Fransız gülü çayının faydaları

Fransız gülü çayının faydaları

Fransız Gülü Çayının Faydaları

Fransız gülü çayı çok hoş kokulu ve inanılmaz güzel tadı olan bir bitki çayıdır. Gül Fransa`da 13-cü yüzyılda tanınmaya başlamış ve kısa sürede ondan çeşitli çaylar, demlemeler, ilaçlar ve kozmetik ürünleri hazırlanmaya başlamıştır. Bu çay gülün daha tam açmayan özel bir türünden hazırlanır. Gül çayının rengi de tadı ve kokusu kadar doğal ve güzeldir. Günümüzde gül çayını birçok hastalıkların tedavisinde kullanırlar. Fransız gülü çayı kadın ve erkek kısırlığı tedavisinde en etkili alternatif tıp ilacıdır. Gül çayı E vitamini ile zengin olduğundan kadın yumurtalıkları için harika bir uyarıcı, erkeklerde ise spermatogenez iyileştiricidir.

Fransız gülü (Rosa Gallica) – gülgiller ailesinden olan hoş kokulu ve güzel bir bahçe bitkisidir. Fransız gülü türünün en eskisi olan bir bahçe çiçeğidir. Fransız gülünün ayırt edici özelliği kompakt çalı şeklinde olmasıdır. Dikenleri dalların üzerine sıkı şekilde yerleşmiştir. Çok kısa bir süre çiçek açar, haziran ortalarından – temmuza kadar. Çiçekleme süresi kısa olsa da görmeye değer bir manzaradır. Fransız gülü diğer türlerine has olmayan güzel kırmızı ve mor rengindedir. Kokusu da daha güzel ve kuvvetidir. Güllerin bu türü ilgi istemeyen ve kışa dayanıklıdır. Çalıların üzerinde sonbaharda kırmızı tohumlar olgunlaşır. Bitkinin boyu en fazla1,5 metreye ulaşır.
Eski zamanlardan beri Çinliler bu güllerden çeşitli gençleştirici ve tedavi edici ilaçlar yaparlardı. Fransız gülü ne kadar erken saatlerde toplanırsa içeriğindeki uçucu yağ oranı daha da yüksek olur. Böylelikle ondan hazırlanan çeşitli bitkisel ilaçlar da daha etkili olur. Alternatif tıpta gülün yapraklarından sinir hastalığı, solunum yolu, kalp-damar, böbrek, iltihaplı hastalıkları iyileştirmek için çeşitli ilaçlar hazırlanırdı. Ballı su ile karıştırılan yapraklardan hazırlanan karışımı ateş düşürücü olarak kullanırlar.

Kimyasal Bileşimi

Uçucu yağlarlar; şeker; mukus; tanen; reçineler; flavonoid; glikozit; kvartsetit; geniş makro ve mikro besin yelpazesi; B, C, K grubu vitaminleri; karoten

Fransız Gülü Çayının Faydaları

• Akciğer hastalıklarında kullanılır
• Mide rahatsızlıklarına iyi gelir
• Jinekolojik hastalıklarda kullanılır
• Üst solunum yolları hastalıklarında kullanılır
• Gastrointestinal mukoza zarının iltihabı tedavisinde kullanılır
• Sarılığı geçirir
• Kolera hastalığını iyileştirir

Fransız Gülü Çayı Nasıl Yapılır?

Fransız gülü çayının tarifi: Çayın demlemesi çok kolaydır. Bir cam fincana birkaç tane kurutulmuş Fransız gülü tomurcuğu koyun, üzerine kaynar su ilave edin. Sonra 5 dakika kadar demlenmeye bırakın. Günde birkaç kere istediğiniz vakit içebilirsiniz. Tatlandırmak için bal ve şeker kullanabilirsiniz. Tatlandırmadan içmek daha faydalıdır.

Fransız Gülü Çayının Zararları

Bu çayın bilinen yan etkileri ve zararları yoktur. Sadece bu bitkiye özel alerjisi olanlar ve hamilelerin dikkatli kullanması tavsiye edilir.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: