İshal Etkisi Yapan Bitki Çayları

İshal Etkisi Yapan Bitki Çayları

İshal Etkisi Yapan Bitki Çayları

Kabızlık yaşından asılı olmayarak her bir insanı etkileyebilecek bir sorundur. Kabızlık yetişkinlerde, yaşlılarda ve küçük bebeklerde bile görülebilir. Bağırsaklar dolmuşsa onlara acil yardım etmeniz gerekir. Bu soruna zamanında ilgi gösterilmezse sonucu hoş olmaya bilir. Kabızlıktan kurtulmanın bir çok yöntemi vardır. Ama en iyisi ve zararsızı ishal etkisi yapan bitki çaylarını içmektir. Bu yazımda size birkaç ishal yapan bitkiler ile yapılan çay karışımı tarifi vereceğim.

Keten Tohumu Çayı

Bu çayı hazırlamak için size 20 gr keten tohumu, 20 gr dere otu tohumu ve 80 gr akdiken kabuğu gerekecek. Malzemelerin hepsini iyice ufaltın ve karıştırın. Bu karışımdan 1 yemek kaşığı alın ve bir çaydanlığa koyun, üzerine 200 mg kaynar su koyun. Buhar üzerinde 10 dakika demleyin ve süzün. Uyumadan 1 saat önce hepsini için. Tatlandırmaya gerek yok. Malzemelerin hepsini aktarlarda bula bilirsiniz.

Anason Çayı

Bu çay için size birer tepeleme yemek kaşığı anason bitkisi, rezene, akdiken kabuğu ve meyan kökü gerekecek. Malzemelerin hepsini iyice ufaltın ve karıştırın. Bu karışımdan 1 tepeleme yemek kaşığı alın ve bir çaydanlığa koyun, üzerine 200 mg kaynar su koyun. Yarım saat demlenmeye bırakın ve süzün. Sabah ve akşam yemekten sonra bir bardak içilir. Malzemelerin hepsini aktarlarda bula bilirsiniz.

Civanperçemi Çayı

Bu çayı hazırlamak için size 40 gr su yoncası, 40 gr civanperçemi otu, 20 gr kimyon ve 120 gr akdiken kabuğu gerekecek. Malzemelerin hepsini iyice ufaltın ve karıştırın. Bu karışımdan 20 gr alın ve bir çaydanlığa koyun, üzerine bir su bardağı kaynar su dökün. Yarım saat demlenmeye bırakın. Uyumadan 1 saat önce 1 bardak içmeniz gerekir. Malzemelerin hepsini aktarlarda bula bilirsiniz.

Akdiken Kabuğu Çayı

Bu çayı hazırlamak için size 3 yemek kaşığı akdiken kabuğu, 1 yemek kaşığı civanperçemi, 2 yemek kaşığı ısırgan otu gerekecek. Malzemelerin hepsini iyice ufaltın ve karıştırın. Bu karışımdan 1 tepeleme yemek kaşığı alın ve üzerine 2 su bardağı kaynar su koyun. 10 dakika kaynatın. Sonra süzün ve uykudan 1 saat önce 1 bardak için. Malzemelerin hepsini aktarlarda bula bilirsiniz.

Isırgan otu Çayı

Bu çayı hazırlamak için size 3 yemek kaşığı akdiken kabuğu, 1 yemek kaşığı kokulu yonca, 1 yemek kaşığı ısırgan otu gerekecek. Malzemelerin hepsini iyice ufaltın ve karıştırın. 1 yemek kaşığı bu karışımdan alın ve üzerine bir su bardağı kanar su koyun. 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve uyumadan öne 100 gr için. Malzemelerin hepsini aktarlarda bula bilirsiniz.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları Chia çayı bitkinin tohumlarından hazırlanır ve en önemli faydası doğal antibiyotik etkisine sahip olmasıdır. Chia çayı daha...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: