Skip to main content
Kadınlara Özel Bitki Çayları

Kadınlara Özel Bitki Çayları

Kadınlara Özel Bitki Çayları

Kadın sağlığı, dikkatli ve özenli bir tutum gerektiren çok hassas bir konudur.

Kadın sağlığı, dikkatli ve özenli bir tutum gerektiren çok hassas bir konudur. Doğanın kendisi cephanesinde bir sürü şifalı bitki bulundurarak kadın sağlığı ile asırlardır yakından ilgilenmektedir. Sağlığı, gençliği ve güzel ruh halini korumak için hangi bitki çayların iyi içileceğini bilmek için bu makaleyi sizlere sunuyoruz.

Son yıllarda kadınlara özel çaylar popülerlik kazanmaya başlamıştır. Buradan bir soru ortaya çıkıyor. Neden bitki çayları cinsiyete göre bölünüyor. Kadınlara özel bitki çaylarını bir erkek tüketebilir mi? Birkaç fincandan erkeklere bir zarar gelmez ama yinede içilmese daha iyi olur.

Kadınlar için hazırlanan bitki karışımları yalnız kadın sağlığına iyi gelir ve kadın hastalıklarını iyileştirmek içindir.

Bu tür çayların görevlerden birkaç tanesine dokunalım. Mesela, adet sancılarını, ağrılarını hafifletmek, adet söktürücü etki yaratmak, kadın hormonlarının üretimini aktive etmek, menopoz başlangıcını geciktirmek vb.

Kadınlar için bitkisel çay çeşitleri çok fazla. Bunları doğru şekilde hazırlamak için, bitkilerin özellikleri, doğru bir şekilde toplanması, karışımların bileşimi ve hazırlanışı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir ki çay yalnızca zevk değil, aynı zamanda fayda da getirsin.

Nasıl ki iyi bir aşçı salatanın bileşenlerini sebzelerin tadına ve aromasına göre seçiyorsa, bir kadın da kendi sağlığı için içeceği bitki çaylarının karışımını doğru ayarlayabilmelidir.

Bitki çaylarını demlemenin birkaç yöntemi vardır.

  • Kuru veya taze bitki karışımlarının üzerine sıcak su koyulur ve birkaç dakika bekletilir. Genelde 1 yemek kaşığı bitkinin üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyulur. Demlenme süresi karışımın bileşenine göre değişir: çiçekler iki dakika demlenir, tohumlar ve yapraklar beş dakikada, kökler ve kabuklar on dakikadan az olmaz.
  • “Su banyosu” – bitki karışımına daha nazik yaklaşır, çay fazla ısıya maruz kalmadan faydalı maddeleri aktif olarak salgılar. Alt tavadaki su en az 15 dakika kaynatılmalı ve ısıya maruz kaldıktan sonra çay tüketilmeden önce en az yarım saat kapalı tutulmalıdır.
  • 30 dakika kısık ateşte kaynatılır, soğutulur ve süzülür.

Birkaç faydalı tavsiye

Karışımlı bitki çayının içine birkaç aromatik bitkiyi aynı zamanda koymayın. Mesela, kekik, yasemin, nane, lavanta gibi. Bu tür aromatik bitkiler birlikte tahmin edilemez bir çay kokusu yaratabilirler. Karışımda her zaman bir aroma lider olmalıdır. Ancak, sonuçta, belirgin kokulu bitkiler tek bir bardakta şifa amaçlı toplanması gerekiyorsa (belirli bir tıbbi karışım), bunlar farklı koku tipleri olmalıdır. Örneğin: baharat bitkileri, meyve yaprakları ve baharatlar gibi.

En uyumlu bitkiler

Çok uyumlu bitkilerden birkaç örnek verelim.  Kuşburnu ve siyah frenk üzümü çok uyumludur; melissa ile adaçayı; yenibahar ve karanfil; kiraz, çilek yaprağı ve vanilya ile; ahududu yaprakları, rendelenmiş narenciye kabuğu ve tarçın ile. Hepsi kadınlar için ideal karışımlardır.

Tek bitkiden hazırlan çaylar da lezzeti ve şifalı özellikleri ile geride kalmamaktadır.

Kadınlar İçin Nane Yaprağı Çayı

Nane çayı bütün dünyada bilinen ve sevilen şifalı çaylardandır. Nane çayı sakinleştirir, yorgunluğu ve endişe hissini giderir, uykuyu düzene sokar. Kalp-damar sistemine iyi gelir – beyin aktivitesini iyileştirir, baş ağrısını giderir ve yüksek tansiyonu düşürür. Hazım sistemini olumlu etkiler – şişkinliği giderir, iltihabı önler, hazmı iyileştirir, patojenik mikroflora ile savaşır.

Kadınlar İçin Altın Kök Çayı

Altın Kök bitkisi şifa amaçlı kullanılan en eski bitkilerden biridir. Vücudumuzu ve kan dolaşım sistemimizi zararlı maddelerden arındırarak serbest radikalleri ve toksinleri uzaklaştırır. Ayrıca hücresel boyutta etki yaparak kanserli tümörlerle mücadele eder. Bu nedenle onkoloji tedavisinde önleyici veya yardımcı vasıta olarak kullanılır. Fitoöstrojenlerin varlığından dolayı, altın köktenhazırlanan çaylar, hormonal bozuklukların, adet döngüsünün ve ürogenital sistemin kendi üreme hormonu eksikliğinden kaynaklanan ürogenital sistem hastalıklarının tedavisi için önerilmektedir. Bu yüzden bu bitki kadın çayları içinde en önemli yeri almaktadır.

Kadınlar İçin Anti Depresyon Çayı

Ruh halini iyileştirmek, olumsuz düşüncelerle başa çıkmak, sakinleşmek ve stres direncini artırmak için papatya, sarı kantaron ve alıç karışım çayı yardımcı olur.

Kadınlar İçin Güzellik Çayı

Ahududu çayı ruh halini iyileştirir, vücudu toksinlerin ve zararlı maddelerden temizler, gençliği ve güzelliği geri getirir.

Genç Kızlar İçin Bitki Çayı

Karahindiba kökü, aslan kuyruğu otu ve melisa karışımı çayı genç kızlar için ergenlik belirtilerini yok etmek için idealdir.

Bitki çaylarını hazırlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayınız.

One thought to “Kadınlara Özel Bitki Çayları”

  1. Cok seviyorum bu siteyi,eskiden bilmedigim simdi denedigim sevdigim cok caylar var. Faydali bilgileriniz icin cok sagolun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: