Skip to main content

Gazel Otu Çayının Faydaları

Gazel Otu Çayının Faydaları

Bazı bitkiler zehirlidir ama doğru kullanıldığında çok önemli hastalıkları iyileştirme gücüne sahiptir. Gazel otu da böyle bitkilerden biridir. Bitkiyi iyi bilmeyen ondan herhangi bir ilaç hazırlamaya kalkışmasın.

Gazel otu (Dictamnus albus) – sedefotugiller ailesinden olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Gazel otu bitkisinin diğer isimleri: girit otu, ateş otu ve yanıcı ot. Gazel otunun Anavatanı Kafkasya, Orta Asya, Orta ve Güney Avrupa olarak bilinmektedir.

Gazel otu yapraklarında ve dallarında faydalı maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Bitki büyük miktarda uçucu yağlar içermektedir.

Gazel otundan hazırlanan bitkisel ilaçlar piyelit, kronik ve akut sistit, böbrek hastalıklarında, ishal, idrar kesesi kumları, epilepsi ve melankoli, sarılık ve tropik sıtma, egzama, ürtiker, uyuz, varis ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılır.

Ayrıca gazel otu adet söktürücü, idrar söktürücü ve antikonvülsan etkiye sahiptir ve bağırsak parazitlerini temizler.

Gazel otu kozmetik ürünlerde de geniş olarak kullanılmaktadır. Bundan başka gazel otu yorgunluk, uykusuzluk ve uyku bozukluğuna da iyi gelir.

Şifa amaçlı bitkinin kurutulmuş dalları, yaprakları ve kökleri kullanılmaktadır. Gazel otundan kremler, çay, kürler, tentür ve b. bitkisel ilaçlar hazırlanmaktadır.

Gazel Otunun Kimyasal Bileşimi

Alkaloidler (skimianin, diktamnin, kolin), diktamnolakton, saponinler, bergapten, antosiyaninler ve flavonglikozid. Kök sapları yağ asitleri ve sitosterols içerir.

Gazel Otu Çayının Faydaları

• Depresyonu tedavi eder
• Terletici etkiye sahiptir
• Yüksek ateşi düşürür
• Böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur
• Kadın genital organları hastalıklarının tedavisinde kullanılır
• Romatizma tedavisinde kullanılır.

Gazel Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

6 gr. gazel otu kökünün üzerine 200 ml su koyulur ve kısık ateşte 5 dakika kaynatılır. Çay 1 saat demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra çay süzülür. Gazel otu çayı günde 3 kere yarım su bardağı olarak içilir.

Gazel Otu Bitkisinin Zararları ve Yan Etkisi

Bu bitkinin zararlı olduğunu unutmayın. Bu bitkiyi sadece bilen birisi toplamalı ve kurutmalıdır. Bitkiye özel alerjisi olanlara, hamilelere, emziren annelere ve küçük çocuklara bu bitki çayını içmek kesinlikle tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: