Skip to main content
Bitki Çayı Nedir?

Bitki Çayı Nedir?

Bitki Çayı Nedir?

Bitki Çaylarının Faydaları

Yazıya geçmeden önce bitki çayları terminolojisini bir anlayalım. Aslında bitki çayları, bildiğimiz ve alışkın olduğumuz siyah çaydan farklı olarak, bir bitkinin infüzyonudur: taze veya kurutulmuş, bir veya birkaç, sadece yapraklar veya sadece çiçekler, veya belki de her şeyden biraz. Bitkilerin infüzyonu (çayları) genellikle lezzetli ve aromalı olur. Bitki çayları geleneksel çaylara benzemez. İyi olan tarafları da budur zaten.

Bir zamanlar bitki çayları esas çay içeceği olarak bilinirdi. Daha sonra siyah çay ve onun türlerinin yaygınlaşması ile bitki çayları arka plana çekilmişti. Ancak günümüzde doğal ve organik yaşam tarzı daha çok tercih edilmeye başlayınca bitki çayları da ön plana çıkmaya başladı. Bitki çaylarının faydaları tartışılmaz ve günümüzde pek çok bilimsel çalışma ile doğrulanmaktadır. Gerçekten de, soğuk kış günlerinde bir kupa lezzetli ve şifalı bitki çayı içmekten güzel ne olabilir ki?

En sevilen bitki çayları birkaç bitkinin karışımından elde edilen çaylardır. Bu tür içecekler  tam bir çay demeti olduğundan ve karışımı oluşturan farklı bitkilerin her biri kendi benzersiz özelliklerini katmaktadır. Bu tür çaylar çok yönlü etki yapar ve herhangi bir gereken madde yoksa onu tespit ederek vücuda temin eder. Bitkisel çayların faydalarını oluşturan temel de esasında budur.

Birçok geleneksel çay hayranı bitkisel içeceklere çay taklitleri olarak bakmaktadır. Bu yanlış bir yaklaşım, çünkü bitki çaylarının kendi rolleri ve üstünlükleri vardır. Geleneksel çay ve bitki çayları farklı içeceklerdir ve hangisinin daha önemli olduğunu tartışmak mantıksızdır. Bitki çayları şifa amaçlı veya günlük olarak tüketilir. Yani bitkiler hayatımıza gıda, profilaktik veya tedavi ürünü olarak girebilir.

Gıda olarak tüketilen bitki çayları canlandırıcı, sakinleştirici ve vitamin çaylarıdır.

Profilaktik amaçlı içilen bitkiler iltihap önleyici, antimikrobiyal, anti-sklerotik vb etkilere sahiptirler. Bu tür çayların içeriğinde herhangi bir organa etki yapabilecek bir bitki veya onun belirli bir kısmı vardır.

Tedavi edici bitki çayları adından da belli olduğu gibi herhangi bir rahatsızlığı veya belirli bir organı iyileştirmek içindir.

Gıda amaçlı tüketilen bitki çayları herhangi bir reçeteye bağlı değil, ama ne içtiğimizi de iyi bilmemiz gerekir.

Gıda çaylarında reçeteye gerek yoksa profilaktik ve tedavi edici çaylarda muhakkak doktor tavsiyesi ve reçete olmalıdır.

Her zaman söylediğimiz gibi bitki çaylarında en önemli şey bilinçli tüketimdir. Bitkiler çok şifalı oldukları kadar zehirli de ola bilirler. Bitkileri uzmanından alıp tüketmek doğru olur.

Genelde bitki çayları ilaçlardan farklı olarak sabah akşam aç karnına içilir. Bitki çaylarını sıçak içmek daha doğru olur. Tedavi edici etkisi olan tüm çayları, içeceğin yararları hakkındaki düşüncelere odaklanarak, ilaç gibi içilmelidir.

Bitki çayları denildiğinde aklımıza hoş kokulu, güzel aromalı içecekler gelir. Ancak bazı tedavi edici çayların tadı acı olabilir. Bu tür çayların tatlarını değiştirmeye çalışmayın. Özellikle şeker ile tatlandırmayın. Şeker çayın şifalı özelliklerine olumsuz etki yapabilir. Acı çayların içine bal konulabilir. Ama bal da acılığı almaz, çayın faydasına fayda katar.

Bitki Çaylarının Zararları

Bitki çaylarının sağlığımıza zarar verebileceği fikri ne kadar inanılmaz gelse de bunda gerçeklik payı vardır. Her zaman söylediğimiz gibi bitki çaylarında en önemli şey bilinçli tüketimdir. Bitkiler çok şifalı oldukları kadar zehirli de ola bilirler. Bitkileri uzmanından alıp tüketmek doğru olur.

Her şeyden önce çay yapılacak bitkinin toplanması ekolojik olarak temiz bir alanda yapılmalı, böylece endüstriyel işletmelerden, otoyollardan ve yollardan gelen zararlı maddelere maruz kalmamalıdır.

Tam olarak nereden toplandıklarını bilmeden özellikle pazardan asla bitki satın almayın. En iyisi eczane veya aktardan temin etmektir.

Kısa özetle, hangi bitkiyi ne için tüketeceğinizi tam olarak bilmeden onun çayını içmeyiniz.

Bazı bitkiler hapşırma, öksürük, kaşıntı, döküntü, mide bulantısı, yüksek ateş, kusma gibi kişiye özel alerji belirtileri yapa bilir.

Hamile kadınların bitki çaylarına karşı daha hassas davranması gerekir. Bitkiler anne karnındaki bebeği anne sağlığına risk olarak gördüğünden onu dışarı atmaya çalışırlar. Bu yüzden hamile kadınlara bitki çayları tavsiye edilmez.

Bitki çaylarını çocukların da dikkatli tüketmesi gerekir. Genç vücutta bulunan büyüme hormonları bitkiler tarafından farklı algılanabilir.  Yani çocuklarda da bilinçli bitki çayı tüketimi çok önemlidir.

Bir bitki çayını tüketmeden önce onun yan etkilerini iyice araştırmak gerekir. İçeceğimiz çayı hangi amaçla ve nereden temin edeceğimizi iyi bilmemiz gerekir.

Bitki çaylarını bilinçli ve doğru tükettiğimiz süre onlardan sadece şifa elde ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: