Skip to main content

Kekik Çayının Faydaları

Kekik Çayının Faydaları

Kekik güzel kokusu ve faydalı özellikleri sayesinde hem yemeklerde hem de çeşitli ilaçların hazırlanmasında kullanılıyor. Aynı zamanda, kekik, bir bal bitkisidir. Kekik mayıs ayından ağustosun sonuna kadar çiçek açar. Bu bitkinin 6 mm kadar boyunda küçük cevize benzer tohum torbaları vardır. Kuru açık kumlu yerlerde ve kuru çam ormanlarında yetişir. Kekik – kuraklığa ve kış soğuklarına dayanıklı bir bitkidir.

Kekik bitkisi (Thymus vulgaris) – ballıbabagiller ailesinden olan, boyu 20-40 sm kadar ulaşan çokyıllık bir çimen bitkisidir. Uzun dik ve tüylü dalların ucunda açık pembe ve mor, kendine özgün kokusu olan, küçük çiçekleri var. Ana vatanı Akdeniz olarak bilinen kekiğin yaklaşık 400 kadar türü vardır. Günümüzde Avrasya, Kuzey Afrika, Kanarya adalarında yetişmektedir.

Alternatif tıpta kekik bir çok hastalığın tedavisinde bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Kekik nevralji ve nevroz, gastrointestinal sistem, bağırsak krampları, şişkinlik tedavisinde de etkilidir.Kekik gazların oluşumu engeller ve bağırsak mikrofloranı normalleştirir.

Kuşatıcı, balgam söktürücü ve antiseptik özellikleri nedeniyle bronşit, larenjit, tonsillit, soluk borusu iltihabı ve bronkopnömoniye karşı etkilidir. İrinli bakterilerin neden olduğu ağız boşluğunun iltihabi hastalıkları zamanı gargara olarak kullanılır. Kekik eklem ağrıları, romatizma ve çeşitli cilt hastalıklarında da etkili bir ilaçtır.

Kekik vajina iltihabı hastalığının tedavisinde de uzun zamandır etkili bir ilaçtır. Kekikten yapılan bitkisel ilaçlar çok iyi antimikrobiyal etkiye sahiptirler. Kekik aynı zamanda uykusuzluğa da iyi gelen bir bitkidir. Kekikten yapılan özel bir yastıkta uyursanız stres ve baş ağrısı geçer.

Kekik Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

Kekik yaprakları ve sapları birçok etken madde içerir: uçucu yağlar, reçineler, tanen, flavonoidler, acı maddeler ve mineral tuzlar. Ayrıca içeriğinde birkaç asit çeşitleri de bulunur: ursolik, kafeik, kinik, oleanolik, klorojenik.

Kekik Çayının F
aydaları

Kekik çayı doğal bir antiseptiktir ve soğuk algınlığı tedavisinde oldukça etkilidir. Bu çay bitki antispazmodik, ağrı kesici, sakinleştirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda etkili bir balgam söktürücüdür. Kekik çayı kronik ve akut bronşiti iyileştirir , astım atakları yumuşatır. Gastrointestinal sistem üzerinde de canlandırıcı etkisi vardır.

• Prostatit tedavisinde kullanılır
• Cinsel güçsüzlüyü aradan kaldırır
• Sinir sistemi hastalıklarına iyi gelir
• Sistit hastalığını iyileştirir
• Böbreklerde kum veya taşı eritir
• Ağız kokusunu giderir
• İştah açıcıdır
• Hazımsızlığı giderir
• Akciğerler, bronşlar, gastrointestinal sistem üzerinde iyi bir etki yapar
• Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

1 tepeleme tatlı kaşığının üzerine ¼ litre kaynar su koyun ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde ılık şekilde 3 fincan için. 2 hafta için ve 2 ay ara verin. Sonra gerek varsa tekrarlayın. Öksürük zamanı içine bal da koya bilirsiniz.

Kekik Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Hamileler ve kronik mide bağırsak hastalıkları olan insanlara bu çayı içmek yasaktır. Kalp ve beyin rahatsızlığı olan insanlar da dikkatli kullanmalıdır. İlaç kullanan insanlar doktor tavsiyesi olmadan bu çayı tüketmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: