Hanımeli Çayının Faydaları

Hanımeli Çayının Faydaları

Hanımeli Çayının Faydaları

Kim uzun seneler boyunca sağlıklı ve güzel kalmayı istemez ki? Günümüzde bu imkanı her hanımeli çiçeği çayını içen elde edebilir. Bir fincan aromalı hanımeli çayı vitamin ve faydalı maddeler deposudur. İçerdiği vitaminler saç, cilt ve tırnak sağlığı için de çok önemlidir. Ayrıca hanımeli çayı erken yaşlanmayı önler, gençlik ve güzelliği korur.

Hanımeli otu (Lonicera) – hanımeligiller ailesinden olan bir çalı bitkisidir. Boyu 2 metreden fazla uzamaz. Yaklaşık 200 türü vardır. Hanımeli bitkisinin ana vatanı Avrupa ve Asya olarak bilinmektedir. Bitkinin zehirli türleri de vardır. Profesyonel yardım almadan bitkinin çiçekleri veya meyvelerini toplamaya çalışmayın.
Bitkinin bir sıra şifalı özellikleri vardır. Hanımeli meyvesi A, C ve B grubu vitaminlerini içerir. Ayrıca kalsiyum, fosfor, bakır, potasyum, iyot, magnezyum gibi önemli bileşimlere sahiptir. Hanımeli meyvelerinin idrar söktürücü, safra söktürücü ve iltihap önleyici etkileri ardır. Meyveler soğuk algınlığı, grip ve ülser tedavisinde kullanılır, hafızayı kuvvetlendirir, beyini olumlu etkiler. Hanımeli meyvelerinin ateş düşürücü, öksürük iyileştirici ve daha bir çok hastalıklar için olumlu etki yapar.

Hanımeli çiçekleri çayı ile aynı faydalara sahiptir.

Hanımeli bitkisinin kullanılan kısımları: hanımeli yaprakları, hanımeli çiçekleri, hanımeli meyveleri, hanımeli tohumları ve genç yapraklı dalları.

Hanımeli Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

Beta-karoten, A (RE), B1 (tiamin), B2 (riboflavin) ve C vitaminleri; makrobesinler – kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor; mikrobesinler – demir, iyot, bakır, manganez, silisyum, alüminyum, stronsiyum ve b.

Hanımeli Çayının Faydaları

• Yaşlanmayı önler
• Vücudu toksinlerden temizler
• Kan damarlarının duvarları güçlendirir
• Kalp-damar sistemin normal çalışmasına yardımcı olur
• Damarları kötü kolesteroldan temizler
• Ciltteki küçük kırışıklıkları açar
• Vücuttaki metabolik süreçleri normalleştirir
• Kan dolaşımını hızlandırır
• Beyin damarlarının trombozu ve tıkanmasını önler
• Kanı oksijenle zenginleştirir
• Hafızayı kuvvetlendirir
• Yağ birikintilerinden kurtarır
• Metabolizmayı iyileştirir
• Cildi nemlendirir
• Yaşlılığa bağlı lekeleri yok eder

Hanımeli Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çayın tarifi oldukça basittir. Demlenmesi çok kolay olan hanımeli çiçeği çayı adeta bir şifa kaynağıdır. Bir tutam kurutulmuş hanımeli çiçeğinin üzerine 250 ml henüz kaynamış su koyun ve 20-25 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde 2 kısma bölüp yemekten yarım saat önce içilir.

Hanımeli Çiçeği Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Bitkiye özel alerjisi olanlara, hamilelere e emziren annelere ve küçük çocuklara bu çay tavsiye edilmez. Hanımeli otunun zehirli türleri de vardır. Bu yüzden çay hazırlamak için malzemeyi aktarlardan almaya dikkat edin.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: