Skip to main content

Anason Çayının Faydaları

Anason Çayının Faydaları

Eski zamanlardan beri anason bitki çayını iştah açıcı ve uyku getirici içecek olarak kullanırlardı. Anason çayı – dünyanın farklı yerlerinde en yaygın kullanılan bitkisel ilaçlardan biridir, en çokta Orta Doğuda. Anason çayı, ayrıca, sindirime en iyi gelen bitkisel çaydır. Bu çayın şişkinlik ve hazımsızlık önlemede etkili olduğu bilinmektedir. Adet ağrılarını kesmede etkili ilaçtır. Anason çayı akciğerler ve boğazda biriken mukusu atmaya yardımcı olur.

Anason (Pimpinella anisum) – maydanozgiller ailesinden olan bir yıllık otsu bir bitkidir. Anason bitkisinin boyu 50 sm kadar ulaşır, dik gövdesi olan tüylü bir bitkidir. Küçük beyaz çiçekleri bitkinin uç kısmında şemsiye şeklinde toplanmıştır. Grili yeşilli yumurta şeklinde küçük meyveleri vardır. Anason haziran – temmuz aylarında çiçek açar, ağustos – eylül aylarında meyve getirir.

Anason bitkisi zehirli bitkilerle karıştırılma ihtimali yüksektir. Bu yüzden, anasonu iyi tanımanız gerekir. Anason çok eski zamanlardan bilinen bir bitkidir. Ana vatanı Livandır. Eski Romalılar anason tohumlarını bütün vücudu gençleştirmek için yemeklerine koyarlardı.

Anason bitkisinin en faydalı ve sık kullanılan kısmı tohumlarıdır. Tohumlarının içerdiği uçucu yağ anti-enflamatuar ve anti-spazmodik özelliklere sahiptir. Anason bitkisi balgam söktürücü, ağrı kesici, dezenfektan, terletici ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Solunum ve mide-bağırsak sisteminin salgı fonksiyonunu iyileştirir, iştahı artırır, antibiyotiklerin etkisini artırır, depresyonu, baş ağrılarını giderir, böbrek taşları eritir. Ayrıca, anason yağının kokusuna böcekler tahammül edemez. Bu yüzden sivrisinek, sinekler ve böceklere karşı kullanılır.

Anason bitkisinin kimyasal bileşimi

Bitkisel yağlar; A, B1, B2, B3, B6, B9, C, PP vitaminleri; kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor; demir, çinko, bakır, manganez, selenyum.

Anason Çayının Faydaları

• Soğuk algınlığı iyileştirir
• Öksürüğü geçirir
• Bronşiti iyileştirir
• Zatürreyi iyileştirir
• Sinüzite iyi gelir
• Menopoz semptomlarını hafifletir
• Hıçkırığı geçirir
• Emziren annelerin sütünü artırır
• Astım ataklarını sakinleştirir
• Boğmaca tedavisinde kullanılır
• Larenjit tedavisinde kullanılır

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

Anason çayının birçok hazırlanma yöntemi mevcuttur. Size en kolayını yazmak istiyorum. Anason çayının tarifi: yarım çay kaşığı öğütülmüş anason tohumunun üzerine 1 litre kaynamış su koyarak demlemeye bırakın. Demleme bir az ılındığında içine bal koya bilirsiniz. Anason çayı isteye göre soğuk veya sıcak içile bilir. Emziren annelerin emzirmeden yarim saat önce içmeleri tavsiye edilir.

Anason Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Bazı insanlarda bu çay alerji yapabilir. Hamileler için bu çay zararlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: