Skip to main content

Hipertansiyon İçin Bitki Çayları

Hipertansiyon İçin Bitki Çayları

Hipertansiyon – ülkemizde zaman geçtikçe daha da çok insanda görülen bir hastalıktır. Hipertansiyon, yani yüksek tansiyon zamanı merkezi sinir sistemi, karaciğer ve kalp gibi hayati organlarda hasar oluşabilir. Bu kronik bir hastalıktır ve genelde 30 yaşından sonra ortaya çıkar. Bu hastalığın tehlikesi onun hissedilmeden yükselmesidir ve elimizin altında her zaman tansiyon aleti olmamasıdır.

Her kesin hipertansiyona neden olabilecek faktörleri göz önünde bulundurması gerekir. Nedenler: sinir sistemi bozuklukları, stres, alkol, sigara ve aşırı kilo olabilir. Çoğu zaman yüksek tansiyona gazlı içecekler de sebep olabiliyor. Hipertansiyon sorunu olan insanlar bütün bunlara dikkat etmelidirler.

Birçok tansiyon sorunu olan insan ilaç tedavisi görüyor. İlaçlar kesinlikle yardımcı oluyor, ama yüksek tansiyonu düşürmek ve normal tutmak için bitki çayları da vardır. Bu bitki çayı hem kronik hem de yeni oluşmuş tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olur. Her türlü ilaç ve bitkisel ürünü kullanmadan önce doktora danışmayı unutmayın.

Bu çeşitli bitkilerin karışımı olan hipertansiyon için çayın başka nelere faydası var, bir bakalım:

• Tansiyon normalleşir
• Hipertansif kriz ve felç riski olasılığını aradan kaldırır
• Baş ağrılarını giderir
• Kolesterolü düşürür ve damar duvarlarını elastik yapar
• Uyuşukluk ve karıncalanma hissi geçer
• Vücudu vitamin ve eser elementlerle besler
• Metabolizmayı hızlandırır ve kilo verdirir
• İltihaplanmayı önler
• Sindirim sistemi iyileşir
• Sinir sistemini sakinleştirir

Hipertansiyona İçin Bitki Çayı Tarifi

Kuşburnu Çayı

Yarım su bardağı kuşburnu ve 10 gr andız otu kökünün üzerine 5 litre su koyun ve kısık ateşte 3 saat pişirin. Sonra içine 20 gr kekik, 20 gr binbirdelik otu, 1 gr kuşburnu kökü ve 2 tatlı kaşığı siyah çay ekleyin ve 1 saat daha kısık ateşte pişirmeye devam edin. Bu çayı gün içinde istediğiniz kadar içe bilirsiniz. Çayın hepsini bitirdikten sonra demlikte kalan bitki artıklarının üzerine kaynar su koyup 1 saat kısık ateşte tekrar demleyebilirsiniz. Bitkilerin rengi solana kadar tekrar tekrar demleyebilirsiniz.

Sitemizde yüksek tansiyona iye gelen diğer bitki çaylarını da inceleye bilirsiniz.

Mısır Püskülü Çayı

Daha sağlıklı ve lezzetli çay için, genelde, taze mısır püskülü kullanılır. Elinizin altında taze mısır püskülü yoksa kurutulmuşu da işinize yarar. Çayı hazırlamak için 2 tatlı kaşığı taze mısır püslü veya 2,5 gr kurutulmuşunu alın ve üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun. 10-15 dakika kısık ateşte kaynatın. Ilıdıktan sonra süzün ve için. Mısır püskülü çayını günde 3 kere içebilirsiniz.

Vişne Yaprağı Çayı

Vişne yaprağı çayının internette farklı tarifleri vardır. En iyi vişne çayı tarifi klasik olanıdır. Bunun için bir tepeleme yemek kaşığı vişne yaprağı (kurutulmuş ve ya taze) yeterlidir. Yaprakları porselen bir demliğe koyun ve üzerine bir su bardağı henüz kaynamış suyu koyun. Demliğin kapağını sıkıca kapatın ve 1 saat demlenmeye bırakın. Söylenenlere göre, çayın içine bir az süt koyunca faydası ikiye katlanıyormuş. Bu bitki çayının tadına bir kere bakan bir daha vazgeçemiyor.

Dereotu Çayı

Dereotu çayını taze demetinden, kurutulmuş halinden veya tohumlarından demleye bilirsiniz. 1 yemek kaşığı bu malzemelerden herhangisinin üzerine 1 litre henüz kaynamış su koyun ve bir gece demlenmeye bırakın. Bu çayı termosta demlemeniz daha iyi olur. Dereotu çayını günde 3-4 kere yemekten önce içmeniz gerekir. Bebeklere günde birkaç kere 3 tatlı kaşığı olarak başlaya bilirsiniz. Bununla biz bebeklerde bu çaya karşı alerjisi olup olmadığını ölçüyoruz. Alerji belirtisi olmazsa her emzirmeden önce bebeye 6 tatlı kaşığı kadar dereotu çayı içirebilirsiniz.

Sinirli Ot Çayı

Sinirli ot çayının tarifi: Sinirli ot bitki çayının yapılışı çok kolaydır. Bu bitki çayı için 1 yemek kaşığı kurutulmuş sinirli ot yaprağı yetecektir. 1 yemek kaşığı otun üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun ve demliğin kapağını sıkıca kapatarak 10 dakika demlenmeye bırakın. Sonra çayı süzün ve 1 saat içinde yudum-yudum için.

Nane Çayı

Bu bitki çayı tarifi kurutulmuş nane yapraklarından hazırlanıyor. Bir avuç kuru nane yapraklarının üzerine 1 litre kaynar su koyun. Çayı kaynatmaya gerek yok. 15-20 dakika demlenmeye bırakmanız yeterli olur. Sonra süzün ve gün içinde küçük porsiyonlarla tüketin. İsteye göre bal ve ya şeker ilave ede bilirsiniz.

Ayva Yaprağı Çayı

Çayın tarifi oldukça kolaydır. Çayın daha da etkili olması için ayva meyvesinin tohumlarını da yaprakları ile birlikte demleyebilirsiniz. 1 yemek kaşığı kurutulmuş ayva yaprağı ve 1 yemek kaşığı ayva tohumunun üzerine 200 ml henüz kaynayan su koyun ve kısık ateşte 5-6 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra süzün, isteye göre içine bal da koyabilirsiniz. Günde 3-4 kere 1 yemek kaşığı içilir.

Civanperçemi Çayı

Civanperçemi bitki çayını hazırlamak için 2 tepeleme tatlı kaşığı otun üzerine ¼ kaynar su koyun ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve günde 2-3 fincan hafif sıcak şekilde için.

Dut Yaprağı Çayı

Bu bitki çayının hazırlanması çok kolaydır. 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağının üzerine 1 litre kaynar su koyun ve termosta birkaç saat demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde çayı bitirmeye çalışın. İyi sonuçlar ala bilmek için bu bitki çayını yemekten birkaç dakika önce içmeniz tavsiye edilir.

Oolong Çayı

Oolong çayı sabırla hazırlanmalıdır. Çayı ne kadar sabırlı ve dikkatli demlerseniz tadı da o kadar güzel olur. Oolong çayı porselen çaydanlıkta demlenir. Oolong çayı demlenen çaydanlıklara bulaşık yıkama maddeleri sürülmemelidir. Hiçbir kimyasal madde ile temizlenmemelidir. Onu yıkamak için sadece duru su yeterli olacaktır. Çaydanlığı duru su ile yıkadıktan sonra kapağı açık şekilde kurutmaya dikkat edin.

Sarımsak Çayı

Sarımsak çayının tarifi 1 litre suyu kaynatın ve içine 4-5 diş küçük-küçük doğranmış sarımsağı ve 1 limonun suyunu ilave ederek hazırlanır. Hiç bekletmeden içmeye başlaya bilirsiniz. Gün içinde çayın hepsini bitirmeniz gerek. Sarımsak çayını soğuk veya sıcak içebilirsiniz. Limon suyu bu çayın tadını daha hoş yapar. Sarımsak çayını içmeden önce ısıta bilirsiniz (kaynatmamaya dikkat edin). İçine isteğe göre bal da koyabilirsiniz.

Lavanta Çayı

Lavanta çayının tarifi 1 yemek kaşığı kurutulmuş lavanta çiçeklerinin üzerine 250 ml kaynar su koyun ve temiz bir havluya sararak 20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. Bu çay sıcak içilir. Tatlandırmak için şeker veya bal kullana bilirsiniz. Ama bu çayı tatlandırmadan içmek daha faydalı olur. Günde 2-3 kere istediğiniz vakit içebilirsiniz. Uykusuzluk sorununu gidermek için uyumadan 1 saat önce içilmelidir.

Bektaşi Üzümü Çayı

Bektaşi üzümü çayının tarifi Bir yemek kaşığı kurutulmuş Bektaşi üzümü yapraklarının üzerine 250 ml kaynar koyun. Demliğin camdan olmasına dikkat edin. Cam demliğiniz yoksa büyük bir su bardağı da ola bilir. Kaynar suyu yaprakların üzerine döktükten sonra demliğin kapağını kapatın ve temiz bir havlu ile sarın. 25-30 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün ve için. Tatlandırmak için bal ve ya şeker kullana bilirsiniz. Ama sade içmeniz sağlık için daha faydalı olacaktır. Günde iki kere yemekten yarım saat sonra içe bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: