Skip to main content

Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur Çayının Faydaları

Daha önce hiç ıhlamur çayı içtiniz mi? Ihlamur çayı en güzel kokulu ve aromalı bitki içeceklerinden biridir. Ihlamur bitki çayının esas değeri bunlar değil tabi ki. ihlamur cayinin sağlık için çok faydalari olduğu eski zamanlardan beri bilinmektedir. Bu bitki çayını hazırlamak için ıhlamur ağacı, daha doğrusu onun çiçekleri ve son iki yaprağı kullanılmaktadır. Çayı hazırlamak için ham madde olarak taze ve ya kurutulmuş bitki kullanılır. Alternatif tıp ıhlamur çiçeklerinden bir çok çeşitli ilaçlar yapılmaktadır, ama en sık çay yapımı için kullanır.

Ihlamur çayı bilinen en iyi bitkisel ateş düşürücü ve terleticidir. Ayrıca antimikrobik etkiye sahiptir. Ihlamur bitki çayı ağrı keser, vücudu toksinlerden temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihabı önler ve hastalık sırasında gerekli vitamin ile vücut besler. Ihlamur çayı yeni doğan bebeklere bile içirilebilir. Bebeklere soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda sakinleştirici, antispazmodik, antienflamatuar, ateş düşürücü, balgam söktürücü etki yapar.

Ihlamur çayının kadın sağlığı için de önemli yeri vardır. Ihlamur çayı içerdiği doğal fitoöstrojenler, kadın hormonlarına benzer doğal maddeler bileşimi, sayesinde birçok kadın hastalığı için şifa kaynağıdır. İçerdiği faydalı maddeler sayesinde ıhlamur bitki çayı hamile kadınlara yasak olmayan tek çaydır. Hamilelikte oluşan ödemleri idrar söktürücü etkisi ile yok eder. Ayrıca ıhlamur soğuk algınlığı hastalıklarını önler ve bağışıklığı güçlendirir. Bununla o hem bebeği hem de anneyi korur. Hamileler için adeta bir vitamin deposudur. Bu bitki çayı hamilelikte ortaya çıkan kabızlık, hazımsızlık ve mide yanmasına da iyi gelir. Hamileliğin neden olduğu uykusuzluk ve sinirlilik sorunlarını da kolayca ortadan kaldırır. Yine de içmeden önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Ihlamur (Tiliaceae) – ıhlamurgiller ailesinden olan, boyu 30-40 metreye ulaşan bir ağaçtır. Anavatanı Avrupa olarak bilinmektedir. Bu ağacın bilinen 45 türü vardır. Kenarları tırtıklı yaprakları kalp ve oval şeklindedirler. Küçük sarılı-beyazlı küpe şeklinde olan çiçekleri ve tomurcukları (meyveleri) vardır. Çiçekleri oldukça hoş kokuludur. Ihlamur yaklaşık 70 mln yıl öncesine ait bir ağaç türüdür. Bunu o zamandan günümüze kadar gelen kalıntılar göstermektedir. Dolayısıyla ıhlamur yer yüzünün en eski bitkilerinden biri hesap edilebilir. Günümüzde ıhlamurun bilinen 40-80 türü vardır. Ihlamur Ağaçları 600-1000 seneye kadar yaşayabiliyorlar. Ihlamur hasar görmeden ° C -48 dere soğuklara dayanabilen bitkisidir.

Ihlamur haziran ayında sarılı-beyazlı çiçekler açar. Bu bitki birçok tedavi edici faydalı özellikleri ile tanınan eşsiz alternatif tıp ilacıdır. Günümüzde ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. Alternatif ve geleneksel tıpta ilaç amaçlı bitkinin kabuğu, çiçekleri, meyveleri ve yaprakları kullanılmaktadır. Çiçeklerinden daha çok demleme ve çay hazırlanır. Bununla o, yukarıda da yazdım gibi, birçok hastalıkların tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Çiçeklerinden hazırlanan demlemeler nöbet geçirmeler, bayılma ve baş ağrılarını geçirmek için kullanılır. Ihlamurdan hazırlanan bitkisel ilaçlar hemoroit hastalığını iyileştirmek için de kullanılmaktadır. Ihlamurdan hazırlanan demleme ve çaylar uzun süre kullanıldığında gözlerde görme sorunu oluşturabiliyor. Bunun için onu büyük aralıklarla içmek daha etkili olacaktır.

Ihlamur Bitkisinin Kimyasal Bileşeni

Çiçeklerinde farneaol, glikositler, hesperidin, tiliatsin, saponinler, flavonoid glikozitler (Quercetin ve kaempferol), taninler, C vitamini (% 31.6) ve karoten içeren uçucu yağ bulunur. Yaprakları protein, C vitamini ve karoten deposudur. Meyvelerinde %60 oranında zeytin yağı kalitesine benzer bitki yağı bulunur. Kabuğunda triterpen maddesi, tiliadin ve yağ bulunmuştur.

Ihlamur Çayının Faydaları

• Soğuk algınlığı ve grip hastalıklarını iyileştirir
• Boğaz ağrısını giderir
• Şiddetli öksürük ve bronşit hastalıklarında kullanılır
• Mide-bağırsak hastalıklarına iyi gelir
• Safra söktürür
• Kalp-damar hastalıklarında kullanılır
• Adet düzensizliğine iyi gelir
• Sistit hastalığını iyileştirir
• Erken menopozu önler
• Menopoz sürecini kolaylaştırır
• Gençleştirici etkiye sahiptir
• Stres ve uykusuzluğa iyi gelir

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ihlamur bitki çayının yapılması için özel bir demleme yöntemi yoktur. Demlemesi çok kolaydır. Sadece ıhlamur çayını porselen veya seramik kaplarda demlenmesine dikkat edilmelidir. Önce demliğin içinde kaynar su gezdirip dökün. Sonra demliğe 1 tepeleme kurutulmuş ıhlamur çiçeklerini koyun ve üzerine 200 ml su ilave edin. Demliğin kapağını iyice kapatın ve temiz bir havluyla sarıp 20 dakika demlenmeye bırakın. Hazır çayı sade ve ya bal, limon ilave ederek de içebilirsiniz. Günde birkaç kere istediğiniz saatte içe bilirsiniz. Balsız içildiği zaman vücuttaki fazla yağları yakmaya da yardımcı olur.

Ihlamur Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Ihlamur çayı her ne kadar da kalp-damar ve sinir sistemi hastalıklarına faydalı olsa da aşırı tüketimi zarar verebilir. Bu hastalar ıhlamur bitki çayını abartmadan, hatta günde 1 kere içmeleri yeterli olacaktır. Bitkiye özel alerjisi olanlar da dikkatli olmalıdırlar.

Not : çaydan artanı buz kılıflarına dökerek dondurun ve her sabah cildinize sürün. Bununla siz cildinizi sıkılaştır, sivilcelerden kurtarır ve pürüzsüz yapabilirsiniz.

2 thoughts to “Ihlamur Çayının Faydaları”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: