Dut Yaprağı Çayının Faydaları

Dut Yaprağı Çayının Faydaları

Dut Yaprağı Çayının Faydaları

Dut yaprağı çayı yeşil ve siyah çay, kahve yerine içebileceğiniz daha faydalı bir içecektir. Bu çayda yeşil çaydan 200 kere daha az kafein vardır. Bu bitki çayı sağlığı korumaya ve hastalıklarla başa çıkmaya yardımcı olur. Şifalı dut çayı vücudu canlandırır, tonusu arttırır, mide ve dalak aktivitesini düzenler. Dut ağacının yapraklarından demlenmiş çay terletici, hücre yenileyici ve antibakteriyel etkisi vardır. Eğer öksürük zaman olur. Bu bitki çayı çoğu zaman zayıflamak için de içilir. Dut yaprağı çayı metabolizmayı hızlandırır ve yağ emilimini düzenler. Dut çayı kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürebiliyor. Aşırı glikozun kana emilimini engeller. Dut çayı karaciğer hücrelerini temizlemeye yardımcı olur, kan dolaşımını hızlandırır.

Dut ağacı (Morus) – dutgiller ailesinden olan bir meyve ağacıdır. Bilinen 17 türü vardır. Beyaz ve siyah meyveli dut ağaçları vardır. Beyaz dutun anavatanı Çindir. Siyah dutun anavatanı ise İran ve Afganistan olarak bilinmektedir. Dutun çiçekleri beyaz, meyveleri beyaz, pembe ve siyah (kırmızı olur).

Şifa amaçlı dutun meyveleri ve yaprakları kullanılmaktadır. Meyvelerinden çok faydalı reçeller, kompostolar, jöleler, pekmez v b. gıdalar üretilir. Yapraklarından daha çok çay ve kaynatmalar hazırlanır.

Dutun Kimyasal Bileşimi

Meyveleri: glukoz, fruktoz; organik asitler; esansiyel yağlar; C, E, K, PP vitaminleri, B vitamini komleksi, karoten; kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor ve potasyum; çinko, selenyum, bakır ve demir.

Dut yaprağı çayı günümüzde hangi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır:

• Diyabet
• Baş ağrısı
• Baş dönmesi
• Öksürük
• Göz iltihaplanması
• Vitamin eksikliğine bağlı çeşitli hastalıklar
• Yüksek ateş
• Farenjit
• Böbrek ve kalp hastalıkları
• Yüksek tansiyon

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu bitki çayının hazırlanması çok kolaydır. 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağının üzerine 1 litre kaynar su koyun ve termosta birkaç saat demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde çayı bitirmeye çalışın. İyi sonuçlar ala bilmek için bu bitki çayını yemekten birkaç dakika önce içmeniz tavsiye edilir.

Dut Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Hamileler, küçük çocuklar, düşük tansiyonlu insanlar ve bitkiye özel alerjisi olanlar kullanmaları tavsiye edilmiyor.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: