Skip to main content

Bektaşi üzümü çayının faydaları

Bektaşi üzümü çayının faydaları

Bütün bir sene boyunca güçlü bağışıklığa sahip olmak için 2-3 hafta boyunca bir yemek kaşığı bektaşi üzümünün yeşil renkli meyvelerini (daha olmamış meyvelerini) yemek ve yapraklarından demlenen çayı içmek yeterli olacaktır. Bu çay C vitamini ile zengin olduğundan vücudu hastalıklara karşı korur. Bektaşi üzümü çayı böbrek taşlarını atmaya yardımcı olur. Bu çay tüberküloz hastalığı zamanı da çok yararlı olacaktır. Ayrıca Bektaşi üzümü çayı çok iyi ferahlatıcı etkiye sahiptir.

Bektaşi üzümü (Ríbes úva-críspa) – bektaşigiller (Grossulariaceae) ailesinden olan çok yıllık meyve çalısıdır. Bu meyvenin günümüzde ılıman ülkelerde yetiştirilen1500 türü vardır. Bektaşi üzümü 1-1.5 metreye kadar ulaşan boyu ve kahverengi kabuğu olan bir çalıdır. Bektaşi üzümünün ince, iğne-benzeri, silindirik sürgünleri var. Çalının meyveleri – belirgin damarları olan yuvarlak veya oval şeklindedir. İlk baharda çiçek açar, haziran – ağustos ayında olgunluğa ulaşır. Yetiştiği bölgeye göre meyveleri yeşil, sarı ve kırmızı renklerde ola biliyor. Aynı zamanda bektaşi üzümü bir bal bitkisidir.

Bektaşi üzümünün anavatanı Batı Avrupa ve Kuzey Afrika olarak biliniyor. Yabani olarak Kafkasya, Ukrayna, Orta Asya, Orta ve Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’da yaygın olarak yetişmektedir. Bektaşi üzümünün meyveleri büyük oranda şeker, organik asitler, çeşitli vitaminler içerdiğinden en önemli meyve çalısı olmayı başarmıştır. Meyveleri taze yenir veya reçel, komposto, jöle, marmelat ve şarap yapımı için kullanılır. Meyveleri, tohumları ve yapraklarından alternatif tıpta çeşitli ilaçlar hazırlanır. Özellikle yeşil bektaşi üzümü, eşsiz tedavi edici özelliğe sahiptir. O, kolesterolü düşürür kan değerlerini yükseltir ve ateroskleroz tedavisi için etkili bir ilaçtır.
Bektaşi üzümü meyveleri büyük miktarda kan damarlarını güçlendiren ve varisin ortaya çıkmasını engelleyen silisyum maddesini içerir. Meyvenin faydaları bununla bitmiyor. Bektaşi meyveleri mide-bağırsak, böbrek, sidik kesesi, vücutta bakır, demir, fosfor yetmezliği zamanı bulunmaz bir ilaçtır. Alternatif tıpta, meyveleri, metabolik bozuklukları aradan kaldırmak için kullanır. Meyvelerden hazırlanan ilaçlar rahim kanaması, adet düzensizliği gibi sorunlarda da yardımcı olur.

Bu şifa kaynağı olan bitki aynı zamanda safra söktürür, idrar söktürür, kabızlığı önler, kan azlığında kullanılır, yüksek tansiyon, aşırı yağlanma, deri hastalıklarında, çeşitli kanamalarda, diş ve diş eti hastalıklarında, vücudu toksinlerden, radyonuklitlerden, ağır metallerden, fazla tuzlardan arındırır ve kan damarlarını güçlendirir.

Bektaşi Üzümünün Kimyasal Bileşimi

Beta-karoten, A, B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B6 (piridoksin) B9 (folik asit), C, E, PP (niasin eşdeğeri) vitaminleri; Kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, klor, sülfür; Demir, çinko, iyot, bakır, manganez, krom, flor, molibden, nikel; Proteinler, yağlar, karbonhidrat, lifler, organik asitler, kül, mono- ve disakaritler

Bektaşi Üzümü Çayının Faydaları

• Kilo verdirir
• Yüksek tansiyona iyi gelir
• Ürogenital sistemi hastalığına iyi gelir
• İdrar söktürür
• Safra söktürür
• Kolesterolü düşürür
• Akciğerleri korur
• Sakinleştiricidir

Bektaşi Üzümü Çayı Nasıl Yapılır?

Bektaşi üzümü çayının tarifi Bir yemek kaşığı kurutulmuş Bektaşi üzümü yapraklarının üzerine 250 ml kaynar koyun. Demliğin camdan olmasına dikkat edin. Cam demliğiniz yoksa büyük bir su bardağı da ola bilir. Kaynar suyu yaprakların üzerine döktükten sonra demliğin kapağını kapatın ve temiz bir havlu ile sarın. 25-30 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün ve için. Tatlandırmak için bal ve ya şeker kullana bilirsiniz. Ama sade içmeniz sağlık için daha faydalı olacaktır. Günde iki kere yemekten yarım saat sonra içe bilirsiniz.

Bektaşi Üzümü Çayının Zararları

Bu bitkiye özel alerjisi olanlar, hamileler ve küçük çocuklara içirilmemesi tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: