Elma Çayının Faydaları

Elma Çayının Faydaları

Elma Çayının Faydaları

Elma çayının zarif tadı bütün aileyi bir araya toplamak için harika bir sebep ola bilir. Bu meyve çayının güzel tadından başka bir sıra faydalı özellikleri de vardır. Elma çayının faydaları içerdiği A, B, E, C, P, PP gibi temel vitaminlerden gelmektedir. İnsan vücuduna demir, amino asitler, fruktoz, kalsiyum ve birçok eser elementler sağlayan içecek, sağlık ve canlılık verir.

Elma (Malus domestica) – gülgiller ailesinden birçok çeşidi olan faydalı bir meyve ağacıdır. Bazı bilim adamları elmanın anavatının Kazakistan olarak öne sürüyorlar.

Elma meyvesi vücuttaki kolesterol seviyesini düşürür, ateroskleroz riskinin azaltır, sindirim sürecinin normalleştirir, metabolizmayı iyileştirir, vitamin eksikliği ile ilgili sorunları çözer, beyin ve merkezi sinir sisteminin performansını artırır, kanser oluşumunu engeller, toksinlerden korur, dezenfektan özellikleri vardır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ayrıca elma suyu, elma kompostosu, elma reçeli, elma salatası, elma pekmezi de taze meyvesi kadar faydalıdır.

Elma Meyvesinin Kimyasal Bileşimi

PP (niasin eşdeğeri), K (filokinon), X (biotin), K, B9 (folik), B6 (piridoksin), B 3 (pantotenik), B2 (riboflavin), B1 (tiamin), A (RE), Beta-karoten; kükürt, klor, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum; rubidyum, nikel, alüminyum, kobalt, vanadyum, bor, molibden, florin, krom, selenyum, manganez, bakır, iyot, çinko, demir vb.

Elma Çayının Faydaları

• Kalp damarlarının tıkanmasını önler
• Soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelir
• Bağışıklığı güçlendirir
• Arterit hastalığını önler
• Akciğer kanserinin oluşumunu engeller
• Kolon kanserinin oluşumunu engeller
• Prostat kanserinin oluşumunu engeller
• Kolesterol seviyesini düşürür

Elma çayı nasıl hazırlanır

Elma çayının siyah çaylı, portakallı ve tarçınlı tarifleri vardır. Elma meyve çayının en faydalısı kabuğundan demlenilenidir. Önce elmaları iyice yıkayın ve kabuklarını kalın şekilde çıkarın. Soyulan kabukları fırın tepsisine dizin ve 100 derecede kabukların kahve rengine dönüşene kadar bekletin. Demliğin içine 1 dolu yemek kaşığı kurutulmuş elma kabuğu koyun ve üzerine 250 ml su koyup 10 dakika kısık ateşte kaynatın. Sonra içine limon koyun ve 5 dakika daha kaynatın. 5 dakika sonra çayın içine nane koyun ve 1 dakika daha kaynatın. Sonra birkaç dakika dinlendirin çayın. Ilıyınca çaya bal ve şeker koyabilirsiniz. Bu çayı her gün içebilirsiniz.

Elma Çayının Zararları ve Yan etkileri

Hamile kadınlara, emzirme döneminde olan kadınlara ve meyveye özel alerjisi olanlara bu çayı içmek tavsiye edilmez.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları Chia çayı bitkinin tohumlarından hazırlanır ve en önemli faydası doğal antibiyotik etkisine sahip olmasıdır. Chia çayı daha...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: