Skip to main content

Gülhatmi çayının faydaları

Gülhatmi çayının Sağlıktaki Faydaları

İçeriğinde gül hatmi otu olan bir bitkisel çay, özellikle sindirim sistemi için çok yararlıdır. Bir sıra tıbbi özelliklerinden dolayı, gül hatmi çayı, bağırsakları olumlu etkiliyor ve ishale iyi geliyor. Ayrıca, gülhatmi çiçeği çayını ağız boşluğu için mükemmel bir anti-inflamatuar etkisi vardır. Aynı zamanda, bu çay, şiddetli bir öksürük ile savaşmaya yardımcı olur. İçerdiği polisakkaritler ve mukus ciğerlerde biriken sıvının dışarı atılmasını kolaylaştırır.

Gülhatmi bitkisi (Alcea rosea) – ebegümecigiller familyasından olan otsu, güzel çiçekli çok yıllık bir bitkidir. Gülhatmi Afrika, Kuzey Amerika ve Avrasyada yetişen çok faydalı bir bitkidir. Bitkinin 30-120 sm kadar ulaşan çokta uzun olmayan boyu vardır. Gövdesi uzun ve düzdür. Yaprakları yuvarlak kalp şeklindedir. Çiçekleri bütün haziran-ağustos boyunca açar. Çiçekleri açık pembe veya kırmızı olur.

Gülhatmi bitkisinin faydalı özellikleri antik çağlardan beri bir çok halklar tarafından bilinmektedir. Bu bitki ciddi boğaz hastalıklarının tedavisinde sık-sık kullanılmaktadır. Mesela Asyalılar gülhatmi bitkisini sebze bahçelerinde ekerler ve ondan çeşitli yemekler yaparlar. Gülhatminin tüketimi bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve gözler üzerinde olumlu etki yapar. Gülhatmi bitkisinden hazırlanan ilaçlar sakinleştirici, nemlendirici, iltihap önleyici, koruyucu etkiye sahiptirler.

Alternatif tıp gülhatmi bitkisini asırlardır solunum yolları hastalıkları, yanık, ödem, tümör, deri iltihabı, kabızlık gibi hastalıkların tedavisinde kullanmaktadır. Geleneksel ve alternatif tıpta ilaç amaçlı gülhatminin gövdesi, yaprakları ve çiçekleri kullanılır. Ayrıca hafif zehirlenmelerde ve toksinlerin vücuttan atılması için bitkinin yeşil kısımlarından alınan suyu içilir. Onlardan çeşitli ilaçlar, demlemeler, bitkisel çaylar, merhemler v. b. hazırlanıyor.

Gülhatminin Kimyasal Bileşimi

Bol miktarda A ve C vitamini; mukus, askorbik asit, karoten, şekerler, flavonoidler; tanenler, renklendirici ve tatlandırıcı; antosiyanin; 10-18% bitkisiel yağlar.

Gülhatmi Çayının Faydaları

• Öksürüğü yumuşatır
• Kilo vermeye yardımcı olur
• Şişliği azaltır
• Cildi ferahlatır
• Hücre yenileyicidir
• Aşırı gaz oluşumunu engeller
• Mide yanması ve geğirmeyi giderir
• Mide ağrısını giderir
• Karaciğer fonksiyonunu iyileştirir

Gülhatmi Çayı Nasıl Yapılır

Bu çay tarifi bitkinin kurutulmuş çiçeklerinden hazırlanıyor. 1 litre kaynar suyun içine 2 yemek kaşığı çiçeği koyun. Demlenmesi için kaynatmaya gerek yok. Demlenmesi için havluya sarıp 20 dakika bekletin. Sonra 200 ml bardağın yarısına kadar bu demlemeden koyun, bardağın geri kalan kısmını su ile doldurun. Çayı isteğe göre bal ve ya şeker ile tatlandıra bilirsiniz. Normal çay gibi günde 2-3 kere istediğiniz vakit içe bilirsiniz.

Gülhatmi Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Bu çayın bilinen bir yan etkisi ve ya zararı yoktur. Sadece bu bitkiye özel alerjisi olanlar ve hamileler dikkatli kullanmalıdırlar.

3 thoughts to “Gülhatmi çayının faydaları”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: