Skip to main content

Kasımpatı Çiçeği Çayının Faydaları

Kasımpatı Çiçeği Çayının Faydaları

Bitki çayları özel bir konudur. Mesela Çinde çay yalnız zevk için değil aynı zamanda tedavi amaçlı içilir. Kasımpatı (Krizantem) çayı o tür çaylardan bir tanesidir.

Kasımpatı (Krizantem) çiçeği çayı zengin şifalı içeriğe sahiptir. Ve bu yüzden olsa gerek kurutulmuş kasımpatı çiçekleri yalnız bakkallarda değil eczanelerde bile rahatlıkla bulunabilir. Yerel tıpçılar kasımpatı çiçeğini birçok hastalığın tedavisinde kullanmaktadırlar.

Çinde kasımpatı (Krizantem) çayları ulun çayları kadar meşhurdur.

Kasımpatı Çiçeği (Chrysanthemum) – Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden olan tek yıllık ve çok yıllık otsu bir bitkidir.

Krizantem ismini Yunancadan almıştır. Chrysos – altın, athemos – çiçek anlamına gelmektedir. Altın çiçek olarak çevrilmektedir. İlk başlarda tabiatta krizantem yalnız sarı renkte bulunmakta idi. Asırlar geçtikçe kasımpatı renk ve tür olarak çok çeşit oluşturmuştur.

Kasımpatı (Krizantem) çok eski bir bitki cinsidir, anavatanı Doğu Asya olarak bilinmektedir. Kasımpatı Çinde 2,5 bin yıl önce yetiştirilmeye başlamıştır.

Krizantem yaprakları bir düzene bağlı olarak sıralanmıştır. Yapraklar şekil ve boyut olarak farklılık gösterebilir. Kasımpatı yaprakları genelde açık yeşil renktedir.

Kasımpatı çiçekleri zengin renk paletine sahiptir: pembenin tüm tonları, beyaz, kırmızı, mor, turuncu ve bitki aleminde nadir bulan kahve rengi. Çiçek açma aşamalarında renk değiştirebilen çift renkli türleri de mevcuttur.

Kasımpatı bitkisinin 30 dan fazla türü vardır.

Çinde yapılan arkeolojik kazıntılar sırasında bu bitkilerin görüntüleri çanak çömlek parçaları üzerinde, doğu porselen kalıplarında ve hatta eski sikkelerin üzerinde bulunmuştur. Krizantem Avrupaya 17-ci yüzyılın sonlarında getirilmiştir.

Çinliler dokuzuncu ayın ismini Krizantemden almışlar. Çin efsanelerinde krizantem çiçeği koruyucusunu bu bitkiden hazırlanmış şarap içerek ölümsüzlük kazanan genç kız olarak göstermişler.

Kasımpatı çiçeği güneşe benzetilerek Japonlar tarafından da çok eski zamanlardan beri yetiştirilmektedir. Hatta Japonların en sevilen bayramlarından bir tanesi, sonbaharda kutlanan, kasımpatı çiçeklenme günüdür.

Bahçıvan ve çiçekçilerin kalbini krizantem kadar fetih eden başka bir çiçek yoktur. Krizantem sarı ve beyaz şapkaları ile sonbaharı sembolize etmektedir.

Kasımpatı çiçeği güzel olduğu kadar da şifalı bir bitkidir. Bitkinin sürgünleri, yaprakları ve köklerinden yemek yapılır. Krizantem çiçeklerinden hazırlan çay hem içilir hem de banyo suyuna koyulur. Bu çiçeklerin çayı ile yıkandığınız zaman sinir sistemini sakinleştirir, cildi gençleştirir, saçları besler, tırnakları parlatır ve güçlendirir. Çaydan artan çiçekler gözaltı morluklarını kolayca yok eder.

Krizantem çiçekleri tedavi amaçlı kullanıldığı zaman bağışıklığı kuvvetlendirir, sinir sistemini onarır, iltihap önleyici etki yapar, hazım sistemini normalleştirir, eklemleri iyileştirir, idrar sökücü etki yapar, kalp damar sistemini olumlu etkiler, yaşlılığa bağlı nörolojik sorunlara iyi gelir, serbest radikalleri yok eder, karaciğeri temizler, kadın sağlığını olumlu etkiler, gözlerde görme kapasitesini iyileştirir.

Kasımpatı Çiçeği Çayını veya her hangi bir bitki çayını aynı ilaçlar gibi bilinçli kullanmak gerekir.

Kasımpatı Çiçeğinin Kimyasal Bileşimi

Vitaminler: A, RE; B1 Tiamin; B2, riboflavin; B5 Pantotenik; B5 Pantotenik, piridoksin; B9, folats; C, askorbik asit, PP, NE ve b.

Markro Elementler: Potasyum K; Kalsiyum Ca; Magnezyum Mg; Sodyum Na;
Fosfor Ph

Mikro Elementler: Demir Fe; Manganez Mn; Bakır Cu; Selen Se; Çinko Zn ve b.

Kasımpatı Çiçeği Çayının Faydaları

• İyi bir ateş düşürücüdür
• Baş ağrılarını ve baş dönmelerini giderir
• Vücuda canlılık verir
• Gribi hızlıca yenmeye yardımcı olur
• Bağışıklığı kuvvetlendirir
• Anti-enflamatuar etki yapar
• Bakteri yok edicidir
• Sinir sistemini sakinleştirir
• Uykusuzluğu giderir ve derin uyku çekmeye yardımcı olur
• Görme kapasitesini yükseltir
• Vücudu toksin ve zararlı maddelerden arındırır
• Parkinson hastalığına olumlu etki yapar
• Zararlı kolesterolü azaltır.
• Kan damarlarını kuvvetlendirir ve kanı temizler
• Beyin aktivitesini yükselterek verimliliği artırır
• Hepatoprotektif özelliklere sahiptir.
• Artrit ve artroz hastalıklarına iltihap önleyici, ağrıkesici ve iyileştirici etki yapar

Kasımpatı Çiçeği Çayı Nasıl Hazırlanır?

4-5 tane kurutulmuş kasımpatı çiçekleri bir cam demliğin içine koyulur ve üzerine 200 ml henüz kaynamış su ilave edilir, kapağı sıkıca kapatılır. Yaklaşık 5 dakika demlenmeye bırakılır. Süzülür ve içilmeye hazırdır.

Kasımpatı Çiçeği Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Kişiye özel bitkiye karşı alerjisi olanlara, küçük çocuklara, hamilelere ve emziren annelere tüketilmesi tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: