Skip to main content

Anne Sütünü Artıran Bitki Çayları

Anne Sütünü Artıran Bitki Çayları

Herkesin de bildiği gibi laktasyon dönemi bir kadının yeni doğum yaptıktan hemen sonra bebeğini sütü ile doyurmasıdır. Maalesef, kadınların bir çoğu süt yetersizliği sorunu ile karşı karşıya geliyor. Bu gibi durumlarda çaresiz anneler suni yollarla süt artırma yollarına başvururlar. Hatta bazen ilaç bile kullanmaya razı gelirler.
Anne sütünü zararsız ve kolay artırmanın en iyi yolu bitki çaylarını kullanmaktır.
Hangi Bitki Çayları Anne Sütünü Artırır

Ahududu Yaprağı Çayı

Bu şifa dolu çayı hazırlamak çok kolaydır. Ahududu yaprağı çayı tarifi: bir tutam ahududu yaprağının üzerine 300-350 ml henüz kaynamış su koyun ve 10-15 dakika buhar üzerinde demlenmeye bırakın. Ahududu çayını günde 1 kere uyumadan yaram saat önce içebilirsiniz. Çaya şeker koymanız tavsiye edilmez. Ilımış ahududu çayına çok az bal koyarak içebilirsiniz.

Kırmızı Yonca Çayı

4-6 tane kurutulmuş kırmızı yoncanın baş kısmını alın ve üzerine ¼ litre henüz kaynamış su koyun ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve bir az ılıdıktan sonra balla tatlandırın (arzuya göre). Günde 2-3 fincan içilir.

Yasemin Çayı

Yasemin çayını maksimum iyi demlemek için önce demliğin içini henüz kaynamış suyla çalkalayın. Ama çayın üzerine aşırı kaynar su koymayın. Bu çayın yasemin tadını bozabilir. Suyun sıcaklığı 80-85 derecen fazla olmamalıdır. Çay damacana suyundan hazırlansa daha iyi olur. Bu çayın tadının daha güzel olmasını sağlar. Yasemin çayı aynı demden birkaç kere tekrar demlenebilir. 3 gr çayın üzerine 150 ml gereken sıcaklıkta suyu koyun ve ilk sefer için 3 dakika demlenmeye bırakın. Tekrar demlemelerde her seferinde süreyi 30-40 saniye daha artırın. Çay tekrar olarak 3-4 kere demlenebilir. Çayın kaliteli olması için güvenilir kaynaklardan almanız tavsiye edilir.

Sarı Çay

Sarı çay bağımlılık ve önemli bir yan etkisi olmadığından her gün rahatlıkla tüketilebilecek bir içecektir. Sarı mısır çayı bildiğimiz çaylar gibi hazırlanmaz. Bu çay tohumlardan hazırlandığı için yapraklı çaylardan farklı oluyor. Sarı çayı demlemek değil de pişirmek gerekir. Bunun da birkaç yöntemi vardır:

1. 250 ml suyu bir tencerede kaynatın. Su kaynamaya başladığında içine 1 tatlı kaşığı yıkanmış çemen otu tohumlarını ilave edin ve 5 dakika kısık ateşte pişirin.

2. Çayı maksimum aromalı ve kıvamlı yapmak için tohumları birkaç gün önceden yıkayıp kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra tohumları kıyın ve hafif kahve rengine dönüşene kadar kavurun. Sonra 250 ml suyu bir tencerede kaynatın. Su kaynamaya başladığında içine 1 tatlı kaşığı yıkanmış çemen otu tohumlarını ilave edin ve 5 dakika kısık ateşte pişirin.

3. Çaydan daha çok faydalı madde almak için, bazen, tohumları 3 saat önceden soğuk suda bekletiyorlar.
Sarı çayı soğuk değil de sıcak içmek daha faydalı olur. Günde iki kere içe bilirsiniz. Çaya damak tadınıza uygun olarak – süt, toz zencefil, limon, bal veya şeker koyabilirsiniz. Çayı içtikten sonra içinde kalan tohumları atmayın. Onlar aynı çayın kendisi kadar yararlı maddeler içerir. Yani onları da yemeniz faydalı olacaktır.

Limon Otu Çayı

Limon otu çayının tarifi 30 gr kurutulmuş limon otunun üzerine 1 litre kaynar su koyun. 20-25 dakika demlenmeye bırakın. Tatlandırmak için şeker veya bal kullana bilirsiniz. Tatlandırmadan içerseniz daha faydalı olur. Günde iki kere içilir. İkinci bardağı birinciden 18 saat geçmeden içilmelidir.

Anason Çayı

Anason çayının birçok hazırlanma yöntemi mevcuttur. Size en kolayını yazmak istiyorum. Anason çayının tarifi: yarım çay kaşığı öğütülmüş anason tohumunun üzerine 1 litre kaynamış su koyarak demlemeye bırakın. Demleme bir az ılıdığında içine bal koya bilirsiniz. Anason çayı isteye göre soğuk veya sıcak içile bilir. Emziren annelerin emzirmeden yarım saat önce içmeleri tavsiye edilir.

Rezene Çayı

Rezene çayının hazırlanması çok kolaydır. Bu çayın tarifi: bir y.k rezenenin üzerine yaklaşık 1 litre kaynar su koyun ve demlenmeye bırakın. En iyi demleme termosta olacaktır. Bunun için çayı akşamdan demleyin. Termosta demleme sabaha kalır ve rezenenin bütün faydalı bileşimleri suya çıkar. Sabah çayı süzün ve için. Bu çay günde 3-4 kere yemekten önce içilir. Bebeklere günde 3-4 çay kaşığı içirilir. Bu halde alerjik bir durum olmaz ise bunu her emzirmeden önce 6 çay kaşığına kadar artıra bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: