Skip to main content

Biberiye çayının faydaları

Biberiye çayının faydaları

Biberiye çayı, birçok tedavi edici özelliğinden dolayı, beğeni kazanmıştır. Bu çay her yaştan olan insanın genel halsizlik ve düşük tansiyon rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Biberiye çayı antioksidanlar içerir. Bu bitki çayı iyi bir idrar söktürücü etkiye sahiptir ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca biberiye çayının damla (gut) ve romatizma hastalıklarının tedavisinde önemli yer almaktadır. Biberiye çayı kafein içermez, stimule edici etkiye sahiptir, beyindeki kan akışını aktive eder, ve bununla insanın ruhsal durumunu iyileştirerek, performansını artırır. Bu çayın sakinleştirici etkisi stresle mücadele etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda, biberiye çayı mide rahatsızlıklarına ve hazımsızlığa iyi gelir.

Biberiye (Rosmarinus officinalis) – ballıbabagiller ailesinden olan, her zaman yeşil kalan bir bitkidir. İğneye benzer yaprakları ve mor çiçekleri vardır. Ana vatanı Akdeniz ülkelerinde biberiye bitkisini yabani halde sık-sık göre bilirsiniz. Biberiye sevilen bir süs çiçeği gibide bilinmektedir. Biberiye güneşi sever ve soğuk havalara karşı dayanıklı değildir. Biberiye şubat – mart aylarında ekilmeye başlar. Aşırı nemli ve asitli toprağı sevmez. Çeşitli böcek ve hastalıklara dayanıklıdır.

Taze biberiye ve ondan hazırlanan çeşitli ilaçlar diyabet diyet beslenmesinde, karaciğer hastalığı, safra kesesi, kardiyovasküler sistem, gastrointestinal sistem, üst solunum yolu, uykusuzluk, nevrasteni, baş dönmesi, damarsal gerginlikte kullanılmaktadır. Eski zamanlardan beri biberiye bitkisinin insanın gençliğini koruduğu söylenir.
Biberiye otu ve içerdiği yağlar soğuk eller ve ayaklar sorununa çare olur, kan dolaşımını teşvik eder ve düşük kan basıncı zamanı vazgeçilmezdir. Bundan başka görme, koku bilme gibi hastalıkların tedavisinde de başarılı ilaçtır. Sinir sistemi üzerinde de olumlu etkiye sahiptir.

Biberiye otunun kimyasal bileşimi

Kaprilik asit, laurik asit, miristik asit, palmitik asit, oleik asit, linolenik asit, valin, izolösin, lisin, treonin, triptofan; potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor; demir, manganez, bakır, selenyum, çinko. A vitamini, beta karoten, P-kriptoksantin, lutein + zeaxanthin, E vitamini, alfa-tokoferol, K vitamini, C vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, Vitamin PP, vitamin, vitamin B4, fitosteroller.

Biberiye çayının faydaları

• Fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur
• Karaciğer hastalıklarında başarılı ilaçtır
• Bronşiyal astım zamanı kullanılır
• Gastriti giderir
• Hafif baş ağrılarını giderir
• Soğuk algılığına iyi gelir
• Anjin ve bademcik iltihabı zamanı kullanılır

Biberiye çayı nasıl yapılır?

1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye otunun üzerine 200 ml kaynar su koyrak 10-15 dakika demlemeye bırakın. Sonra süzün ve günde 3 kere yemekten sora kullanın.

Biberiye çayının yan etkileri ve zararları

Hamileler, adet düzensizliği olan kadılar, tansiyon hastaları tüketmemelidir. Yatmadan önce içilirse uykusuzluk getirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: