Hüdaverdi Otu Çayının Faydaları

Hüdaverdi Otu Çayının Faydaları

Hüdaverdi Otu Çayının Faydaları

Hüdaverdi otu veya diğer ismi ile fukara otu alternatif tıp tarafından birkaç hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Fukara otundan tentür, demleme, cilt maskeleri vb. hazırlanabilir. Hüdaverdi otu çayını kurutulmuş üst kısımlarından hazırlayabilirsiniz. Fukara otunu ilaç amaçlı kullanmayı düşünürseniz, bu bitkiyi aktarlardan almanız daha iyi olur. Bu sizi fukara otuna benzeyen diğer bitkileri yanlışlıkla tüketmenizi önler.

Hüdaverdi (fukara) otu (Gratiola Officinalis) – sıracaotugiller ailesinden olan çok yıllık şifalı bir bitkidir.
Fukara otu alternatif tıp tarafından kalbin kasılmasını güçlendirmek, kronik cilt hastalıklarında (egzema), karaciğer, adet görmeme, kabızlık, kalp yetmezliği ve bağırsak parazitlerini yok etmek için kullanılmaktadır.

Şifa amaçlı Fukara otunun köklerinde başka her yeri kullanıla bilir. Hüdaverdi otu zehirli bir bitki olduğundan doktor gözetimi altında kullanılması daha doğru olur.

Fukara Otu Çayının Faydaları

• İshal etkisi yapar
• İdrar söktürücüdür
• Bağırsak parazitlerini yok eder
• Kalp-damar hastalıkları tedavisinde kullanılır
• Ödemleri giderir
• Kabızlığı giderir
• Safra söktürücü etkiye sahiptir
• Cildi güzelleştirir

Hüdaverdi Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hüdaverdi otu çayının tarifi oldukça basittir. Bir tutam kurutulmuş fukara otunun üzerine bir su bardağı henüz kaynamış su koyun ve soğuyana kadar bekleyin. Soğuduktan sonra çayı süzün ve gün içinde her 2 saatte bir 1 yemek kaşığı için.

Unutmayın fukara otu zehirli bitkiler cinsindendir. Bunun için doktorunuza danışmadan bu bitkiyi kullanmanız doğru değildir.

Fukara Otunun Zararları ve Yan Etkileri

Enterokolit, gastrit ve kolit sorunları olan insanlara, hamilelere, emziren annelere ve küçük çocuklara hüdaverdi otu çayını tüketmek tavsiye edilmez.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: