Ardıç Çayının Faydaları

Ardıç  Çayının Faydaları

Ardıç Çayının Faydaları

Ardıç çayının faydalarından eski zamanlarda Kuzey Amerika yerlileri, Romalılar, Vikingler ve İskitler yararlanmışlar. Ardıç çayının içerdiği çok sayıda esansiyel yağların sayesinde kendine özgü kokusu ve tadı vardır. Ayrıca ardıç bitkisi çayı birçok vitamin içerdiğinden, yaşlanma sürecini yavaşlatır, genel sağlığı iyileştirir, kolesterolü düşürür, hayat enerjisini geri kazandırır.

Ardıç (Juniperus communis) – servigiller ailesinden olan iğne yapraklı bir ağaç türüdür. Ardıç bitkisinin mavi renkte sulu meyveye benzer kozalakları vardır. Bitkinin anavatanı Kuzey Amerika olarak bilinmektedir.

Şifa amaçlı ardıç ağacının bütün kısımları kullanılmaktadır. Ardıç kozalakları eylül sonu ve ekimde, sabah erkenden kuru ve açık havalarda, toplanılır. Alternatif tıpta ardıç bitkisinden yapılan ardıç çayı, ardıç yağı, tentürler, esans, alkollü ekstraktlar kullanılır.

Ardıç bitkisinden hazırlanan ilaçların kullanım kapsamı çok geniştir. Bu tür ilaçlar genitoüriner, böbrek, akut solunum yolu hastalıkları, iltihaplı hastalıklar ve antiscorbutic olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu bitki ilaçları haricen de uyuz, gut, nevralji, radikülit, poliartrit, romatizmal ağrılar, egzama, çeşitli nedenlere bağlı dermatit hastalıkları, bir ağrı kesici, rahatlatıcı olarak da kullanılmaktadır.

Antik çağlarda, özellikle salgın hastalıklar döneminde, evlerde dezenfekte amaçlı tüten ardıç dalları ile tütsüleme yapılırdı. Bir gün içinde, bir hektar alan üzerinde ardıç ormanları, yaklaşık 30 litre kadar, şifalı uçucu maddeler üretir. Bu miktar bütün bir şehri mikrop ve virüslerden temizlemeye yeterlidir. Eski zamanlardan beri, bronşit, astım, zatürree, tüberküloz hastaları iyileşmek için ardıç ormanlarına giderler. Bu bitkiden şifalı ardıç yağı ve katranı yapılır. Ardıç kabuğundan kırmızı boya üretilirdi.

Ardıç Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

Ardıç meyvesi: uçucu yağlar, şeker, sakız, boyalar, yağ, organik asitler( malik, formik ve asetik asit) tanen; mangan, demir, bakır, alüminyum v.b. içerir.

Ardıç Çayının Faydaları

• İdrar yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır
• Sindirim problemlerini giderir
• Toksinleri temizler
• İdrar söktürür
• Adet sürecini kolaylaştırır
• Serinletici özelliğe sahiptir
• Antiseptik özelliklere sahiptir

Ardıç Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir tepeleme yemek kaşığı ardıç meyvesinin üzerine 200 ml henüz kaynamış suyu koyun ve 30 dakika demlenmeye bırakın. Ardıç çayını gün içinde 3 kere 1 yemek kaşığı olarak içmeniz gerek. Çayı hazırlarken tarife uymayı dikkat edin.

Ardıç Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Böbrek hastalarına, hamile kadınlara, küçük çocuklara ve bitkiye özel alerjisi olan insanlara ardıç bitki çayının tüketilmesi yasaktır.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: