Chia Çayının Faydaları

Chia Çayının Faydaları

Chia Çayının Faydaları

Chia çayı bitkinin tohumlarından hazırlanır ve en önemli faydası doğal antibiyotik etkisine sahip olmasıdır. Chia çayı daha yeni yaygınlaşmaya başlasa da aslında eski zamanlarda da çok yaygın olarak kullanılan bir içecekti. Günümüzde chia çayı daha çok hızlı ve etkili zayıflama amacıyla tüketilmektedir. Belirtmek gerekir ki chia aslında İspanyol adaçayının tohumudur.

Chia, yani İspanyol adaçayı, (Salvia Hispanica) – nane ailesinden olan besin değeri yüksek bir bitkidir. Chiya bitkisinin anavatanı Meksika ve Guatemala olarak bilinmektedir.

Chia tohumları siyah küçük ve yuvarlak şekildedir, rengi ise siyah ve beyaz olabiliyor.

Chia tohumları Aztekler için büyük önem taşıyordu. Onlar her savaşa çıkmadan önce, daha da güçlü olmak için, chia tohumundan hazırlanan yemeklerden yerlermiş.

Chia tohumları yeniden 20-ci yüzyılın sonlarında değer kazanmaya başlamıştır ve aslında yabani olan bu bitki günümüzde endüstriyel çapta yetiştirilmeye başlamıştır.

Chia tohumları lif, karbonhidrat ve protein açısından çok zengindir. Ayrıca bitkinin tohumları bolca vitamin ve mineral içermektedir.

Chia tohumları kolesterol içermez. Ayrıca bu tohumlarının içeriğinde yeryüzünde olan her hangi bir bitkiden daha fazla poli-doymamış yağlar vardır.

Chia tohumları kan pıhtılaşmasını engeller ve ateroskleroz hastalığı ile mücadele etmeye yardımcı olur, kalp kaslarını güçlendirir ve damar sağlığını olumlu etkiler, bağırsakları gereksiz birikintilerden kurtarır, kemikleri iyileştirerek osteoporoz (kemik erimesi) hastalığını engeller. Ayrıca chia tohumları tırnak, saç ve cildi de olumlu etkiler.

Chia tohumlarında chia unu, chia çayı ve chia yağı üretilir. Chia yağı kozmetik ürünlerin yapımında kullanılır.

Chia tohumları nasıl tüketilir: tatlılara, atıştırmalık ve yemeklere konularak; her hangi bir sıvı içecekle ıslatılarak; çay gibi demleyerek, salatalarla veya çiy olarak vb. Chia tohumları, en iyi etkiyi, aç karnına ve süt ürünleri ile karıştırılarak tüketildiği zaman gösterir.

Bu tohumları tüketmeden önce bir uzmana danışmayı unutmayın.

Günlük chia dozu 4 yemek kaşığından fazla olmamalıdır. Chia tüketen insanlar günde en az 2 litre su içmelidir.

Chia tohumları nasıl zayıflatır: Chia tohumları su ile temasta bir jel oluştururlar. Bu jel gıda ve mide enzimleri arasında bir bariyer oluşturarak sindirim sürecini yavaşlatır. Bu insana uzun süre tokluk hissi vererek daha az yemek yemesine sebep olur. Böylelikle sağlıklı ve hızlı kilo vermeye yardımcı olur.

Chia Tohumlarının Kimyasal Bileşimi

Vitaminler: A, Beta-karoten, Alfa-karoten, D, D2, D3, E,K,C, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9, B12;

Amino asitler: triptofan, treonin, izolösin, lösin, lizin, metiyonin, sistin, fenilalanin, tirosin, valin, arginin, histidin, alanin, aspartik, glutamik, glisin, prolin, serin;

Makro ve mikro elementler, mineraller: kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez, selenyum, florin vb

Chia Çayının Faydaları

• Zayıflatma etkisine sahiptir
• Bağışıklığı kuvvetlendirir
• Hazmı kolaylaştırır
• Mide duvarında kalkan oluşturarak fazla karbonhidratların emilmesini engelliyor
• Zengin antioksidan kaynağıdır
• Vücudun kemik dokusunu kuvetlendiriyor
• Kandaki şekeri dengeliyor
• Kalp-damar sistmini olumlu etkiliyor
• Kolesteroldan kurtulmaya yardımcı oluyor

Chia Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 yemek kaşığı chia tohumunun üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyulur ve 10-15 dakika demlenmeye bırakılır. Bu çay sabah akşam yemekten yarım saat önce içilir. Chia çayını tohumları ile birlikte de tüketebilirsiniz.

Chia Çayının Zararları ve Yan etkileri

Hamile kadınlara, emzran annelere, küçük çocuklara ve bitkiye özel alerjisi olanlara chia çayı tavsiye edilmez. Ayrica aspirin ilacı kullanan insanlar da bu çaydan ve chia urunlerinden uzak durmalıdır. Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza danışmadan chia tohumlarını tüketmeyiniz.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...
Kansızlığa İyi Gelen Bitki Çayları
Kansızlığa İyi Gelen Bitki Çayları
Kansızlığa İyi Gelen Bitki Çayları Demir eksikliğine bağlı kansızlık aneminin en yaygın türlerinden biridir. Bazen bu sorun sağlıklı beslenmeye dikkat...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: