Isırgan Otu Çayının Faydaları

Isırgan Otu Çayının Faydaları

Isırgan Otu Çayının Faydaları

Isırgan otu alternatif tıp tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Isırgan otu bitki çayı uzun süre tüketildiği zaman bağışıklık sistemini güçlendirir, solunum yolu enfeksiyonu ve viral hastalıkları engeller. Ayrıca bu bitki çayı akciğerlerde biriken fazla mukusu eritir ve solunum yolunu olumlu etkiler.

Isırgan otu (Urtica) – ısırgangiller ailesinden olan çok yıllık yabanı bir bitkidir. Sapları ve yaprakları ısıran tüylerle kaplıdır. Isırgan otu tıp, kozmetik ve yemeklerde başarıyla kullanılır. Bu bitkinin faydalı özelliklerinde İbn-i Sina da çok bahsetmiştir. Isırgan otu nemli verimli topraklarda, ormanlar ve bahçelerde, yabani olarak, yetişir.

Isırgan otu anti-enflamatuar etkiye sahiptir, kan pıhtılaşabilirliğini artırır, göz altı morluklarını aradan kaldırır, karaciğer ve idrar kesesi hastalıklarında tedavi edici etkiye sahiptir. Irgan otunun tüberküloz, ateroskleroz ve kronik hastalıkların yararlı özellikleri ve üzerinde de etkisi vardır. Isırgan bitkisi bakteri öldürücü ve kan durdurucu bir etkiye sahiptir, bu nedenle o hiç korkmadan yaralar ve ülserler üzerine uygulanabilir.

Isırgan otunun faydaları yoğun ve ağrılı adetler de görülüyor. Bitki, kan kaybını azaltır adet döngüsü normalleştirir, güçlü bir anti-inflamatuar etki yapar.

Isırgan Otunun Kimyasal Bileşimi

A, B1, B2, B5, B6, B9, C, E, K, H, B4 vitaminleri; potasyum, magnezyum, sodyum, kalsiyum, fosfor, klor, bakır, demir, çinko ve selenyum; askorbik asit, karoten; şeker, klorofil, sitosterol, porfirinler, tanen, fenolik asitler, urtitsin (glikozit), uçucu organik asitler (formik), protein.

Isırgan Otu Çayının Faydaları

• Anemi tedavisinde kullanılır
• Diyabet (kan şekerini düşürür) ve diğer metabolik bozuklukların tedavisinde kullanılır
• Alerjik rinit tedavisinde kullanılır
• Guatr tedavisinde kullanılır
• İyi huylu prostat hiperplazisi tedavisini olumlu etkiler
• Kanser tedavisinde olumlu etki yapar
• Büzücü etkiye sahiptir
• Anti-enflamatuar (iltihap önleyici) etkiye sahiptir
• İdrar söktürücü etkiye sahiptir
• Karaciğer ve böbrek hastalıklarını önler
• Artrit ve romatizmaya iyi gelir
• İshali geçirerek bağırsakların fonksiyonunu normalleştirir

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır

4 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağının üzerine 250 ml henüz kaynamış su koyun ve kısık ateşte yarım dakika kaynatın. Çayı yarım dakikadan fazla kaynatırsanız bitki içerdiği faydalı maddeleri kaybeder. Demlendikten sonra çayı süzün ve günde 2 bardak içmeye dikkat edin.

Isırgan Otu Çayının Zararları Ve Yan Etkileri

Hamile kadınlara, böbrek taşı olanlara, antidepresan ilaç içenlere bu çay önerilmiyor. Ayrıca ısırgan otu çayı kanı pıhtılaştırır.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları Chia çayı bitkinin tohumlarından hazırlanır ve en önemli faydası doğal antibiyotik etkisine sahip olmasıdır. Chia çayı daha...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: