Skip to main content
Hafızayı Güçlendiren Bitki Çayları

Hafızayı Güçlendiren Bitki Çayları

Zencefil Çayı 

2-3 cm olan bir zencefil kökünü dilimleyin ve 2 litrelik bir termosun içine koyun, üzerine kaynar su döküp kapağını kapatın. Birkaç saat bekletip demlenir ve hazırlanır. Sonra gün içinde her yemekten önce veya sonra yarım su bardağı kadar içilir. İsteğe göre içine limon veya bal ilave ede bilirsiniz.

Zencefil Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Cilt iltihabı, yüksek ateş, kanama ve mide ülseri zamanı zencefil çayının kullanılması tavsiye edilmez.

Huş Çayı

Çayın hazırlanması çok kolaydır. Huş çayını hazırlamak için size 2 çay kaşığı küçük parçalara ayrılmış huş yaprağı gerekecek. Yaprakların üzerine bir su bardağı kaynar su dökülür ve 4 saat demlenmeye bırakılır. Sonra çayı süzün ve günde 4-5 kere için. Çayın tadı size hoş gelmeyebilir, bunun için içine bir az çiçek balı koyabilirsiniz.

Huş çayı yalnız yapraklarından değil, ağacın üzerinde yetişen mantardan da hazırlanabilir. Bu çay da bir başka şifa kaynağıdır.

Huş Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Hamile kadınlara ve çocuklara içilmesi kesinlikle yasaktır. İshal ve dizanteri olan hastalara, antibiyotik tedavisi ve glikoz takviyesi alanlara bu çay yasaktır.

Meyan Kökü Çayı 

Emaye küçük bir tencerede 1 yemek kaşığı öğütülmüş meyan kökünü ve 500 ml suyu iyice karıştırın ve kısık ateşte 10 dakika kaynatın. İçmeden önce çayı süzün. Günde 1 kere sıcak olar içilir. Bu bitki çayını 4 aydan fazla içmek tavsiye edilmez. Çayın artanına meyve parçaları karıştırıp çocuklar için dondurma yapabilirsiniz.

Meyan Kökü Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Bu çay çok fazla içildiği zaman hipertansiyona neden olur ve kan şekerinin artmasına neden olur. Meyan kökü çayı büyük miktarda potasyum kaybına neden ola bilir. Ayrıca, glokom ve vertigo hastalıkları olanlara da çay zarar verebilir. Bundan başka hamileler, küçük çocuklar ve bitkiye özel alerjisi olanlara bu çay zararlı olabilir.

Nar Çayı

Nar Suyundan hazırlanan çayın tarifi: bu çayı taze sıkılmış nar suyundan hazırlamanız daha sağlıklı olur. Eşit miktarda siyah, beyaz, yeşil ve ya sevdiğiniz herhangi bir bitki çayı ile nar suyunu karıştırın. Çayın şifalı özelliklerini artırmak için içine bal koya bilirsiniz.

Nar Çekirdeği çayının tarifi

1 yemek kaşığı kurutulmuş nar çekirdeğinin üzerine bir su bardağı henüz kaynamış su koyun ve yarım saat demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra çayı süzün. Çayı zevkinize göre şeker veya bal ile tatlandıra bilirsiniz.

Nar Çiçeği çayının tarifi

1 yemek kaşığı taze veya kurutulmuş nar çiçeğiniz üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun ve 20-30 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra çayı süzün. Arzuya göre içine nane, limon, bal veya şeker koyabilirsiniz. Nar kabuğu ve nar yaprağı çayı da aynı tarifle hazırlanır.

Nar Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Narın kabuklarına dikkat! Nar kabukları az miktarda zehir içermektedir. Nar kabuğu çayının aşırı tüketimi bu yüzden zehirlenmeye neden olabilir. Bağırsak ve mide ülseri, gastrit, pankreatit hastalıkları olan insanlara, hamilelere, emziren annelere, bitkiye özel alerjisi olanlara ve küçük bebeklere nar çayını tüketmek tavsiye edilmez.

Ginkgo Biloba Çayı 

Kurutulmuş Ginkgo yapraklarını normal çay gibi demleyebilirsiniz. Çayı demleyeceğiniz suyun 80-90 derecede olması yeterlidir. Demliğinizin sıcak olmasına dikkat edin. Önceden ısıtılmış demliğin içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş

Ginkgo biloba yapraklarını koyun ve üzerine 1 su bardağı sıcak suyunuzu koyun. 3-5 dakika demlenmeye bırakın. Bu içeceği 30 gün siyah çayın yerine içtikten sonra birkaç haftalık ara vermeniz gerekir.

Ginkgo Biloba Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Ameliyatlardan önce, hamilelik ve emzirme döneminde, kanama riskleri olan inşalara, küçük çocuklara ve bitkiye özel alerjisi olanlara bu çayı içmek tavsiye edilmez.

Hanımeli Çayı 

Çayın tarifi oldukça basittir. Demlenmesi çok kolay olan hanımeli çiçeği çayı adeta bir şifa kaynağıdır. Bir tutam kurutulmuş hanımeli çiçeğinin üzerine 250 ml henüz kaynamış su koyun ve 20-25 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde 2 kısma bölüp yemekten yarım saat önce içilir.

Hanımeli Çiçeği Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Bitkiye özel alerjisi olanlara, hamilelere e emziren annelere ve küçük çocuklara bu çay tavsiye edilmez. Hanımeli otunun zehirli türleri de vardır. Bu yüzden çay hazırlamak için malzemeyi aktarlardan almaya dikkat edin.

Çörek Otu Çayı 

Çörek otu çayını bitkinin tohumlarından hazırlayabilirsiniz. Bunun için 2 çay kaşığı çörek otu tohumunu havanda iyice ezin ve porselen bir demliğin içine boşaltın. Ezilmiş tohumların üzerine 100 ml henüz kaynamış su koyun ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra çayı süzün ve soğumaya bırakın. Bu bitki çayını günde iki kere yemekten sonra içiniz. Bunun için çayın yarısına kaynar su ilave edilir ve küçük yudumlarla acele etmeden içilir. Soğuk algınlığı ve bronşit tedavisi için içildiğinde çayın içine bir çay kaşığı bal ilave edilir.

Çörek Otu Çayının Zararları ve Yan etkileri

Çörek otu çayının bilinen bir zararı veya yan etkisi yoktur. Yalnız bitkiye özel alerjisi olanlara ve hamile kadınlara bu bitki çayını içmek tavsiye edilmez.

Bergamot Çayı 

Bergamot çayını bitkinin kurutulmuş veya taze yapraklarından hazırlayabilirsiniz. 2 tepeleme bergamot yaprağını bir porselen demliğe koyun ve üzerine henüz kaynamış su koyun. 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Çayı taze yapraklardan demlediğiniz halde bardağın ¼ kısmına kadar bergamot yaprağı geri kalanına kaynar su koyun. Bergamot çayını tatlandırmak için bal ve limon suyu kullanabilirsiniz. Çayı günde bir kere içmeniz yeterli olacaktır. Bir hafta bergamot çayını tükettikten sonra 10 gün ara verin. Fazla doz sağlıklı insana bile zararlı olabilir.

Bergamot Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Bergamot çayının fazla tüketimi erken adet görmeye ve rahim kasılmalarına sebep olabilir. Bu yüzden jinekoloji sorunları olan kadınlara bergamot çayı tavsiye edilmez. Ayrıca hamile kadınlara, emziren annelere, küçük çocuklara, bitkiye özel alerjisi olanlara bergamot çayı tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: