Böbrek ve İdrar Yolu Taşlarını Düşüren Çaylar

Böbrek ve İdrar Yolu Taşlarını Düşüren Çaylar

Böbrek ve İdrar Yolu Taşlarını Düşüren Bitki Çayları

Böbrek ve idrar yolu taşları günümüzde sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu taşlar idrar tuzlarının kristalleşmeye çökeltme sonucunda oluşur. Böbrek ve idrar yolu taşları farklı ölçü (birkaç mm-den birkaç cm-ye kadar) ve şekilde (yassı, yuvarlak, sivri köşeli) olabiliyor. Genelde erkeklerde bu sorun daha sık görülmektedir.Taşlar her iki böbrektede aynı azda oluşur. Her yaşta insanlarda görüle bilen hastalıktır, ama en sık 20-60 yaş insanlarda oluşur. Taşların oluşum sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ama onlardan bilinenleri vücuttaki kalsiyum metabolizması bozulması, kronik üriner enfeksiyon, genetik yatkınlık, fiziksel hareketsizlik, yanlış beslenme, doğuştan böbrek hastalığı ve b. sağlık sorunları. Bu ağrılı bir hastalıktır. Küçük taşların kendiliğinden düşme ihtimali de vardır. Büyük taşların düşme ihtimali az olduğundan cerrahi müdahile de mümkün ola biliyor. Çeşitli tedavi yöntemleri vardır, ama en zararsızı bitki çaylarını içmektir. Bunun için size bir kaç çay tarifi tavsiye edebiliriz.

Kırmızı yaban mersini yaprağı çayı

Bu çayı hazırlamak için size 40 gr kırmızı yaban mersini yaprağı, 60 gr kırmızı frenk üzümü yaprağı, 100 gr çilek yaprağı gerekecek. Otların hepsini ufaltın ve iyice karıştırın. 200 gr bu karışımın üzerine 1 litre kaynar su koyun ve tamamen soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Sonra çayı süzün. Günde 3 kere 1 su bardağı olarak içilmesi tavsiye edilir. Otların hepsini aktarlardan bulabilirsiniz. Bu çay küçük taşları eritir, büyükleri ufaltarak dökülmesine yardımcı olur.

Çilek yaprağı çayı

Bu çayı hazırlamak için size 10 yemek kaşığı çilek yaprağı, 60 gr kırmızı yaban mersini yaprağı, 100 gr siyah frenk üzümü yaprağı gerekecek. Otların hepsini ufaltın ve iyice karıştırın. 200 gr bu karışımın üzerine 1 litre kaynar su koyun ve tamamen soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Sonra çayı süzün. Günde 3 kere 200 ml olarak içilmesi tavsiye edilir. Ayrıca bu çay sistit belirtileri zamanı da içilmelidir.

Kırkkilit otu çayı

Bu çayı hazırlamak için size 30 gr kırmızı yabanmersini yaprağı, 30 gr çilek yaprağı, 30 gr kırkkilit otu, 30 gr ardıç meyvesi, 30 gr kimyon tohumu ve 30 gr meyan kökü gerekecek. Otları, kökü ve meyveleri ufaltın, iyice karıştırın. 1 tepeleme yemek kaşığı karışımın üzerine 200 gr soğuk su koyun ve 20-25 dakika kısık ateşte kaynatın. 20 dakika demlenmeye bırakın ve süzün. Günde 2 kere 200 gr olarak içilmesi tavsiye edilir.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları Chia çayı bitkinin tohumlarından hazırlanır ve en önemli faydası doğal antibiyotik etkisine sahip olmasıdır. Chia çayı daha...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: