Egzamaya Karşı Bitki Çayları

Egzamaya Karşı Bitki Çayları

Egzamaya Karşı Bitki Çayları

Egzama kızarıklık, soyulma, çatlama ve sıvı ile dolu olan minik kabarcıklar şeklinde ortaya çıkan, bulaşıcı olmayan, akut veya kronik bir deri hastalığıdır.

Egzamanın oluşmasına çeşitli faktörler neden olabilir. Bunlar: dış faktörler (mekanik, kimyasal, termal) ve iç faktörlerdir (karaciğer, böbrek, mide-barsak sistemi, endokrin, sinir sistemi hastalıkları vb.).

Alternatif tıp (bitkisel tedavi) tedavisi vücudun direncini artırma ve alerjenlere karşı hassasiyeti azaltma yönünde olmalıdır.
Egzamaya karşı, dahili olarak, bitkisel tedavide kullanılacak otların iltihap önleyici, antimikrobiyal, bağışıklık düzenleyici ve iyileşmeyi hızlandırıcı özelliklere sahip olması gerekir.

Rooibos Çayı

Kırmızı Rooibos çayı saman nezlesi, egzama ve alerjik bronşit tedavisi için birebirdir. Rooibos çayı antioksidan, vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir içecektir.

Rooibos çayı porselen veya cam çaydanlıkta demlenir. Demliğin içine bir dolu tatlı kaşığı rooibos yaprağı (çayı) ve üzerine 250 ml henüz kaynamış su koyulur. Demlenme süresi 30 dakikadır. Hazır olan çayın hoş kokusu ve kırmızı rengi olur. Bu çay size koyu gelirse demleme süresini 10 dakika azalta bilirsiniz. Ayrıca çayın tadının daha da güzel olması için demlerken su yerine süt kullana bilir ve içine meyve parçacıkları kata bilirsiniz. Rooibos çayı soğuk ve sıcak içilebilir. Gün içinde oda sıcaklığında bekletilebilir, sonra buzdolabına kaldırılır.

Civanperçemi Otu Çayı

Egzama ile karaciğer hastalıklarının fonksiyonel bozukluklarını ve sindirim sistemi arasındaki bağı göz önünde bulundurarak, eski zamanlardan beri bu bitki çayı kullanılmaktadır. Bu çayı hazırlamak için 3 yemek kaşığı kurutulmuş civanperçemi otu, 3 y. k. kurutulmuş sarı kantaron, 3 y.k. kurutulmuş at kuyruğu otu, 2 y.k. adaçayı, 2 y.k. sinirotu, 2 y.k. ısırgan otu, 2 y.k. mısır sütunu ve püskülü, 1 y.k. pelin otu, 1 y.k. ardıç meyvesi gerekir. Bu bitkilerin hepsi iyice karıştırılır. 1-2 yemek kaşığı karışım emaye bir demliye koyulur ve üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su ilave edilir. Kapağı sıkıca kapatılan çay 15 dakika buhar üzerinde bekletilir. Sonra 45 dakika oda sıcaklığında demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzülür ve üzerine 200 ml oranına gelene kadar kaynamış soğutulmuş su koyulur. Bu çay günde 3 kere yemekten yarım saat önce 1/4 – 1/3 bardak içilir.

Unutmayın, bunlar sadece bir bilgidir. Doktorunuza danışmadan kendi başınıza herhangi bir tedavi uygulamanız sağlığınıza zarar verebilir.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları Chia çayı bitkinin tohumlarından hazırlanır ve en önemli faydası doğal antibiyotik etkisine sahip olmasıdır. Chia çayı daha...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: