Aynısafa Çayının Faydaları

Aynısafa Çayının Faydaları

Aynısafa Çayının Sağlıktaki Faydaları

Alternatif tıpta, birçok bitkisel çaylar gibi, aynısefa çayı vitamin ve şifa kaynağı olarak gösterilmiştir. Aynısafa çiçeklerinden hazırlanan ve tüketilen çay hipertansiyon ve kalp hastalıklarına iyi gelir. Bu çay nefes darlığı ve ödemlerden kurtulmak için birebirdir. Ayrıca bu mucizevi bitki çayı sinir sistemini sakinleştirir. Uykusuzluk sorunu çözmek için de aynısefa çayı içmek tavsiye edilir. Rahatsız edici baş ağrıları, halsizlik ve yorgunluk hissini giderir. Aynısefa çayının faydaları saymakla bitmez, ama siz yinede bir bitki çayı tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Aynısafa bitkisi (Calendula afficinalis) – Bileşikgiller familyasından olan bir yıllık turuncu çiçekli bir bitkidir. Bitkinin 30-50 sm kadar ulaşan boyu vardır. Ana vatanı olarak Akdeniz kıyıları ve Avrupa olarak bilinmektedir. Bu bitkinin diğer ismi nergis çiçeğidir. Turuncu renkte olan çiçeklerinin çok keskin kokusu vardır. Aynısafa bir bahçe bitkisidir. Özel bakım istemeyen, haziran ayından sonbahara kadar çiçek açan bitkidir. Geleneksel tıpta bitkinin yalnız çiçeği kullanılırken, alternatif tıpta Aynısafanın bütün kısımları kullanılır.

Aynısafa bitkisini eski yunanlılar çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanmışlar: iyileşmeyen yaralar, yüksek ateş, çıban ve karbonküller, kötü huylu tümörler ve diğerleri. Hatta, İbn Sina kendi yazılarında Aynısafa bitkisinin tüm zehirlere ve özellikle zehirli hayvanların sokmasına karşı başarılı ilaç olduğunu belirtmiştir.

Alternatif tıpta, bu bitki terletici, balgam söktürücü, idrar söktürücü, kızamık önleyici, leke ve çilleri beyazlaştıran ilaç gibi kullanılmaktadır. Aynısafa bitkisi dahilen gastrit, mide ve on iki parmak bağırsak ülseri, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, safra söktürmek için, haricen ise yara iyileştirmek için kullanılır. Aynısafa bitkisinden hazırlanan demleme rahatsız edici mide yanması zamanı yardımcı olur. Ayrıca bademcik iltihabı, sinuzit, stomatit, periodontal hastalıklarının tedavisinde de başarıyla kullanılır. Aynısafa bitkisinden çeşitli kremler, maskeler, tonikler v.b cilt bakım ürünleri yapılıyor.

Aynısafanın Kimyasal Bileşimi

Bol miktarda C vitamini; uçucu yağ; asitler (malik, pentadesilik salisilik); reçineler, albümin; alkaloidler; saponinler; doymuş yağlar; karoten ve karotenoidler (flavohrom, tsitraksantin ve likopen ve hrizantemaksantin, flavoksantin, neolikopin A)

Aynısafa Çayının Faydaları

• Kalp-damar hastalıkları tedavisinde kullanılır
• Gastriti iyileştirir
• Hipertansiyona iyi gelir
• Menopoz zamanı kullanılır
• Onikiparmak bağırsak hastalıkları tedavisinde kullanılır
• Safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir
• Karaciğer hastalıkları tedavisinde kullanılır
• Mide ülseri zamanı içilir
• Ateroskleroza iyi gelir

Aynısafa Çayı Nasıl Yapılır?

2 çay kaşığı kurutulmuş aynısefa çiçeğinin üzerine 1 su bardağı kaynar su koyun. 15 – 20 dakika demlenmeye bırakın. Kaynatmaya gerek yok. Sonra süzün. Günde 2 kere yarim bardak için. Tatlandırmak için bal ve ya şeker kullana bilirsiniz.

Aynısafa Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Öncelikle hamilelerde düşük yapabilir. Yüksek tansiyon zamanı dozajı aşamadan kullanılmalıdır. Bu bitkiye özel alerjisi olanlara aynısefa çayı içmesi tavsiye edilmez.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: