Skip to main content

Kalp-Damar Hastalıklarına İyi Gelen Bitki Çayları

Kalp-damar hastalıklarına iyi gelen bitki çayları

Günümüzde kalp-damar hastalıkları çok yaygın bir hal almıştır. Bu hastalar daha zararsız tedavi veya rahatlama yöntemi olarak bitkileri tercih edebiliyorlar. Kalp-damar hastalarına iyi gelen bitkiler vardır. Bu bitkilerin faydalarından en iyi onlardan çay yaparak yararlanılabilir.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sarı kantaron bitki çayını porselen demlikte demlemeniz tavsiye edilir. Demlemeden önce demliğin içinde kaynar su gezdirin. Sonra demliğe 10 gr kurutulmuş sarı kantaron çiçeği ve yaprağı koyun, üzerine 100 ml henüz kaynamış su ilave edin. Birkaç dakika demlenmeye bırakın. Sarı kantaron çayını kuşburnu ile karıştırarak da demleye bilirsiniz.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır

Bu bitki çayı tarifi kurutulmuş nane yapraklarından hazırlanıyor. Bir avuç kuru nane yapraklarının üzerine 1 litre kaynar su koyun. Çayı kaynatmaya gerek yok. 15-20 dakika demlenmeye bırakmanız yeterli olur. Sonra süzün ve gün içinde küçük porsiyonlarla tüketin. İsteye göre bal ve ya şeker ilave ede bilirsiniz.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yaban mersini çayı bitkinin yapraklarından hazırlanır. 60 gr kurutulmuş yaban mersini yaprağının üzerine 1 litre henüz kaynamış su koyun ve birkaç dakika demlenmeye bırakın. Günde birkaç bardak yemekten önce içiniz. Yemekten önce içilen yaban mersini yaprağı çayı daha çok fayda sağlar.

Kuşkonmaz Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

En iyi kuşkonmaz otu çayı bitkinin kurutulmuş köklerinden hazırlanır. 2 çay kaşığı otun üzerine 200 ml henüz kaynamış su koyun ve 20-25 dakika demlenmeye bırakın. Günde 2 kere yemekten yarım saat önce içilir.

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çayın tarifi oldukça kolaydır. Çayın dahada etkili olması için ayva meyvesinin tohumlarını da yaprakları ile birlikte demleyebilirsiniz. 1 yemek kaşığı kurutulmuş ayva yaprağı ve 1 yemek kaşığı ayva tohumunun üzerine 200 ml henüz kaynayan su koyun ve kısık ateşte 5-6 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra süzün, isteye göre içine bal da koyabilirsiniz. Günde 3-4 kere 1 yemek kaşığı içilir.

Huş Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çayın hazırlanması çok kolaydır. Huş çayını hazırlamak için size 2 çay kaşığı küçük parçalara ayrılmış huş yaprağı gerekecek. Yaprakların üzerine bir su bardağı kaynar su dökülür ve 4 saat demlenmeye bırakılır. Sonra çayı süzün ve günde 4-5 kere için. Çayın tadı size hoş gelmeyebilir, bunun için içine bir az çiçek balı koyabilirsiniz.
Huş çayı yalnız yapraklarından değil, ağacın üzerinde yetişen mantardan da hazırlanabilir. Bu çay da bir başka şifa kaynağıdır.

Huş Mantarı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir tepeleme tatlı kaşığı mantarın üzerine 2 su bardağı kaynar su koyun ve 1,5-2 saat demlenmeye bırakın. Sonra mantar parçalarını sudan çıkarın küçük parçalara ayırın ve suyun içine geri koyun. 2 saat daha demlenmeye bırakın. Bu çayı sabah aç içmeniz gerek. Bu çayı içtiğiniz sürede yağlı, acı, tatlı, tuzlu, kızartma gibi gıdalardan uzak durmanız gerek.

Kırmızı Yonca Çayı Nasıl Hazırlanır?

4-6 tane kurutulmuş kırmızı yoncanın baş kısmını alın ve üzerine ¼ litre henüz kaynamış su koyun ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve bir az ılıdıktan sonra balla tatlandırın (arzuya göre). Günde 2-3 fincan içilir.

Ihlamur çayı nasıl hazırlanır?

Ihlamur bitki çayının yapılması için özel bir demleme yöntemi yoktur. Demlemesi çok kolaydır. Sadece ıhlamur çayını porselen veya seramik kaplarda demlenmesine dikkat edilmelidir. Önce demliğin içinde kaynar su gezdirip dökün. Sonra demliğe 1 tepeleme kurutulmuş ıhlamur çiçeklerini koyun ve üzerine 200 ml su ilave edin. Demliğin kapağını iyice kapatın ve temiz bir havluyla sarıp 20 dakika demlenmeye bırakın. Hazır çayı sade ve ya bal, limon ilave ederek de içebilirsiniz. Günde birkaç kere istediğiniz saatte içe bilirsiniz. Balsız içildiği zaman vücuttaki fazla yağları yakmaya da yardımcı olur.

Pu-erh Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu çayı demlemenin birkaç yöntemi vardır. En sık kullanılan yöntemine bir göz atalım. 6 gr pu-erh çayı yapraklarını, kırmadan ve ufaltmadan, alın ve kaynar sudan geçirin. Bununla yıllanmış çayın içinde oluşabilecek mikroorganizmaları ve toz parçalarını temizlemiş olacaksınız. Yıkanmış yaprakları porselen veya cam demliye yerleştirin. Üzerine 100 ml kaynar su dökün ve hafif kahve rengi oluşana kadar demleyin. Sonra hazır olan çayı başka bir kaba süzün. Son damlasına kadar süzülmesine dikkat edin. Bu yaprakları 5-6 kere daha demleyebilirsiniz. O yüzden her seferinde demlikteki çayı süzerken içinde su kalmamasına dikkat edin. Bir damla bile su kalırsa çay demlenmeye devam eder ve bir dahaki çayınız acı olur. Bir dahaki demleme süresine 15 dakika daha ekleyin. Bunu her demlemede uygulayın.

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

Oolong çayı sabırla hazırlanmalıdır. Çayı ne kadar sabırlı ve dikkatli demlerseniz tadı da o kadar güzel olur. Oolong çayı porselen çaydanlıklarda demlenir. Oolong çayı demlenen çaydanlıklara bulaşık yıkama maddeleri sürülmemelidir. Hiçbir kimyasal madde ile temizlenmemelidir. Onu yıkamak için sadece duru su yeterli olacaktır. Çayanlığı duru su ile yıkadıktan sonra kapağı açık şekilde kurutmaya dikkat edin.

Sarımsak Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sarımsak çayının tarifi 1 litre suyu kaynatın ve içine 4-5 diş küçük-küçük doğranmış sarımsağı ve 1 limonun suyunu ilave ederek hazırlanır. Hiç bekletmeden içmeye başlaya bilirsiniz. Gün içinde çayın hepsini bitirmeniz gerek. Sarımsak çayını soğuk veya sıcak içebilirsiniz. Limon suyu bu çayın tadını daha hoş yapar. Sarımsak çayını içmeden önce ısıta bilirsiniz (kaynatmamaya dikkat edin). İçine istege göre bal da koyabilirsiniz.

Mate Çayı Nasıl Hazırlanır?

Mate çayı bildiğimiz çay bardaklarında içilmez. Mati adlı kabak türünden yapılan özel geleneksel kaplarda ve hafif eğik, bambilyu adlanan, metal pipet ile içilir. Kabaktan yapılan kapların çeşitli boyutları olur. Tercihe göre çay küçük veya büyük kapta demlenebilir.

Mate Çayının Tarifi : kabın ¼ kısmını kaplayacak kadar kurutulmuş mate yaprağı koyulur. Sonra kap hafif eğilerek demin üzerine çayı ıslatacak kadar su dökülür. 3 dakika suyun yapraklar tarafından tamamen emilmesi beklenir. Sonra kabın içine metal pipet koyulur, üst deliği parmak ucuyla kapatılarak, kaynar su ilave edilir ve demlenmeye bırakılır. Faydalı özelliklerinin kaybolmaması ve tadının bozulmaması için suyun sıcaklığı 70-80 derece olmalıdır. 2 dakika sonra çay hazırdır. Günde 2-3 kereden fazla içilmemelidir.

Kabaktan hazırlanan özel kaplardan bulamazsanız, o zaman çay tarifi farklı olur. 1 litre kaynar suyun (80 derece) içine 5 yemek kaşığı mate koyun. 10 dakika demlenme bırakın. Sonra süzekten geçirin ve için. Günde 2-3 fincan içebilirsiniz.

Aynısafa Çayı Nasıl Hazırlanır?

2 çay kaşığı kurutulmuş aynısefa çiçeğinin üzerine 1 su bardağı kaynar su koyun. 15 – 20 dakika demlenmeye bırakın. Kaynatmaya gerek yok. Sonra süzün. Günde 2 kere yarim bardak için. Tatlandırmak için bal ve ya şeker kullana bilirsiniz.

Alıç Çayı Nasıl Hazırlanır?

20 gr alıç meyvesinin üzerine 200 ml kaynar su koyarak demlenmeye bırakın. Günde iki kere yemekten önce bir bardak içilir. Arzuya göre bal da ilave ede bilirsiniz.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

2-3 sm olan bir zencefil kökünü dilimleyin ve 2 litrelik bir termosun içine koyun, üzerine kaynar su döküp kapağını kapatın. Birkaç saat bekletip demlenir ve hazırlanır. Sonra gün içinde her yemekten önce veya sonra yarım su bardağı kadar içilir. İsteğe göre içine limon veya bal ilave ede bilirsiniz.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

2 çay kaşı kuru hibiskus çiçeği bir bardak suda 3-5 dakika kaynayarak demlenir. Çayın rengi açik kırmızı olacaktır. Daha sonra süzerek sıcak ve ya soğuk olarak içilir. İçmeden önce içine şeker de koyabilirsiniz. Hibiskus yaprağı C vitamini ile zengin olduğu için sizi virüslü enfeksiyonlara karşı korur. Yumuşamış yaprakları yemeklerde değerlendire bilirsiniz. Soğuk çay da aynı şekilde hazırlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: