Skip to main content

Kan Şekerini Düşüren Bitki Çayları

Lotus Çiçeği Çayı Nasıl Hazırlanır

Nilüfer çiçeği çayından maksimum faydalanabilmek için bitkinin yapraklarını ve çiçeklerini karıştırarak demleyin. 2 çay kaşığı kurutulmuş bitkinin üzerine 500 ml henüz kaynamış su koyun ve 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve için. Günde 3 kere içebilirsiniz.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yaban mersini çayı bitkinin yapraklarından hazırlanır. 60 gr kurutulmuş yaban mersini yaprağının üzerine 1 litre henüz kaynamış su koyun ve birkaç dakika demlenmeye bırakın. Günde birkaç bardak yemekten önce içiniz. Yemekten önce içilen yaban mersini yaprağı çayı daha çok fayda sağlar.

Okaliptus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Okaliptus bitki çayının tarifi çok basittir. ½ çay kaşığı kurutulmuş okaliptus yaprağının üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış suyu koyun ve 10-15 demlenmeye bırakın. Sonra süzün. Günde 2 fincan içilir. Eğer çayı taze yapraklardan demlemek isterseniz bir tane yaprağı küçültüp üzerine bir bardak henüz kaynamış su koyun ve 4-6 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve içine bal veya şeker koyun. Bu çayı sıcak şekilde küçük yudumlarla için.

Kuşkonmaz Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

En iyi kuşkonmaz otu çayı bitkinin kurutulmuş köklerinden hazırlanır. 2 çay kaşığı otun üzerine 200 ml henüz kaynamış su koyun ve 20-25 dakika demlenmeye bırakın. Günde 2 kere yemekten yarım saat önce içilir.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zeytin yaprağı bitki çayının genelde kullanılan tarifi budur: 1 çay bardağı yaprağın üzerine 250 ml 95 derece sıcaklığında olan suyu koyun ve 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Çay 100 derece suda demlenirse içerdiği faydalı maddeler zarar görür. Zeytin yaprağı çayı bal, limon, süt, tarçın, gül yaprakları, nane ve lavanta ile de mükemmel karışım oluşturur. Günde 2 bardak içmeniz önerilir. Uzun süre rahatlıkla içebileceğiniz bir çaydır.

Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır?

Genelde tarçını siyah ve yeşil çaylarla birlikte demleriz. O zaman farklı etkileri ortaya çıkar. Sade tarçın çayı için yarım litre su ve 1 kabuk tarçın yeterli olacaktır. Henüz kaynamış suyun içine küçük parçalara bölünmüş kabuk tarçını koyun ve birkaç dakika kısık ateşte kaynatın. Sonra altını kapatıp yarım saat demlenmeye bırakın. Günde 2 kere içilir.

Kırmızı Yonca Çayı Nasıl Hazırlanır?

4-6 tane kurutulmuş kırmızı yoncanın baş kısmını alın ve üzerine ¼ litre henüz kaynamış su koyun ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve bir az ılıdıktan sonra balla tatlandırın (arzuya göre). Günde 2-3 fincan içilir.
Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?
Bu bitki çayının hazırlanması çok kolaydır. 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağının üzerine 1 litre kaynar su koyun ve termosta birkaç saat demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde çayı bitirmeye çalışın. İyi sonuçlar ala bilmek için bu bitki çayını yemekten birkaç dakika önce içmeniz tavsiye edilir.

Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu böğürtlen çayı tarifi kurutulmuş yapraklardan hazırlanır. 2 tepeleme yemek kaşığı kurutulmuş ve ufaltılmış böğürtlen yaprağının üzerine 0,5 litre kaynar su koyun. Çayı porselen veya seramik demlikte demlenmesi daha iyi olur. Demliyi temiz havlu ile sarın ve 4 saat sıcak bir yerde demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra gazlı bezden süzün. Bu bitki çayı günde 3 kere yarım su bardağı içilir. Çay sıcak içilir. Birkaç gün sonra etkisini göreceksiniz.

Kuşburnu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kuşburnu çayı bitkinin meyvesi, çiçekleri, yaprakları ve hatta köklerinden de demlenebiliyor. Kuşburnu çayının birçok tarifi vardır. Pratik ve sık kullanılan tariflerden birine bakalım. 100 gr kuşburnu meyvesini iyice yıkayın porselen ve ya seramik bir kaba koyun üzerine 1 litre kaynatılmış soğutulmuş su ilave edin. Sonra buhar üzerinde 10 dakika demleyin. Çayı buhar üzerinden aldıktan sonra temiz bir havlu ile sarın ve 12 saat bekletin. Çay ne kadar uzun süre demlenirse o kadar çok vitaminli olur. 12 saat sonra çayı ikiye katlanmış gazlı bez ile süzün. Ilık içiniz. Arzuya göre içine bal koya bilirsiniz.

Pu-erh Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu çayı demlemenin birkaç yöntemi vardır. En sık kullanılan yöntemine bir göz atalım. 6 gr pu-erh çayı yapraklarını, kırmadan ve ufaltmadan, alın ve kaynar sudan geçirin. Bununla yıllanmış çayın içinde oluşabilecek mikroorganizmaları ve toz parçalarını temizlemiş olacaksınız. Yıkanmış yaprakları porselen veya cam demliye yerleştirin. Üzerine 100 ml kaynar su dökün ve hafif kahve rengi oluşana kadar demleyin. Sonra hazır olan çayı başka bir kaba süzün. Son damlasına kadar süzülmesine dikkat edin. Bu yaprakları 5-6 kere daha demleyebilirsiniz. O yüzden her seferinde demlikteki çayı süzerken içinde su kalmamasına dikkat edin. Bir damla bile su kalırsa çay demlenmeye devam eder ve bir dahaki çayınız acı olur. Bir dahaki demleme süresine 15 dakika daha ekleyin. Bunu her demlemede uygulayın.

Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır?

Enginar çayının hazırlanması çok kolaydır. Bunun için size 2 çay kaşığı kuru enginar yaprağı gerekecek. Enginar yapraklarını kendiniz kuruta bilir ve ya aktarlardan bulabilirsiniz. Yaprakların üzerine 300 ml kaynar su koyun ve iyice sararak 20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. Bu çayı günde 2 kere yemekten yarım saat önce içmeniz gerek. Çayı soğuk veya ılık şekilde içebilirsiniz. Çayın tadı bir az acı olabilir. Bunun için çayı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Melisa çayı nasıl yapılır?

1 çay kaşığı kuru melisa yapraklarını bir su bardağı kaynar suda 10 -15 dakika demleyin. Taze melisadan çay demleneceği zaman bir dalını bir fincan kaynar suda demleyin. İsteye göre soğuk ve sıcak içilir. Bu çayı günde 2 kere içmeniz yeterlidir. Her seferinde taze demleseniz daha iyi olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: