Skip to main content

Hibiskus çayının faydaları

Hibiskus bitki çayının sağlığa faydaları

Hibiskus (Hibiscus syriacus) – malvaceae ailesine ait, değişik güzel renkleri olan, boyu 3 metreye ulaşan ve her zaman yeşil kalan bir ağaç türüdür. Günümüzde bu bitkinin 500 yakın türü bilinmektedir. Ana vatanı Güneydoğu Asya olan hibiskus Afrika, Amerika ve sıcak olan her yerde rahatlıkla büyür. Hibiskus ağacı haziran ayından kış aylarına kadar çiçek açmaya devam eder. Hibiskus bitki çiçekleri 4 sm kadar uzar. Hibiskus çiçekleri sabah açar akşama doğru kapanır. İlaç olarak genelde çiçekleri kullanılır.

Eski zamanlarda küçük-küçük kıyılmış hibiskus çiçeği kanamayı durdurmak, şişlikler ve çıban karşı kullanılırdı. Çiçeklerine kırmızı rengi veren maddeler – antosiyaninler (gossipetin ve gibissin) belirgin bir P-vitamini aktivitesine sahiptirler ve kan damarlarının duvarlarını güçlendirirler, onların geçirgenliğini ve kan basıncını düzenlerler. Sıcak çay tansiyonu artırır ve soğuk düşürür. Ayrıca hibiskus çayında bir müshil etkisi vardır ve vücudu dışkı birikintisinden kurtarır.

Hibiskus bitkisinin içeriğinde yüksek oranda bulunan askorbik asit ve polisakaritler bağışıklık sitemi üzerinde en olumlu etkiyi yapar, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut koruyucu fonksiyonları uyarır virüs ve enfeksiyon ile başa çıkmak için yardımcı olur.

Kimyasal bileşimi?

13 amino asitten oluşan bir çok bitki proteini (yaklaşık % 10), pektin, organik asitler (örneğin sitrik asit, gama-linolenik asit), karbohidratlar (fruktoz ve glikoz), mineraller, flavonoidler (kuersetin), C ve P vitaminleri.

Hibiskus çayının faydaları?

Hibiskus çiçeği çayı düzenli şekilde kullanıldığı zaman, içerdiği flavonoid maddelerinin faydaları hissedilmeye başlıyor. Bu maddeler vücudu zararlı bileşiklerden, ağır metallerden, toksin ve metabolizma ayrışma ürünlerininden kurtarır. Aynı zamanda, önemli ölçüde, karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını iyileştirecektir.

• kan damarlarının duvarlarını güçlendirir
• düşük yoğunluklu kolesterol tabakasını eritir
• Vücudu aşırı yağlanmadan temizler
• Bağırsakları temizler
• Kabızlığı iyileştirir
• Bağırsak parazitlerinden kurtarır
• Yüksek tansiyonu düşürür
• Kalbe iyi gelir
• Bağışıklığı güçlendirir
• Damla (gut) hastalığında kullanılır
• Böbrek taşlarına ve tuzlarını eritir
• Sarhoşluğa iyi gelir

Hibiskus çayı nasıl yapılır?

2 çay kaşı kuru hibiskus çiçeği bir bardak suda 3-5 dakika kaynayarak demlenir. Çayın rengi açik kırmızı olacaktır. Daha sonra süzerek sıcak ve ya soğuk olarak içilir. İçmeden önce içine şeker de koyabilirsiniz. Hibiskus yaprağı C vitamini ile zengin olduğu için sizi virüslü enfeksiyonlara karşı korur. Yumuşamış yaprakları yemeklerde değerlendire bilirsiniz. Soğuk çay da aynı şekilde hazırlanır.

Hibiskus çayının zararları ve yan etkileri?

Mide asitleri yüksek olan insanlar, gastrit ve mide ülseri olan insanların kullanmamalıdır. Bir yaşa kadar bebeklere de tavsiye edilmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: