Skip to main content

Enginar Çayının Faydaları

Enginar çayının faydaları

Enginar çayı yapraklarından hazırlanır. Enginar yaprakları antioksidanlarla zengindir. Yapraklarından çay hazırlandığı zaman bu faydalı madde suya geçer. Antioksidanlarla zengin olan enginar yaprağının çayı kanserle mücadelede bir numaralı ilaçtır. Enginar çayı kandaki kötü kolesterolü düşürmeye de yardımcı olur. Bu çay antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için safra kesesi, böbrek ve karaciğer enfeksiyonunu önler. Enginar çayınnın düzenli tüketimi vücut kaslarını canlandırır.

Enginar –(Cynara scolymus L) papatyagiller ailesinden olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Bitkinin düz kalın sapı, iri tüylü yaprakları ve yumru çiçekleri vardır. bitkinin boyu 2 metreye kadar ulaşabiliyor. En çok kullanılan kısmı yumru, açmayan tomurcuklarıdır. Enginar temmuz – ekim aylarında çiçek açar. Çiçekleri mor, mavi-mor renklerdedir. Enginarın vatanı – Akdenizdir.

Enginar sağlık için oldukça faydalı bir bitkidir. Enginardan çeşitli yemekler, çaylar, demlemeler, kürler, kozmetik ürünleri ve ilaçlar hazırlanır. Enginardan elde edilen ilaçları böbrek taşları ve safra taşı, sarılık, hepatit, ateroskleroz, sedef hastalığının çeşitli formları, alerjiler ve egzama tedavisinde kullanırlar. Enginar kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Alternatif tıpta enginarı safra kesesi taşı ve ürtiker hastalıkları tedavisinde kullanırlar. Enginar ateroskleroz hastalığından eziyet cçeken yaşlı insanlar için de çok yararlıdır. Enginar ekstraktının bazı ilaçların karaciğere yaptığı toksik etkisini azatlığı bilinmektedir. Enginardan hazırlanan yemekler mide asitinin yüksek olan insalara da yararlıdır. Tedavi amaçlı enginar suyu, çayı ve yemekleri geniş kullanılmaktadır.

Enginar Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

PP, Beta-karoten, A,B1 (Tiamin), B2 (riboflavin), B6 (piridoksin), B9 (folik asit), C vitaminleri; Kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, klor, kükürt; demir, çinko, iyot, bakır, manganez, flor, molibden, bor, kobalt, alüminyum; Proteinler,Yağ, Karbonhidratlar, Lif, Su, Nişasta, Kül, Organik asit , Mono – ve disakaritler.

Enginar Çayının Faydaları

• Hepatit tedavisinde kullanılır
• Genetik kusurları önler
• Safra söktürür
• Alkolün vücuda verdiği zararları azaltır
• Kan çekerini düşürür
• Cilt sağlığına iyi gelir
• Vücutta biriken yağları eriterek ve idrarı söktürerek kilo vermeye yardımcı olur
• Enginar çayı tüm mide-bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılır

Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır?

Enginar çayının hazırlanması çok kolaydır. Bunun için size 2 çay kaşığı kuru enginar yaprağı gerekecek. Enginar yapraklarını kendiniz kuruta bilir ve ya aktarlardan bulabilirsiniz. Yaprakların üzerine 300 ml kaynar su koyun ve iyice sararak 20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. Bu çayı günde 2 kere yemekten yarım saat önce içmeniz gerek. Çayı soğuk veya ılık şekilde içebilirsiniz. Çayın tadı bir az acı olabilir. Bunun için çayı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Enginar Çayının Zararları ve Yan etkileri

Bitkiye özel alerjisi olanlar, safra kesesi taşı ve böbrek rahatsızlıkları olanlar, hamileler ve emziren annelere enginar çayı yan etki yapabilir. Ayrıca, küçük çocuklara da içirilmesi tavsiye edilmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: