alt ıslatma sorunu çözülür.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: