Çiçek Açan Çayın Faydaları

Çiçek Açan Çayın Faydaları

Çiçek Açan Çayın Faydaları

Çin çaylarının pek çok çeşitleri vardır. Bunlardan biri de çiçek açan veya çiçek çaydır. Çayın orijinal adı Hua Cha’dır. Çiçek çayı tüm diğer çay türlerinden tamamen farklı bir içecektir, hem tat, hem de görünüş olarak. Çiçek çayı elit çay çeşitleri ve kurutulmuş çiçeklerin el ile bir birine dikilerek hazırlanır. Bu çayın üretiminde çay bitkisinin sadece üst yaprakları ve tomurcukları kullanılır.

Çiçek açan çayın (Blooming Tea) esas entrikası çay yapraklarının arasında saklı olan aromalı çiçeklerdir. Çiçek çayı el yapımı olduğundan demlendiğinde içinden her sefer başka bir şey çıkabilir. Bu çay farklı boyutlarda ve farklı şekillerde olabilir. Bu çay basit demleme sürecini küçük bir mucizeye dönüştürüyor.

Çiçek açan çayın güzel aroması ve narin tadı vardır. Ayrıca çiçek çayı sağlık için de çok faydalıdır.

Çiçek Açan Çayın Faydaları

• Baş ağrısını giderir
• Yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırır
• Tansiyonu dengeler
• Metabolizmayı iyileştirir
• Kiloyu dengeler
• Yaşlanmayı yavaşlatır
• Vücutta biriken zehirleri çıkarır
• Mide suyu salgılanmasını uyarır
• Bağışıklığı kuvvetlendirir
• Virüslü hastalıklardan korur

Çiçek Açan Çay Nasıl Hazırlanır?

Çayın bütün büyüsü onun demlenme yöntemidir. Bu süreç çok ilginç ve eğlencelidir. Çayın demlenmesini seyrederken manzaradan büyük zevk alacaksınız.

Demlenme sürecinin bütün güzelliğini takip edebilmek için cam demlik kullanmaya dikkat ediniz. Demliğin içine kaynamış ve bir az soğutulmuş su koyun. Sonra suyun içine yavaşça tomurcuk şeklinde kurutulmuş çayı bırakın. Sadece birkaç saniye içinde tomurcuk açılmaya başlayacak ve açılan çay yapraklarının içinden güzel bir çiçek çıkacak.

Çayı tomurcuk tamamen açıldıktan sonra içebilirsiniz. Bir tomurcuğu 5-6 kere tekrar demleyebilirsiniz.
Çiçek Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Bu çayın bilinen yan etkileri ve zararları bulunmamaktadır. Bitkiye özel alerjisi olanlar, hamileler ve küçük çocuklara çiçek çayı tavsiye edilmez.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: