Skip to main content

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Baş ağrısı birçok insanlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Baş ağrısının çeşitli nedenleri olabilir. Mesela kafanın üst kısmında oluşan bir zonklama genelde oburluk, midede ve safra rahatsızlığı sonucunda meydana gelir. Bu tür baş ağrısına papatya ve pelin çayları iyi gelir.

Papatya Çayı

2 tepeleme, tatlı kaşığı kuru papatyanın üzerine 200 ml (bir su bardağı) kaynar su koyun ve üstünü kapatın. 20-30 dakika beklettikten sonra çay demlenir ve hazırlanır. Papatya çayı sabah ve akşam soğuk olarak içilir.

Pelin Otu Çayı

1 tatlı kaşığı kurutulmuş pelin otunun üzerine ¼ su bardağı henüz kaynamış su koyun ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve bir kerede hepsini bitirin. Gün içinde 3 böyle bardak yemeklerden yarım saat önce içmeniz gerek. Pelin çayının tadı acı olabilir ama çok faydalıdır.
Baş ağrısı spazmodik karaktere sahipse kekik çayı iyi gelecektir.

Kekik Çayı

1 tepeleme tatlı kaşığının üzerine ¼ litre kaynar su koyun ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde ılık şekilde 3 fincan için. 2 hafta için ve 2 ay ara verin. Sonra gerek varsa tekrarlayın. Öksürük zamanı içine bal da koya bilirsiniz.

Baş ağrısına grip, soğuk algınlığı veya içki sebep oluşmuşsa nane çayı içmek faydalı olur.

Nane Çayı

Bu bitki çayı tarifi kurutulmuş nane yapraklarından hazırlanıyor. Bir avuç kuru nane yapraklarının üzerine 1 litre kaynar su koyun. Çayı kaynatmaya gerek yok. 15-20 dakika demlenmeye bırakmanız yeterli olur. Sonra süzün ve gün içinde küçük porsiyonlarla tüketin. İsteye göre bal ve ya şeker ilave ede bilirsiniz.
Baş ağrısı gerginlik, yorgunluk ve stresten kaynaklanıyorsa ıhlamur çayı en iyi ilaç olacaktır.

Ihlamur Çayı

Ihlamur bitki çayının yapılması için özel bir demleme yöntemi yoktur. Demlemesi çok kolaydır. Sadece ıhlamur çayını porselen veya seramik kaplarda demlenmesine dikkat edilmelidir. Önce demliğin içinde kaynar su gezdirip dökün. Sonra demliğe 1 tepeleme kurutulmuş ıhlamur çiçeklerini koyun ve üzerine 200 ml su ilave edin. Demliğin kapağını iyice kapatın ve temiz bir havluyla sarıp 20 dakika demlenmeye bırakın. Hazır çayı sade ve ya bal, limon ilave ederek de içebilirsiniz. Günde birkaç kere istediğiniz saatte içe bilirsiniz. Balsız içildiği zaman vücuttaki fazla yağları yakmaya da yardımcı olur.

Baş ağrısına iyi gelen diğer bitki çayları:

Bergamot Çayı

Bergamot çayını bitkinin kurutulmuş veya taze yapraklarından hazırlayabilirsiniz. 2 tepeleme bergamot yaprağını bir porselen demliğe koyun ve üzerine henüz kaynamış su koyun. 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Çayı taze yapraklardan demlediğiniz halde bardağın ¼ kısmına kadar bergamot yaprağı geri kalanına kaynar su koyun. Bergamot çayını tatlandırmak için bal ve limon suyu kullanabilirsiniz. Çayı günde bir kere içmeniz yeterli olacaktır. Bir hafta bergamot çayını tükettikten sonra 10 gün ara verin. Fazla doz sağlıklı insana bile zararlı olabilir.

Çiçek Açan Çay

Çayın bütün büyüsü onun demlenme yöntemidir. Bu süreç çok ilginç ve eğlencelidir. Çayın demlenmesini seyrederken manzaradan büyük zevk alacaksınız.

Demlenme sürecinin bütün güzelliğini takip edebilmek için cam demlik kullanmaya dikkat ediniz. Demliğin içine kaynamış ve bir az soğutulmuş su koyun. Sonra suyun içine yavaşça tomurcuk şeklinde kurutulmuş çayı bırakın. Sadece birkaç saniye içinde tomurcuk açılmaya başlayacak ve açılan çay yapraklarının içinden güzel bir çiçek çıkacak.
Çayı tomurcuk tamamen açıldıktan sonra içebilirsiniz. Bir tomurcuğu 5-6 kere tekrar demleyebilirsiniz.

Yaban Mersini Çayı

Yaban mersini çayı bitkinin yapraklarından hazırlanır. 60 gr kurutulmuş yaban mersini yaprağının üzerine 1 litre henüz kaynamış su koyun ve birkaç dakika demlenmeye bırakın. Günde birkaç bardak yemekten önce içiniz. Yemekten önce içilen yaban mersini yaprağı çayı daha çok fayda sağlar.

Dut Yaprağı Çayı

Bu bitki çayının hazırlanması çok kolaydır. 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağının üzerine 1 litre kaynar su koyun ve termosta birkaç saat demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde çayı bitirmeye çalışın. İyi sonuçlar ala bilmek için bu bitki çayını yemekten birkaç dakika önce içmeniz tavsiye edilir.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu çayı bitkinin meyvesi, çiçekleri, yaprakları ve hatta köklerinden de demlenebiliyor. Kuşburnu çayının birçok tarifi vardır. Pratik ve sık kullanılan tariflerden birine bakalım. 100 gr kuşburnu meyvesini iyice yıkayın porselen ve ya seramik bir kaba koyun üzerine 1 litre kaynatılmış soğutulmuş su ilave edin. Sonra buhar üzerinde 10 dakika demleyin. Çayı buhar üzerinden aldıktan sonra temiz bir havlu ile sarın ve 12 saat bekletin. Çay ne kadar uzun süre demlenirse o kadar çok vitaminli olur. 12 saat sonra çayı ikiye katlanmış gazlı bez ile süzün. Ilık içiniz. Arzuya göre içine bal koya bilirsiniz.

Limon Otu Çayı

Limon otu çayının tarifi 30 gr kurutulmuş limon otunun üzerine 1 litre kaynar su koyun. 20-25 dakika demlenmeye bırakın. Tatlandırmak için şeker veya bal kullana bilirsiniz. Tatlandırmadan içerseniz daha faydalı olur. Günde iki kere içilir. İkinci bardağı birinciden 18 saat geçmeden içilmelidir.

Lavanta (Karabaş otu) Çayı

Lavanta (Karabaş otu) çayının tarifi 1 yemek kaşığı kurutulmuş lavanta çiçeklerinin üzerine 250 ml kaynar su koyun ve temiz bir havluya sararak 20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. Bu çay sıcak içilir. Tatlandırmak için şeker veya bal kullana bilirsiniz. Ama bu çayı tatlandırmadan içmek daha faydalı olur. Günde 2-3 kere istediğiniz vakit içebilirsiniz. Uykusuzluk sorununu gidermek için uyumadan 1 saat önce içilmelidir.

Zencefil Çayı

2-3 cm olan bir zencefil kökünü dilimleyin ve 2 litrelik bir termosun içine koyun, üzerine kaynar su döküp kapağını kapatın. Birkaç saat bekletip demlenir ve hazırlanır. Sonra gün içinde her yemekten önce veya sonra yarım su bardağı kadar içilir. İsteğe göre içine limon veya bal ilave ede bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: