Skip to main content

Ceviz Yaprağı Çayının Faydaları

Ceviz Yaprağı Çayının Faydaları

Ceviz yaprağı içerdiği bir sıra faydalı maddeler sayesinde çeşitli hastalıklar için şifa kaynağıdır. Son yılların araştırmaları ceviz yapraklarından hazırlanan çayın kanı temizlediği ve metabolizmayı normalleştirdiğini doğrulamıştır. Ceviz yapraklarından yapılan çayın acı bir tadı vardır. Ceviz yaprağı çayı bütün organları olumlu etkiler. Bu bitki çayını 10 günden fazla tüketmek tavsiye edilmiyor.

Ceviz (Júglans régia) – cevizgiller ailesinden olan bir ağaç türüdür. Ağacın boyu 10-35 metre arasındadır. Kalın, gri renk gövdesi vardır. Ceviz ağacının küçük yeşil çiçekleri ve yumuşak yeşil dış tabakası olan meyveleri vardır. Ceviz ağacı dünyan birçok ülkesinde yabani olarak yetişmektedir, ama anavatanı İran olarak bilinmektedir.
Ceviz ağacı şifalı bir bitki türüdür. Meyveleri, meyve kabukları ve yaprakları alternatif ve geleneksen tıp tarafından çeşitli hastalıkların tedavisinde ve ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Ceviz yaprakları ve meyvenin dış yeşil kabukları insan vücudu için gereken pek çok faydalı madde içerir: tanenler, C ve E vitaminleri, karoten ve alkaloidler. Şifa amaçlı ceviz yaprakları haziran ayında toplanır ve güneşte kurutulur. Ceviz yaprağından çay ve tentür yapılır.

Ceviz meyveleri hafızayı kuvvetlendirir, kanserle savaşmaya yardımcı olur, kalp-damar sistemini olumlu etkiler, kısırlık tedavisinde kullanılır, kandaki yağ oranını azaltır ve kabızlığa iyi gelir. İbn-i Sina cinsel güçsüzlük tedavisi için bal ile cevizi karıştırarak yemeyi tavsiye etmiştir. Bu karışım, sperm sayısını artırır ve aynı zamanda ömrünü uzatır. Ayrıca bu karışım erkek ve kadın üreme sistemini olumlu etkiler ve hamile kalma şansını artırır.

Bu bitkiden çok şifalı ceviz yağı, yara ve deri hastalıklarını iyileştiren kremler, tentürler ve insan sağlığı için önemli olan başka çeşitli ilaçlar üretilmektedir.

Ceviz Meyvelerinin Kimyasal Bileşimi

Omega-3 yağ asitleri; B1 (tiamin), B2 (riboflavin), niasin, B6, Folik asit, A vitamini, K vitamini, E vitamini; amino asit proteini (glutation, sistin, lisin, histidin, arginin, aspartik ve glutamik asit, alanin, prolin, valin); demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko; mangan, alüminyum, iyot, kobalt, bakır, stronsiyum, krom, flor, nikel.

Ceviz Yaprağı Çayının Faydaları

• Ferahlatıcı etkiye sahiptir
• Bağırsak parazitleri oluşumunu engeller
• Müshil etkisi yapar
• Yara iyileştirici özelliğe sahiptir
• Bağışıklığı güçlendirir
• Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur
• C vitamini eksikliyi zamanı içilir
• Basur tedavisinde kullanılır
• Romatizma tedavisinde kullanlır
• Damla (gut) hastalığına iyi gelir
• Adet düzensizliği tedavisinde kullanılır
• Raşitizm tedavisinde kullanılır
• Sıraca hastalığında kullanılır

Ceviz Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

2 çay kaşığı kurutulmuş ve küçük parçalara ayrılmış ceviz yaprağının üzerine 250 ml soğuk su koyun ve 3-5 dakika kaynatın. Sonra süzün ve günde 2-3 fincan için. Gargara ve göz banyosu için ceviz yaprağı çayı ve papatya çayını eşit miktarda karıştırarak kullanabilirsiniz.

Ceviz Yaprağı Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Ceviz yaprağı çayının yüksek kan pıhtılaşması ve tromboflebit gibi hastalıkları zamanı tüketilmesi yasaktır. Ayrıca hamilelere, emziren annelere, küçük çocuklara ve bitkiye özel alerjisi olanlara ceviz yaprağı çayı tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: