Skip to main content

Kanseri Önleyen Bitki Çayları

Kanseri Önleyen Bitki Çayları

Sarı çay bağımlılık ve önemli bir yan etkisi olmadığından her gün rahatlıkla tüketilebilecek bir içecektir. Sarı mısır çayı bildiğimiz çaylar gibi hazırlanmaz. Bu çay tohumlardan hazırlandığı için yapraklı çaylardan farklı oluyor. Sarı çayı demlemek değil de pişirmek gerekir. Bunun da birkaç yöntemi vardır:

1. 250 ml suyu bir tencerede kaynatın. Su kaynamaya başladığında içine 1 tatlı kaşığı yıkanmış çemen otu tohumlarını ilave edin ve 5 dakika kısık ateşte pişirin.
2. Çayı maksimum aromalı ve kıvamlı yapmak için tohumları birkaç gün önceden yıkayıp kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra tohumları kıyın ve hafif kahve rengine dönüşene kadar kavurun. Sonra 250 ml suyu bir tencerede kaynatın. Su kaynamaya başladığında içine 1 tatlı kaşığı yıkanmış çemen otu tohumlarını ilave edin ve 5 dakika kısık ateşte pişirin.
3. Çaydan daha çok faydalı madde almak için, bazen, tohumları 3 saat önceden soğuk suda bekletiyorlar.

Sarı çayı soğuk değil de sıcak içmek daha faydalı olur. Günde iki kere içe bilirsiniz. Çaya damak tadınıza uygun olarak – süt, toz zencefil, limon, bal veya şeker koyabilirsiniz. Çayı içtikten sonra içinde kalan tohumları atmayın. Onlar aynı çayın kendisi kadar yararlı maddeler içerir. Yani onları da yemeniz faydalı olacaktır.
Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Yalnız hamileler, küçük çocuklar ve bu bitkiye özel alerjisi olanlar sarı mısır çayını içmemelidir.

Beyaz Çay

Beyaz çayın bütün faydalı maddelerinden yararlanmak için onu düzgün demlemeniz gerek. Ayrıca beyaz çayı doğru muhafaza etmeyi de bilmeniz gerek. Kabı hava geçirmez şekilde kapatılmalı ve kokudan uzakta tutulmalıdır.
Bir cam çaydanlığa 2 yemek kaşığı beyaz çay koyun ve üzerine 85 derece sıcaklığında 2 su bardağı su ilave edin. 5 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra gazlı bezden süzün ve için. Bu çayı günde 2-3 kere istediğiniz vakit içebilirsiniz. Mide, duodenum, böbrek ve karın ağrısı hastalıkları zamanı, hamilelikte içilmesi tavsiye edilmiyor. Ayrıca küçük çocuklara da içilmesi sakıncalıdır.

Oolong Çayı

Oolong çayı sabırla hazırlanmalıdır. Çayı ne kadar sabırlı ve dikkatli demlerseniz tadı da o kadar güzel olur. Oolong çayı porselen çaydanlıklarda demlenir. Oolong çayı demlenen çaydanlıklara bulaşık yıkama maddeleri sürülmemelidir. Hiçbir kimyasal madde ile temizlenmemelidir. Onu yıkamak için sadece duru su yeterli olacaktır. Çayanlığı duru su ile yıkadıktan sonra kapağı açık şekilde kurutmaya dikkat edin.

Bir çaydanlığın içine 2 çay kaşığı oolong koyun. Üzerine kaynar su dökün (150-200 ml). Kapağı kapatıp çaydanlığı iyice çalkalayın. Sonra içindeki suyu lavaboya boşaltın. Bu çay yaprakları tozunun yıkanmasıdır. Yaprakları yıkandıktan sonra bir az havalandırın. Üzerine tekrar 200 ml kaynar su dökün ve 10 dakika demlenmeye bırakın. 10 dakika sonra çaydanlıktaki çayın hepsini başka bir kaba boşaltın. Bu işlemin amacı içilecek çayın aynı demde olmasıdır. Bu çay ılık içildiği zaman tadı anlaşılır. Tatlandırmadan içilir. Oolong çayı küçük çay kaselerinde içilir.

Demlikte kalan çay taneleri 7 kere daha aynı şekilde demlenilir. Her seferinde de 10 dakika süre demlenmesi için yeterli olacaktır. Çayın gerçek tadı 3 demleme çıkar. Oolong çayını günde birkaç kere içe bilirsiniz.
Tansiyonu yükselttiği için hipertansiyonlu insanlara yasaktır; uykuyu kaçırır; hamilelerde düşük riskini oluşturur.

Limon otu çayı

Limon otu çayının tarifi 30gr kurutulmuş limon otunun üzerine 1 litre kaynar su koyun. 20-25 dakika demlenmeye bırakın. Tatlandırmak için şeker veya bal kullana bilirsiniz. Tatlandırmadan içerseniz daha faydalı olur. Günde iki kere içilir. İkinci bardağı birinciden 18 saat geçmeden içilmelidir. Hamilelerde düşük riski oluşturur. Uykusuzluğu, aşırı sinir hassaslığı olan, hipertansiyonu, epilepsi, 12 yaştan küçük çocuklara, glokoma hastalığı olan insanlara zarar vere bilir.

Zencefil çayı

2-3 sm olan bir zencefil kökünü dilimleyin ve 2 litrelik bir termosun içine koyun, üzerine kaynar su döküp kapağını kapatın. Birkaç saat bekletip demlenir ve hazırlanır. Sonra gün içinde her yemekten önce veya sonra yarım su bardağı kadar içilir. İsteğe göre içine limon veya bal ilave ede bilirsiniz. Cilt iltihabı, yüksek ateş, kanama ve mide ülseri zamanı zencefil çayının kullanılması tavsiye edilmez.

Adaçayı

30 gr kuru adaçayı yaprağının üzerine 500 ml kaynar su koyun ve 10 dakika bekledikten sonra demlenir ve hazırlanır. Gün içinde, her yemekten önce, küçük porsiyonlarla içilir. Arzuya göre içine bal ve limon koya bilirsiniz.
Adaçayının faydaları olduğu gibi zararlarıda vardır. Çayı hazırlarken malzemeleri dikkatli kullanmanız gerekir. Az miktarda da olsa fazla malzeme baş ağrısı ve zehirlenmeye sebep ola bilir. Hamileler ve emzirenler bu çaydan uzak durmalıdır. Guatr hastalığı olan insanlara da bu çay tavsiye edilmiyor. Yüksek tansiyonlu insanlar ve alerjik olanlar da kullanmamalıdır.

Enginar çayı

Enginar çayının hazırlanması çok kolaydır. Bunun için size 2 çay kaşığı kuru enginar yaprağı gerekecek. Enginar yapraklarını kendiniz kuruta bilir ve ya aktarlardan bulabilirsiniz. Yaprakların üzerine 300 ml kaynar su koyun ve iyice sararak 20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. Bu çayı günde 2 kere yemekten yarım saat önce içmeniz gerek. Çayı soğuk veya ılık şekilde içebilirsiniz. Çayın tadı bir az acı olabilir. Bunun için çayı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Bitkiye özel alerjisi olanlar, safra kesesi taşı ve böbrek rahatsızlıkları olanlar, hamileler ve emziren annelere enginar çayı yan etki yapabilir. Ayrıca, küçük çocuklara da içirilmesi tavsiye edilmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: