Skip to main content

Keçiboynuzu Çayının Faydaları

Keçiboynuzu Çayının Faydaları

Keçiboynuzu (harnup) çayının düzenli tüketilmesi insan vücuduna gereken günlük enerjiyi sağlar. Keçiboynuzu bitkisinde normal siyah çaydan daha fazla vitamin ve mineral vardır. Bu bitki çayının tadı aynı kuru meyvelerden hazırlanan kompostoya benziyor.

Keçiboynuzu veya harnup (Ceratonia siliqua) – baklagiller ailesinden olan şifalı meyveleri olan bir ağaçtır.

Keçiboynuzu bitkisinin anavatanı Güney Anadolu, Suriye, Kıbrıs, Yunanistan, İspanya, Fas, Tunus, Cezayir, İsrail ve Libya olarak bilinmektedir.

Keçiboynuzu (harnup) fasulyeye benzeyen görünüşe sahiptir. İçinde sert ve parlak tohumları vardır. Taze yeşil meyvelerin buruk bir tadı olur. Bu yüzden meyveleri kahverengine dönüştüğünde toplanır. Bu zaman meyveler tatlı ve hoş tada sahip olur.

Keçiboynuzu (harnup) meyveleri eski zamanlardan beri alternatif tıp tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde de keçiboynuzundan hazırlanan çeşitli ürünler şifa amaçlı kullanılmaktadır.

Keçiboynuzundan pekmez, keçiboynuzu suyu, keçiboynuzu şurubu, keçiboynuzu özü, keçiboynuzu tozu, keçiboynuzu reçeli, keçiboynuzu kompostosu, keçiboynuzu çayı vb.

Keçiboynuzu suyu sarılık hastalığını tedavi etmeye yardımcı olur.

Keçiboynuzu şurubu mide-bağırsak sistemini olumlu etkiler, hafif ishal etkisine sahiptir, vücudun demir eksikliğini giderir, osteoporozun (kemik erimesi) önünü alır. Keçiboynuzu şurubu doğal çikolatadır. Şurup hiç şeker içermez. Bu yüzden de onu diyet besini olarak da tüketebilirsiniz. Bu özelliğinden dolayı şurubu şeker hastaları da rahatlıkla kullanabilirler.

Günümüzde keçiboynuzu tozundan da çikolata üretilmektedir. Çikolataya alerjisi olanlara keçiboynuzu ürünleri tavsiye edilir.

Keçiboynuzu unundan içecekler yapılır ve pastacılıkta kullanılır.

Keçiboynuzu tüketimi vücudu kanser oluşumundan ve zararlı maddelerden korur. Keçiboynuzu tohumlarının tadı çok güzeldir ve şeker yerine çocuklara sunulabilir. Keçiboynuzu unu tat olarak kahveye çok benzediğinden onun yerine de kullanılabilir.

Keçiboynuzu pekmezi kanseri önler, akciğer hastalıklarını önler, bağışıklığı kuvvetlendirir, metabolizmayı hızlandırır, iştahı azaltır, aşırı yemek yemeği önler, cinsel isteksizlik sorununu engeller ve vücudu gençleştirir.

Keçiboynuzu Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

Vitaminler: B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (pantotenik asit), B6 (piridoksin), C (askorbik asit), E (tokoferol), PP (niasin), kolin

Makrobesinler: potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor

Mikrobesinler: demir, manganez, çinko, bakır, selenyum

Keçiboynuzu Çayının Faydaları

• Soğuk algınlığı ve grip hastalıklarından korur
• Bağışıklığı kuvvetlendirir
• Mide-bağırsak fonksiyonlarını normalleştirir
• Antioksidan etkiye sahiptir
• Vücuttan toksin ve zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur
• Kolesterol seviyesini düşürür
• Vücudu gençleştirir
• Fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur
• Hamileler, emziren anneler ve bebekler için de faydalıdır

Keçiboynuzu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Keçiboynuzu çayı oldukça kolay demlenir. Bu bitki çayını ister soğuk isterse de sıcak içebilirsiniz. Bir yemek kaşığı kurutulmuş ve kıyılmış keçiboynuzunun üzerine bir su bardağı henüz kaynamış su koyun. Demlenmesi için 15-20 dakika sıcak bir yerde bekletin. Demlendikten sonra süzün. Sabah ve akşam yemekten yarım saat önce içilir.

Keçiboynuzu Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Bilinen zararı ve yan etkisi yoktur. Yalnız bitkiye özel alerjisi olanlara bu çayı içmek tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: