Skip to main content

Kansızlığa İyi Gelen Bitki Çayları

Kansızlığa İyi Gelen Bitki Çayları

Demir eksikliğine bağlı kansızlık aneminin en yaygın türlerinden biridir. Bazen bu sorun sağlıklı beslenmeye dikkat eden insanlarda da görülebilir. Buna neden besin maddelerinin yeterince emilmemesidir. Yaş ve sağlık durumuna bağlı olarak demir maddesinin günlük gereksinimi 1 ile 4 mg arasında değişir. Demir maddesinin özellikle hamile kadınlar için önemli rolü vardır.

Kansızlığın tıbbi adı anemidir. Anemi kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin düzeyinin azalmasıdır. Anemiye sebep travma veya ameliyattan kaynaklanan kan kaybı, kötü beslenme ya da kronik enfeksiyon da olabilir.

Kansızlığın sebebi ne olursa olsun tedavisi ihmal edilmemelidir. İster geleneksel isterse de alternatif tıp uzmanları tarafından tedavi edilebilir.

Üvez Meyveleri Çayı

2 tatlı kaşı üvez meyvelerinin üzerine 2 su bardağı yeni kaynamış su koyulur ve 1 saat demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzün ve gün içinde 3-4 kısma bölünerek bitirilir. Çayın içine zevke göre bal veya şeker konulur.

Rooibos Çayı

Rooibos çayı porselen veya cam çaydanlıkta demlenir. Demliğin içine bir dolu tatlı kaşığı rooibos yaprağı (çayı) ve üzerine 250 ml henüz kaynamış su koyulur. Demlenme süresi 30 dakikadır. Hazır olan çayın hoş kokusu ve kırmızı rengi olur. Bu çay size koyu gelirse demleme süresini 10 dakika azalta bilirsiniz. Ayrıca çayın tadının daha da güzel olması için demlerken su yerine süt kullana bilir ve içine meyve parçacıkları kata bilirsiniz. Rooibos çayı soğuk ve sıcak içilebilir. Gün içinde oda sıcaklığında bekletilebilir, sonra buzdolabına kaldırılır.

Maydanoz Çayı

Maydanoz çayı tarifi: porselen veya cam demliğe bir tepeleme yemek kaşığı kurutulmuş maydanoz koyun ve üzerine 200 ml henüz kaynamış su koyun. Maydanoz çayı 5-6 dakika demlendikten sonra onu süze bilirsiniz. Çayın tadı bir az acı gele bilir. Tadını bastırmak için içine birkaç damla limon suyu, şeker veya bal koya bilirsiniz. 5-6 dakika demlenen çay sizin için koyu gelirse 2-3 dakika demlemeyi deneye bilirsiniz. Çayı günde bir kere içmeniz yeterli olacaktır.

Isırgan Otu Çayı

4 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağının üzerine 250 ml henüz kaynamış su koyun ve kısık ateşte yarım dakika kaynatın. Çayı yarım dakikadan fazla kaynatırsanız bitki içerdiği faydalı maddeleri kaybeder. Demlendikten sonra çayı süzün ve günde 2 bardak içmeye dikkat edin.

Mursala Çayı

Mursala çayını porselen veya seramik demlikte hazırlamanız tavsiye edilir. Demlemek için damacana suyu kullanmanız daha iyi olur. Bitkinin bir dalını 250 ml sıcak suda demleyin. Eğer ufaltılmış çay aldıysanız bir yemek kaşığı çayı 400-500 ml sıcak suda demleyin. Sıcak suyu bitkinin üzerine koyduktan sonra demliği iyice kapatın 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Çayı demlendikten hemen sonra içmeniz gerek. Demlendikten yarım saat sonra çay etkisini kaybeder. Çayın tadı size sert gelirse içine çiçek balı koyabilirsiniz. Şeker kullanmanız tavsiye edilmez. Şeker çayın tadını tamamen değiştirebilir. Çayın şifalı özelliklerinden yararlanabilmek için günde 1-2 bardaktan fazla içilmemelidir.

Limon Otu Çayı

Limon otu çayının tarifi 30 gr kurutulmuş limon otunun üzerine 1 litre kaynar su koyun. 20-25 dakika demlenmeye bırakın. Tatlandırmak için şeker veya bal kullana bilirsiniz. Tatlandırmadan içerseniz daha faydalı olur. Günde iki kere içilir. İkinci bardağı birinciden 18 saat geçmeden içilmelidir.

Melisa Çayı

1 çay kaşığı kuru melisa yapraklarını bir su bardağı kaynar suda 10 -15 dakika demleyin. Taze melisadan çay demleneceği zaman bir dalını bir fincan kaynar suda demleyin. İsteye göre soğuk ve sıcak içilir. Bu çayı günde 2 kere içmeniz yeterlidir. Her seferinde taze demleseniz daha iyi olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: