Skip to main content

Greyfurt Çayının Faydaları

Greyfurt Çayının Faydaları

Greyfurt çayı da kış içeceklerinden biridir. Kış mevsiminde bizi hastalıklardan korur ve bünyemizi kuvvetlendirir. Greyfurt büyük miktarda besin maddesi içerir bunun için de ondan hazırlanan çayı her kes beğenecektir. Greyfurt’un sağlık için ne kadar önemli olduğunu birçoğumuz biliriz. Greyfurt çayı da en az meyvesi kadar faydalıdır.

Greyfurt (Citrus paradisi) – sedef otugiller ailesinden olan yaprak dökmeyen bir meyve ağacadır. Greyfurt’un anavatanı Çin ve Hindistan olarak bilinmektedir. Greyfurt pomelo ve portakalın karışımından elde edilen bir meyvedir.

Greyfurt içerdiği zengin vitamin çeşitlerinden dolayı sağlık için çok faydalıdır. Greyfurt vücudun sıvı seviyesini dengeler ve aşırı yağ birikmesini önler. Greyfurt içerdiği uçucu yağlar sayesinde metabolizma normalleşir, sindirim suyunun üretimini teşvik eder ve sonuç olarak sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Greyfurt kabuğundan elde edilen naringin maddesi kötü kolesterol, iyi ve kötü huylu oluşumlar ile mücadele etmeye yardımcı olur, kan damarlarının esnekliğini artırarak kan dolaşımını iyileştirir, karaciğerde ilaçların etkisini bloke eden bazı enzimleri inhibe eder. Greyfurt kabuğu karaciğer hücrelerini toksinlerden temizler. Narngin maddesi HCV’ye karşı doğal bariyer oluşturur ve hepatitin etkisini %80 oranında zayıflatır. Greyfurt kabuğu şekerli diyabet hastalarına da olumlu etki yapar.

Bir tane greyfurt meyvesi şekeri %10-%15 oranında düşürür. Greyfurt yağı – mükemmel bir antiseptik, enerji ve güç kaynağıdır.

Greyfurt suyu ilkbahar beriberi hastalığına karşı etkili bir ilaçtır. 10 gün günde 1 kere yemekten 20 dakika içildiği taktirde beriberi hastalığından kurtarır.

Greyfurt meyvesinin içerdiği vitamin, mineral ve başka faydalı maddeler kolesistit, dişeti kanaması, periodontitis, stomatit, ateroskleroz, kalp-damar hastalıkları ve tip II diyabet hastalıklarının tedavisinde önemli bir yer alır.

Kadınlar tarafından günde 1 tane tüketilen greyfurt meyvesi onları erken yaşlanma ve meme kanserinden korur (sıcak iklimlerde yaşayan kadılara aksine zarar verebilir), cildi sıkılaştırır, selülit oluşumunu engeller. Greyfurt çeşitli kozmetik ürünlerin yapımında kullanılır.
Greyfurt meyvesinin erkekler için faydası alkolden zehirlenen karaciğerin temizlenmesi, tansiyonu dengelemesi ve kolesterol seviyesini düşürmesindedir.

C vitamini ile zengin olan greyfurt çocukların ve hamilelerin bünyesini kuvvetlendirerek onları iltihaplı hastalıklardan korur. Ayrıca meyvenin içerdiği faydalı maddeler anne karnında olan bebeklerin kas ve kemik yapısında önemli rol oynar ve dölü virüslü hastalıklardan korur.

Greyfurt Meyvesinin Kimyasal Bileşimi

PP, beta-karoten, AA (ER), B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B5 (pantotenik), B6 (piridoksin), B9 (folik), C, E (TE), PP (niasin eşdeğeri) vitaminleri; kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor; demir ve b.

Greyfurt Çayının Faydaları

• Kanser oluşumunu engeller
• Bağışıklığı kuvvetlendiriyor
• İltihaplı hastalıkları engelliyor ve onlarla mücadele etmeye yardımcı oluyor
• Zayıflamaya yardımcı oluyor
• Kalp-damar sistemine fayda sağlar
• Yüksek şekeri düşürür

Greyfurt Çayı Nasıl Hazırlanır?

Greyfurt çayının tarifi: emaye bir tencerenin içine bir greyfurt’un suyunu, 3 yemek kaşığı çiçek balını, bir çubuk tarçın, 2 su bardağı su koyun ve kaynatın. Karışım kaynamaya başlayınca altını kapatın ve içine 1 dolu yemek kaşığı kuşburnu koyun. 1-3 saat demlenmeye bırakın. Sonra çayı süzün. Ilık için. Günde 1 kere yemekten yarım saat sonra içilir.

Greyfurt Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Mide asitliği yüksek, mide ülseri olan insanlar, bitkiye özel alerjisi olanlar, hamileler ve küçük çocuklara bu çayı içmek tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: