Skip to main content

Ginkgo Biloba Çayının Faydaları

Ginkgo Biloba Çayının Faydaları

Ginkgo biloba bitkisinden hazırlanan çay hem lezzetli, hem de çok faydalıdır. Bitkinin kökleri ve yapraklarından karışım şeklinde hazırlanan çayın faydalı özellikleri ikiye katlanıyor. Ginkgo biloba çayı tüm organ ve sistemleri olumlu etkiler, tüm kan damarlarındaki kan akışını hızlandırır, kalp hastalıklarını engeller ve b.

Gingko Biloba diğer adı ile Mabet Ağacı (Ginkgo Biloba) – ginkgogiller ailesinden olan relikt bir bitkidir. Ağaç ailesinin son örneğidir. Boyu 40 metreye kadar ulaşabiliyor. Ana vatanı Çin olan bu ağaç dünyanın en eski bitki türüdür. Aynı zamanda Ginkgo Biloba şifalı bir bitkidir.

Ginko Biloba bitkisinden hazırlanan çeşitli alternatif ve geleneksel tıp ilaçları kornea ve retina içine kanama engelleyen kan damarlarını güçlendirir, felç ve kalp krizi önlemek, enerjiyi artırır, ödemi önler, idrar söktürür, iltihabı önler, virüslerden korur, bağışıklığı kuvvetlendirir, yaşlanma sürecini durdurur, antioksidan görevi görür, insülin üretir, pankreas hücreleri zararlı maddelerden korur, karbonhidrat metabolizmasını düzenler, beyin ve kalp, kan dolaşımını artırır, vücuttaki ürik asit seviyesini azaltır, antidepresan etki yapar, kolesterol seviyesini düşürür, sinir uyarılarının iletkenliğini artırır, antitoksik etkisi vardır ve antihistaminik etki yapar.

Ginkgo Biloba Yapraklarının Kimyasal Bileşimi

Kaempferol, quercetin, ginkgolid; ginkgolides, bilobalide; selenyum, magnezyum, manganez, bakır, fosfor, titanyum, kalsiyum, potasyum, demir ve b.

Ginkgo Biloba Çayının Faydaları

• Beyine giden kan akışını hızlandırır
• Hücreleri çok sayıda serbest radikallere karşı korur
• Yaşlanmayı yavaşlatır
• Kalp krizi ve felçleri önler
• Bağışıklığı kuvvetlendirir
• Trombosit oluşumunu yavaşlatır
• Hafızayı kuvvetlendirir
• Zihinsel reaksiyonu keskinleştirir

Ginkgo Biloba Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kurutulmuş Ginkgo yapraklarını normal çay gibi demleyebilirsiniz. Çayı demleyeceğiniz suyun 80-90 derecede olması yeterlidir. Demliğinizin sıcak olmasına dikkat edin. Önceden ısıtılmış demliğin içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş

Ginkgo biloba yapraklarını koyun ve üzerine 1 su bardağı sıcak suyunuzu koyun. 3-5 dakika demlenmeye bırakın. Bu içeceği 30 gün siyah çayın yerine içtikten sonra birkaç haftalık ara vermeniz gerekir.

Ginkgo Biloba Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Ameliyatlardan önce, hamilelik ve emzirme döneminde, kanama riskleri olan inşalara, küçük çocuklara ve bitkiye özel alerjisi olanlara bu çayı içmek tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: