Skip to main content

Altın Çilek Çayının Faydaları

Altın Çilek Çayının Faydaları

Altın çilek birkaç sene önce ülkemizde zayıflama çayı olarak tanınmaya başlamıştır. Altın çilek çayının bilinmeyen başka faydaları da vardır. Altın çilek çayı bitkinin meyvelerinden, kurutulmuş yapraklarından ve dış kabuklarından hazırlanabilir.

Altın Çilek (Physalis Peruviana) – patlıcangiller ailesinden olan çok yıllık bir bitkidir. Altın çileğin diğer isimleri – yer kirazı, inka eriği, yer çileği, ve kış kirazıdır. Altın çileğin ana vatanı Orta Amerika ve Güney Afrika olarak bilinmektedir.

Bitkinin çiçekleri tekli olur. Altın çilek çiçeklerinin renkleri beyaz ve kremdir genelde. Altın çilek meyveleri yuvarlaktır. Meyveler turuncu ve kırmızı olur. Altın çilek meyveleri parlak turuncu kağıdımsı kabukların arasında yerleşmektedir. Altın çilek meyveleri bol tohumlu ve sulu olur. Meyvelerin olgunlaşma dönemi haziran-eylül aylarıdır.

Altın çilek meyveleri sağlık için çok faydalıdır. Genelde bu meyveler zayıflamak için tüketilir. Altın çileğin zengin kimyasal içeriği vardır.

Altın çilek meyveleri idrar söktürücü, safra söktürücü, hemostatik (kanamayı durduran), antiseptik ve ağrı kesici etkiye sahiptir. Bu şifalı meyveler romatizma, solunum yolu hastalıkları, ödem, anemi, kabızlık, gut (damla), idrar yolu ve leğen kemiği iltihabı, zona ve diğer hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Taze meyveler ve suyu dermatozlar, solunum hastalıkları, gonore, dizanteri ve hipertansiyon tedavisinde kullanılır.
Altın çilek köklerinden hazırlanan kaynatma öksürük kesici, ağrı kesici ve adet kesici ilaç olarak kullanılmaktadır.

Altın çilek meyveleri taze halde tüketilir, salata yapılır, konserveler yapılır, suyu yapılır ve çay olarak tüketilir. Ayrıca altın çilek meyveleri kurutulur, reçel yapılır.

Altın çilek tentürü ürolithiazis, sistit, hepatit, bronşit, aralıklı ateş, şişlikler, romatizma, gut ve morlukların tedavisinde kullanılmaktadır.

Tedavi amaçlı altın çilek meyveleri, altın çilek suyu, altın çilek yaprakları, altın çilek kökleri ve altın çilek yaprakları kullanılır.

Altın Çilek Meyvelerinin Kimyasal Bileşimi

Vitaminler: Beta-karoten, A (RE), B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B5 (pantotenik), B6 (piridoksin), B9 (folik), C, E (TE), K (phylloquinone), PP (niasin eşdeğeri), kolin; makrobesinler: kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor; mikrobesinler: demir, çinko, bakır, manganez, selenyum vb.

Altın Çilek Çayının Faydaları

• Böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur
• İdrar kesesi hastalıkları tedavisine yardımcı olur
• Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir
• Yüksek ateşi düşürür
• Ödem attırır
• Romatizmaya iyi gelir
• İltihaplı eklem hastalıkları tedavisinde kullanılır (haricen, kompres olarak uygulanır)

Altın Çilek Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu bitki çayının birkaç tarifi vardır. Bu tarif altın çilek meyvelerinden hazırlanmaktadır. 0,5 litre suyun içine 20 gr kurutulmuş meyve koyun ve 10-15 dakika kısık ateşte pişirin. Sonra 1 saat demlenmek için bir kenara bırakın. Demlendikten sonra çayı süzün. Günde 4 kere su bardağının ¼ kısmı olarak yemekten yarım saat önce içiniz.

Altın Çilek Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Meyvenin sapları zehirli olduğundan onların çayın içine karışmamasına dikkat edin. İlaç kullanan insanlar doktoruna danışmadan altın çilek çayını tüketmelidir. Ayrıca hamile kadınlara, emziren annelere, küçük çocuklara ve bitkiye özel alerjisi olanlara bu bitki çayı tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: