Skip to main content
Havaciva Otu Çayının Faydaları

Havaciva Otu Çayının Faydaları

Havaciva Otu Çayının Faydaları

Havaciva otu güzellik etkisi yaratan bitkilerdendir. Güzel mavi çiçekleri ile hem şifa hem de renklendirme görevi yapıyor.

Havaciva otu çayı özellikle solunum yolları ve hazım sistemine dosttur.

Havaciva otu (Alkanna Tinctoria) – hodangiller ailesinden gelen çok yıllık otsu bir bitkidir.
Havaciva otunun anavatanı Akdeniz olarak bilinmektedir.

Havaciva otunun diğer isimleri: Eğlik Kökü, Yerineği, Tüylü boya, Eğlik, Kızıl Enik, Eşek Marulu.

Havaciva otu koyu kırmızı renkte olan kalın ve sert köklere sahiptir. Bu köklerden 0,5 metre uzunluğunda düz dallar yükselir. Dalların üzerindeki küçük yapraklar grimsi tüylerle kaplıdır. Nisan-haziran aylarında düz dalların en ucunda gevşek salkım şeklinde parlak mavi çiçekler açar.

Eski mısırlılar havaciva otunun köklerinden kırmızı cilt boyası elde etmişler. Bitkinin Latince olan ismi al (kırmızı) kanna (kına) Arap dilinden alınmıştır.

Günümüzde köklerin kabuklarıdan hafif kahve-kırmızı veya lila renkte boya elde edilir.

Havaciva otu yılan zehrini etkisiz bırakabilir. Eski inançlara göre bu otu yedikten sonra bir yılanın ağzına tükürürsen yılan anında ölür.

Havaciva otunun kökleri: Reçineler, askorbik asit, tanenler, alkaloitler, izovalerik ve anjelik asit içerir. Havaciva otu iltihap önleyici, antiseptik ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Alkanin maddesi bazı epidemiyoloji hastalıkların tedavinde kullanılmaktadır.

Havaciva otu yüksek ateş, öksürük, bronşit, hazım sistemi rahatsızları, diyare, depresyon, morluklar, yaralar, yanıklar ve çıban tedavisinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Havaciva otu birkaç kozmetik özelliğe sahiptir. Bunlardan en önemlisi bu bitkiden hazırlanan doğal kozmetik boyadır. Bu boyalar pembe ve kırmızı tonlarda olan rujların, krem ve balsamların renklendirilmesine kullanılmaktadır.

Şifa amaçlı daha çok bitkinin kökleri kullanılır. Havaciva köklerinden havaciva çayı, havaciva kremi, havaciva mehlemi, havaciva boyası, havaciva yağı vb hazırlanır.

1 yemek kaşığı kurutulmuş havaciva otu öğütülüp 50 ml vazelin ile karıştırıp 7 gün bekletildiğine yanıklar, çıban ve sivilceleri yok etmek için mehlem elde edilir.

Havaciva otu şifalı bitkiler arasında önemli bir yer almaktadır. Ama bilinçsiz kullanıldığında veya dozu aşıldığında tümör oluşumuna ve zehirlemelere neden olabilir. Kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Havaciva Otunun Kimyasal Bileşimi

Havaciva otunun kökleri: Alkalin, reçineler, askorbik asit, tanenler, alkaloitler, izovalerik ve anjelik asit içerir.

Havaciva Çayının Faydaları

• Ateş düşürücü etki yapar
• Terletici etkiye sahiptir
• Balgam söktürür
• Şiddetli öksürüğü keser
• Bronşit tedavisinde kullanılır
• Mide-bağırsak sorunlarını giderir
• Depresyon tedavisinde kullanılır
• İshali durdurur

Havaciva Çayı Nasıl Hazırlanır?

2 tatlı kaşığı kurutulmuş havaciva köklerinin üzerine 250 ml su koyulur ve 10 dakika kısık ateşte kaynatılır. Sonra süzülür. Günde 4 kere 2 yemek kaşığı içilir.

Havaciva Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Hamile kadınlara, emziren annelere, küçük çocuklara, karaciğer sorunu ve bitkiye özel alerjisi olanlara bu çayı tüketmek tavsiye edilmez. Ayrıca bilinçsiz kullanımı veya doz aşımı olduğunda karaciğer sirozu, keskin karaciğer yetmezliği, kötü huylu tümörler, pulmoner hipertansiyon (akciğer hipertansiyonu) ve pnömoniye (zature) sebep olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: