Skip to main content

At Kuyruğu Otu Çayının Faydaları

At Kuyruğu Otu Çayının Faydaları

Atkuyruğu bitkisi çayı birçok şifalı özellikleri vardır. Bunlardan en önemlisi ödem attırarak zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Bu kadar faydalı olmasına rağmen az bilinen bir çaydır. Atkuyruğu çayı vücutta biriken kolesterol ve toksinleri temizler. Bu at kuyruğu otunun bitkisel çayını içerek siz saç dökülmesinin ve ağız içi hastalıklarının yaralanmasını engelleyebilirsiniz.

Atkuyruğu Çayının Kimyasal Bileşimi

Silisik asit, saponin ekvizetonin, glikositler, flavonoidler, organik asitler, alkaloidler ve b.

Atkuyruğu Bitki Çayının Faydaları

• Vücudu güçlendirir
• Eklem, kemik ve tırnakları güçlendirir
• Ödem attırır
• Zayıflamaya yardımcı olur

Atkuyruğu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Aslında bu çayı hazırlamanın birçok yöntemi vardır. Ben size en sık kullanılanı yazacağım. Diğer çaylardan farklı olarak bu bitki çayı metal kapta demlenir. Bu metal pot veya metal fincan olabilir. Kullanacağımız su temiz olmalıdır, mesela damacana suyu olabilir. Otu küçük parçalara ayırdıktan sonra 2 yemek kaşığı kadar alın ve 200 ml kaynayan suyun içine koyun. Sonra kısık ateşte 3 dakika kadar kaynatıp altını kapatıyoruz. Kapağını kapatıp birkaç saat demlenmeye bırakıyoruz. Suyun buharlaşmasını da düşünerek 250 ml su kullanın. Taze bitki olursa daha etkili olur. Bu çayı günde 3 fincandan fazla içmemeye dikkat edin. Çay 1 ay içilip 2 hafta ara verilerek tekrar içilmek şartıyla sürekli tüketilmesi gerekir.

Atkuyruğu Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Akut nefrit, nefroz ve diğer böbrek hastalığı olanlara, hamilelere, bebeklere, bitkiye özel alerjisi olanlara bu bitki çayı yasaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: