Skip to main content

Çilek çayının faydaları

Çilek Çayının Sağlıktaki Faydaları

Çilek ister kendisi isterse de yaprakları olsun, tam bir vitamin deposudur. Kurutulmuş çilek yapraklarından hazırlanan çay bağışıklığı güçlendirir ve sindirimi kolaylaştırır. Çilek çayı hem yapraklardan, hem dallarından hem de çiçeklerinden yapıla bilir. Alternatif tıpta, çilek yapraklarından hazırlanan bu aromalı çay eklem ağrılarının giderilmesi için kullanılmaktadır. Bu çayın faydalı özellikleri içerdiği demir, kalsiyum ve C vitamininden kaynaklanıyor. Hamile kadınlar için çilek yapraklarından hazırlana çayda daha faydalı bir çay daha yoktur. Yine de doktorunuza danışmadan hamilelik zamanı bitkisel çay tüketmemeye dikkat edin.

Çilek (Fragaria viridis) – gülgiller familyasından meyve veren çok yıllık bir bitkidir. Ana vatanı – Kuzey yarımküre (Amerika, Asya ve Avrupa) olarak bilinmektedir. Ortalama ömrü 5-6 yıldır. Çilek besleyici, tıbbi ve faydalı özelliklere sahip olan lezzetli bir meyvedir.

Çilek meyveleri hipertansiyon, skleroz, kabızlık ve çeşitli sindirim sistemi hastalıkları tedavisinde kullanılır. Ayrıca egzamanın çeşitli formalarında özel bir çilek tedavisi uygulanmaktadır. Metabolizmayı normalleştirmeye yardımcı olur, böbrek rahatsızlıkları, kansızlık ve ciddi kalp hastalığının tedavisinde kullanılır. Tiroid bezinin iltihabı zamanı çilek antimikrobiyal etkisinden dolayı çilek tüketmek tavsiye edilir. Açken çilek suyu içmek safra taşı hastalığını iyileştirmeye yardımcı olur. Çileğin antidiyabetik ve idrar söktürücü özelliklerini de unutmamak gerekir. Çileğin vücutta biriken fazla suyu attığı kanıtlanmıştır. Bu meyvenin sürekli tüketimi iştah artırır ve yaşlanmayı geciktirir. Yüksek antioksidan içeriği moralin her zaman yüksek olmasına neden olur. Çilek beriberi için vazgeçilmezdir, çeşitli viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı harika savaşır. Çilek zararlı yağların vücutta birikmesini engelleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

Eski zamanlardan beri kadınlar çileği cilt bakımı için kullanırlardı. Zengin salisilik asit içeriğinden dolayı mükemmel beyazlatma ve anti-enflamatuar etki yaparak bu meyve akne, çillenme ve siyah noktalar için birebirdir. Çilek maskesi cilt yaşlanmasına karşı asitli peeling olarak kullanılabilir. Doğanın tüm nimetleri gibi çilek de birçok tedavi edici özelliklere sahiptir. Çileğin faydaları saymakla bitmez. Bu özelliklerini çilek zengin vitamin içeriğine borçludur.

Çileğin Kimyasal Bileşimi

Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum; demir, iyot, manganez, bakır, florin, kobalt, molibden; C, b-karoten, E, B9, PP vitaminleri; lif; meyve asitleri (salisilik, kinik, süksinik, malik); antosiyanin de dahil olmak üzere, renklendirme maddeleri.

Çilek Çayının Faydaları

• Mide bulantısını geçirir
• Şişkinliği giderir
• Karın kramplarını geçirir
• İshali geçirir
• Artrit ve romatizma tedavisinde kullanılır
• Doğal idrar söktürücüdür
• Terletici etkiye sahiptir
• Böbrek taşlarını eritir
• Safra söktürür

Çilek Çayı Nasıl Yapılır

Çeşitli çilek çayı tarifleri vardır. Çilek çayı hem yapraklarının hem de meyvelerin demlenme sinden hazırlanır. Her ikisini karıştırarak ta hazırlaya bilirsiniz. Meyvelerinden hazırlanan çayın tarifi: 2 yemek kaşığı kurutulmuş meyvelerin üzerine 1 su bardağı kaynar su koyun. 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra çayı tatlandırmak için şeker veya bal kullana bilirsiniz. Bu çaydan istediğiniz vakit istediğiniz kadar içe bilirsiniz.

Yapraklarından hazırlanan çayın tarifi: 1 yemek kaşığı kurutulmuş çilek yapraklarının üzerine 1 su bardağı kaynar su koyun. 1 saat demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. Sonra çayı tatlandırmak için şeker veya bal kullana bilirsiniz. Bu çaydan istediğiniz vakit istediğiniz kadar içe bilirsiniz.

Hem yapraklarından hem de meyvelerinden hazırlanan çayın tarifi

1 yemek kaşığı kurutulmuş çilek yaprağı ile 1 yemek kaşığı kurutulmuş çilek meyvesinin üzerine 1 su bardağı kaynar su döküp 15 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. Sonra çayı tatlandırmak için şeker veya bal kullana bilirsiniz. Bu çaydan istediğiniz vakit istediğiniz kadar içe bilirsiniz.

Çilek Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Çilek çayı alerji yapa bilir. Böbrek yetmezliği olanlara da zarar vere bilir. 1 yaşa kadar bebeklere de içirilmesi zararlıdır.

2 thoughts to “Çilek çayının faydaları”

  1. site yönetimine teşekkür ederim çoğu zaman aradığımız şeyi sitelerde bulamıyoruz oraya buraya yönlendiriyorlar sizin sitenizin içeriği güzel daha çok güncellerseniz sevinirim

  2. merhaba admin arama motorlarında bulamadığım içeriği burada buldum teşekkür ederim size sitenizi takip listeme aldım zaman zaman ziyaret edeceğim iyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: